Skräckresa på svenskflyg – ”ska inte kunna hända”

2026 04 06

Svenska flygresenärer beskriver skräck och kaosscener på ett flygplan.

Över 200 passagerare befann sig ombord när ett flygplan flera gånger försökte landa på Landvetter på söndagseftermiddagen.

Resenärer vittnar om att människor kräktes och behövde akutvård i samband med den kaotiska resan.

Kunde inte landa

Wizz Airs flygplan från Gdansk i Polen skulle ha landat på Landvetter klockan 17.10 på söndagseftermiddagen.

Men det stormiga vädret ställde till med rejält kaos, rapporterar Aftonbladet.

Planet gick ned för landning, men plötsligt avbröts landningsförsöket.

Passagerarna meddelades att ett nytt försök skulle göras.

Men även det andra landningsförsöket misslyckades på grund av det stormiga vädret.

Ombord på planet rådde kaos, berättar resenärer.

– Många ombord kräktes på grund av den kraftiga turbulensen, och en person var tvungen att få akutvård av besättningen. Jag vet inte för vad, men stämningen var väldigt orolig, säger passageraren Niklas Claesson, 49, till tidningen.

”Ska inte kunna hända”

Efter de misslyckade landningsförsöken tvingades planen flyga vidare till Oslo.

Där blev en av resenärerna hämtad av ambulanspersonal efter den kaotiska resan, enligt Niklas Claesson.

Resenärerna fick sedan åka buss hem från Norge.

Många var omskakade efter den dramatiska flygresan, och det väcks också frågor om varför flyget inte dirigerades om direkt med tanke på väderförhållanden.

– Så här i efterhand känner jag mig väldigt orolig. Sånt här ska inte kunna hända, säger Niklas Claesson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Vita huset rasar mot rykte om Trump

Stormen har ställt till kaos

På söndagskvällen blev flera flyg inställda eller försenade från Landvetter flygplats, rapporterar SVT.

– Jag kan inte säga helt säkert att det bara är på grund av stormen, men det är klart att såhär hårda vindar påverkar flygen, säger Fredrik Elgh på Swedavias pressjour till kanalen.

Stormen Dave har ställt till med kaos i västra Sverige under helgen.

Ovädret har bland annat orsakat stora störningar i tågtrafiken samt lett till översvämningar, olyckor och strömavbrott på flera håll.

När det gäller strömavbrotten så meddelar Ellevio på måndagsmorgonen att 30 000 hushåll fortfarande är utan ström och att de hårda vindarna försenar reparationsarbeten.

LÄS OCKSÅ: Allierad hotar att lämna - Ryssland får tungt villkor

Foto: Á. Ibáñez

Text: Redaktionen


27 augusti 2026

UPPGIFTER: Ny stormakt i Europa – kör om Tyskland och Frankrike

2026 08 27

En ny supermakt är på väg att resa sig i Europa.

Den nya giganten förutspås bli den ledande nationen för hela EU, inte minst militärt.

Så lyder analysen från Katalin Miklóssy, professor vid Alexanderinstitutet vid Helsingfors universitet, som pekar ut Polen som Europas kommande stormakt.

– Jag är övertygad om att vi går in i den polska eran. Denna nya supermakt kommer att framstå som en nyckelfaktor i Europas framtid just på grund av kriget, skriver Miklóssy i en ny bok enligt finländska tidningen Iltalehti.

Kör om jättarna

Enligt Miklóssy är Polen på god väg att köra om både Tyskland och Frankrike militärt. Allt bottnar i vad som hände efter den ryska invasionen av Ukraina 2022 – ett scenario Polen hade varnat för tidigare.

Efter att ett fullskaligt krig med Ryssland hade inletts förstod Europa äntligen att polska politiker hade haft rätt hela tiden. Växande militär makt, en stark ekonomi och en träffsäker analys av Ryssland förde Polen till Europas hjärta, skriver Miklóssy. 

Försvarar östra flanken

Polen investerade i sin armé i god tid innan kriget bröt ut. Ett avgörande drag för EU, menar den ungerska professorn.

Tillsammans med Finland och de baltiska länderna har Polen snabbt kunnat utveckla ett försvar av EU:s östra flank.

Polen håller därmed snabbt på att bli Europas ledande vapenexportör, och det är mycket goda nyheter för Finland. Medan USA blev en opålitlig Natopartner under Donald Trumps tid, är Polen verkligen nära, framhåller Miklóssy. 

Andra läser: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Väst tar efter

Professorn ser Östeuropas växande makt på fler plan. Exempelvis i invandringspolitiken, där flera västländer anammat mer restriktiva förhållningssätt likt de som funnits i Polen.

– År 2015 sågs dessa länder som både exempel på bristande medkänsla och snålskjutsar på EU-stöd. Deras attityder förklarades bort av deras kommunistiska förflutna. 

– Men på mindre än tio år blev motståndet mot invandring allmänt accepterat i EU, menar Miklóssy.

Andra läser: Land vill uteslutas ur Putins militärallians

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


27 aug 2026

Chipsjätte gör efterlängtad comeback – kommer till ICA och Willys

2026 08 27

En chipssuccé kommer tillbaka till hyllorna.

En populär chipsmak gör comeback i höst.

Snart börjar de nya påsarna dyka upp på hyllorna hos bland annat Ica och Willys.

Favoritsmak gör comeback

Lagom till hösten tar Svenska LantChips tillbaka Räfflade LantChips Kantarell, en smak som passar extra bra när svampsäsongen drar i gång.

– Hösten är synonym med svamp, och vi tänker att vi bidrar med Sveriges mest lättplockade kantareller, säger Fredrik Stagmo, marknadschef på Svenska LantChips.

Chipsen kommer bland annat att säljas hos Ica och Willys, tillsammans med flera andra nyheter från företaget.

Kantarellchipsen lanseras i 200-grams påsar och väntas finnas i butiker från vecka 36.

Som tidigare sker lanseringen i samarbete med SOS Barnbyar.

En extra krona per såld påse går till organisationen.

LÄS MER: Land vill uteslutas ur Putins militärallians

Ny smak blir permanent

Även Vinäger & Salt får en förändring.

Smaken lanserades ursprungligen som en tillfällig nyhet i januari, men efter ett uppskattat mottagande blir den nu en permanent del av sortimentet.

Även den kommer att finnas på hyllorna hos bland annat Ica och Willys från vecka 36.

Priset rekommenderas ligga på omkring 26–30 kronor för en 200-grams påse.

– När Vinäger & Salt nu kommer tillbaka är det inte längre som tillfällig gäst – den här gången får smaken stanna i sortimentet, säger Stagmo.

Nytt format lanseras

Svenska LantChips lanserar samtidigt ett helt nytt format kallat On the Go.

Det handlar om mindre påsar på 70 gram som ska vara enklare att ta med eller äta själv.

On the Go kommer i smakerna Lättsaltade, Gräddfil och Grill Räfflade.

– Vi vill att det ska finnas ett LantChips för olika tillfällen. Ibland vill man ha chips utan att öppna en stor påse, och då är On the Go ett bra alternativ. Samma LantChips som vanligt, fast i ett mindre format som är enkelt att ta med, äta själv eller dela med någon, säger Fredrik Stagmo.

LÄS MER: Massiv explosion i Ryssland – över 100 skadade

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen