Skräckresa hos flygjätte – dramatiskt dödsfall ombord

2025 02 26

Det som skulle ha varit en drömresa till Venedig blev snabbt istället en mardröm.

Ombord på ett flyg från australiska Melbourne, som via Doha i Qatar skulle ta passagerarna till den italienska turistmagneten, förlorade en kvinna plötsligt livet.

Efter att ha kommit ut från badrummet kollapsade kvinnan och hennes liv gick inte att rädda.

Därefter placerades den döda kroppen i sätet bredvid passageraren Mitchel Ring – som tvingade sitta bredvid den avlidna kvinnan under de resterande fyra timmarna av flygningen.

– Besättningen såg lite frustrerad ut, sedan tittade de bara på mig och såg att det fanns platser tillgängliga bredvid mig. De sade “kan du flytta över tack?” och jag sa bara “ja, inga problem”.

– Sedan placerade de damen i stolen jag satt i, säger Mitchell Ring till nyhetssajten 9now.

Riktar hård kritik

Händelsen beskrivs som traumatiserande för Mitchell Ring och hans fru Jennifer Colin.

Enligt paret hade besättningen först försökt placera kvinnan i business class, men på grund av kvinnans storlek fick hon inte plats.

Nu riktar Mitchell Ring och Jennifer Colin skarp kritik mot flygjätten Qatar Airways som ansvarade för den aktuella resan för att de inte blev erbjudna några andra platser.

– Jag kan inte fatta att de sa åt oss att stanna… det var inte trevligt, säger Mitchell Ring.

Fick inget stöd

Den avlidna kvinnan täcktes av en filt. 

När planet hade landat togs hon om hand av medicinsk personal.

Enligt paret som tvingades sitta på samma rad har de inte erbjudit något stöd alls av Qatar Airways.

– De har omsorgsplikt gentemot sina kunder såväl som sin personal. De borde kontakta oss för att försäkra sig om att vi mår bra, säger Ring.

Ber om ursäkt

Qatar Airways har svarat på kritiken.

I ett uttalande säger flygbolaget att de kommer att höra av sig till drabbade passagerare.

– Först och främst går våra tankar till anhöriga till den passagerare som tyvärr avled ombord på vårt flyg, säger en talesperson.

– Vi ber om ursäkt för eventuella besvär eller besvär som denna incident kan ha orsakat och är i färd med att kontakta passagerare i enlighet med våra policys och procedurer.

Arkivfoto: A. Bogdan Ghita

Text: Redaktionen


9 feb 2026

Ryssland ska utföra operation i grannland – inleder rekrytering

2026 02 11

Ryssland har inlett en rekrytering för att utföra en operation i Baltikum.

Det handlar om en planerad sabotageoperation i Lettland, uppger Normunds Mežviets, generaldirektör för den lettiska statliga säkerhetstjänsten.

Enligt Lettland siktar Ryssland främst in sig på militära anläggningar och kritisk infrastruktur. Natolandet slår också larm om att Moskva rekryterar personer med kopplingar till kriminella nätverk för operationen, rapporterar Pravda.

– De här personerna har också vissa kriminella företagskopplingar, om man så vill. De har ett brett nätverk av kontakter med liknande intressen. Att rekrytera en sådan person ger omfattande möjligheter att förlita sig på dem och involvera andra de känner i liknande aktiviteter, säger Normunds Mežviets enligt tidningen.

"Desperata försök"

Under fjolåret avslöjades en grupp som satt eld på lettiska lokaler som tillhörde ett företag involverat i ett försvarsprojekt året dessförinnan.

Samma grupp ska även ha planerat att attackera lastbilar med ukrainska registreringsskyltar. En lista över potentiella sabotagemål avslöjades också. På listan fanns bland annat kraftanläggningar och militära platser.

– I flera år nu har vi observerat att Ryssland gör ganska desperata försök att etablera nya grupper av unga, utbildade ledare som senare skulle leda så kallade landsmannaorganisationer och samordna rysktalande samhällen för att uppnå ryska mål, säger Normunds Mežviets.

LÄS MER: Lavrovs besked till Europa – ”Vi kommer inte attackera, men…”

Fyra personer i förvar

Den lettiska säkerhetstjänsten har nyligen varnat för att Ryssland kommer att upprätthålla en hög aggressionsnivå under året. Aggressionen bedöms dessutom kunna eskalera.

Enligt säkerhetstjänsten rekryterar Ryssland tidigare fångar och drogmissbrukare som ska delta i operationen. 

Lettland har sedan tidigare gripit fyra personer som fortfarande sitter i förvar. Samtliga misstänks för spionage. Tre av dem är lettiska medborgare.

ANDRA LÄSER: Nordea uppmanar 50-plussare: ”Försök inte konkurrera med yngre”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


”Nödstopp” i Ryssland – ”katastrofalt för alla”

2026 02 10

En rysk stad har drabbts av ett akut stopp.

Runt 100 000 människor i Belgorod står utan rinnande vatten.

Detta efter att elnätet havererat i samband med ukrainska attacker mot regional infrastruktur, rapporterar oberoende Moscow Times.

Nödstopp i staden

Ryska myndigheter rapporterar att två vattenpumpar i Belgorod tvingats stänga efter att kraftledningarna slagits ut av ukrainska drönare och missiler.

Detta har resulterat i att stora delar av stadens vattenförsörjning stannat av.

– Ungefär 100 000 kunder är utan vatten i de centrala och norra delarna av staden, säger Belgorods borgmästare, Valentin Demidov.

LÄS MER: Ryskt krav på Europa – ”Blir inget fredsavtal annars”

Kraftig påverkan

Regionen har under de senaste veckorna drabbats av upprepade attacker som också har slagit ut el, värme och gas under minusgrader, vilket förvärrar situationen för invånarna.

Belgorods regionsguvernör Vyacheslav Gladkov uppger att omkring 84 000 människor i regionens huvudstad fortfarande är utan värme, gas eller elektricitet efter tidigare flygangrepp.

Ryska myndigheter har beskrivit effekterna som katastrofala för många hushåll, särskilt där infrastrukturen redan är svag.

Hundratals byggnader med centralvärme måste tömmas på hela värmesystemet innan driften kan återupptas på ett säkert sätt.

– Om vi inte gör det här kommer skadorna eller konsekvenserna att bli nästan katastrofala för varje invånare som bor i den här delen av staden, säger Gladkov i ett videomeddelande.

Fortsatt osäkerhet i staden

Tjänstemän arbetar för att återställa både elektricitet och vattenförsörjning, men det är oklart hur snabbt hela systemet kan vara i funktion igen.

Tidigare rapporter har visat att Belgorod‑regionens energisystem redan varit utsatt för intensiva attacker och att återkommande avbrott har skapat stora problem för bostäder, skolor och sjukhus.

De senaste el‑ och värmeavbrotten i Belgorodregionen har inträffat samtidigt som den ryska militären har genomfört egna riktade attacker mot Ukrainas elnät i temperaturer under noll.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har anklagat Moskva för att ”försöka använda kylan som ett terrorverktyg.”

LÄS MER: Börsbolag i konkurs

Foto: President of Russia Office resp Cattu

Text: Redaktionen