Skolpojke attackerad av hund – fördes till sjukhus

2023 12 22

En skolpojke har attackerats av en lösspringande hund.

Händelsen ägde rum i Torsås kommun, ungefär tre mil söder om Kalmar.

Pojken ifråga hade klivit av skolbussen, men kom inte många steg förrän en främmande hund kom springandes mot honom.

Den aktuella hunden hade slitit sig från sin ägare och satte därefter fart mot skoleleven.

– Hunden högg pojken i armen och bet sig fast, rapporterar P4 Kalmar idag på fredagen.

Fördes till sjukhus

Attacken ska enligt radiokanalen ha ägt rum tidigare i veckan, men det är först  ikväll som nyheten har kommit ut i medierna.

Få detaljer finns att tillgå om händelseförloppet.

Enligt radiokanalen lyckades dock den man som ägde hunden få bort djuret från barnet, och tog därefter hand om den skadade pojken.

Skadorna var så illa eleven fördes till sjukhus efter händelsen, men exakt hur skadeläget såg ut har inte framkommit i rapporteringen.

Rättsligt efterspel är nu att vänta efter att en anmälan till polisen inkommit mot mannen.

– Hundägaren är misstänkt för vållande till kroppsskada, framhåller P4 Kalmars reporter.

10 000 skador varje år

Enligt Socialstyrelsen och Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, skadas drygt 10 000 människor varje år så pass allvarligt av hundar att omedelbar sjukvård måste uppsökas, uppger Svenska Kennelklubben på sin hemsida.

– Den vanligaste orsaken är hundbett, med cirka 4 750 fall per år, framhåller organisationen.

I de flesta fall handlar det om en person som gått emellan två hundar som hamnat i ett slagsmål, näst vanligast är att hunden har bitit i samband med lek.

Fängelse i högst sex månader

Det brott som mannen i Torsås nu misstänks för, vållande till kroppsskada, är ett brott som kan ge böter eller fängelse i max sex månader.

Är brottet grovt kan en person som döms få fängelse i högst fyra år.

– Faktorer som kan göra att ett brott anses som grovt är bland annat om gärningsmannen varit under påverkan av alkohol eller annan substans i en situation där det krävs särskild uppmärksamhet eller skicklighet, eller då gärningen anses ha innefattat ett medvetet risktagande av allvarligt slag, förklarar Julia Wahlgren, juridisk rådgivare, på Lawlines hemsida.

Några omständigheter av ovanstående slag finns inte rapporterat om den rapporterade hundattacken.

Arkivfoto: A. Fotos (hunden på bilden är inte den beskrivna hunden i artikeln)

Text: Redaktionen


Natoland slår larm – “Har slut på vapen”

2026 07 08

Natolandet Bulgarien kan inte skicka mer vapen till Ukraina.

Det beskedet ger premiärminister Rumen Radev i Ankara på onsdagen.

I samband med Natotoppmötet i Turkiet framhåller Radev att Bulgarien inte längre har några vapen att skicka till Ukraina.

Detta eftersom att landet har tömt sitt lager för att skicka militära resurser till det krigshärjade landet, rapporterar Ukrainska Pravda.

Bara reparation

Radev understryker att Bulgarien inte längre har kapacitet att överföra vapen och ammunition från sina lager till Ukraina.

Han säger däremot att de är villiga att hjälpa till med reparation av militär utrustning. 

Enligt honom har landet skickat 13 stödpaket till Kyjiv, och nu står det tomt i lagren.

“Har slut på vapen”

Så här låter det från den bulgariske premiärministern:

– Vi har uttömt våra möjligheter till militärt stöd, jag menar vapen och ammunition från de bulgariska militära lagren, säger han.

– Vi har redan levererat 13 hjälppaket och har ingenting kvar att skicka till Ukraina. Det vi fortfarande kan erbjuda är tekniskt militärt stöd. 

Reparation av militär utrustning i Bulgarien blir istället landets stöd till Ukraina, säger Radev.

Läs mer: Rysk flygbas under attack

Nytt stöd från Kanada

Samtidigt fortsätter stöd att komma från Ukrainas övriga partners.

Kanada har i dagarna gett besked om 900 miljoner dollar i nytt militärt stöd till Kyjiv, rapporterar Kyiv Independent.

Det motsvarar omkring 8,7 miljarder svenska kronor.

Men inget luftförsvar

Paketet innehåller 475 miljoner dollar för ammunition, nästan 400 miljoner dollar för att bygga 35 kanadensiskbyggda pansarfordon, och 50 miljoner dollar för kritisk teknologi och ingenjörsutrustning. 

Däremot finns det inget luftförsvar i stödpaketet.

– Vår främsta prioritet är mer luftförsvar. Att skydda liv är det viktigaste, och Rysslands ballistiska robotattacker, tillsammans med deras andra robot- och drönarstrider, är terror som måste bemötas tillsammans med våra partners, säger Volodymyr Zelenskyj.

Läs mer: Oljepriset stiger efter nya attacker

Foto: By Government.bg, CC BY 4.0 resp By President.gov.ua, CC BY 4.0, resp O. Opanasenko

Text: Redaktionen


7 jul 26

Höjd beredskap i halva Sverige – stopp införs

2026 07 07

Stopp införs i delar av landet.

Ett kraftigt oväder drar in över delar av landet.

Trafikverket höjer nu beredskapen när skyfall, åska och hårda vindbyar riskerar att slå mot både vägar och tågtrafik.

Trafiken kan stoppas

SMHI har utfärdat flera vädervarningar för kraftiga regn, åska och hårda vindbyar.

– Lokalt kan det kortvarigt bli mycket hårda vindbyar eller stormbyar. För detta finns gula varningar utfärdade, meddelar SMHI.

På grund av väderläget höjer Trafikverket nu beredskapen i flera regioner.

Områden som kan påverkas är bland annat Värmland, Västra Götaland, Örebro, Jönköping, Östergötland, Kalmar och Skåne.

Kraftiga regn kan orsaka översvämmade vägar, medan hårda vindar kan leda till att träd och grenar faller över vägar och järnvägar.

LÄS MER: Drönarstorm mot Moskva – största attacken sen krigets start

Stopp införs

Trafikverket uppger att beredskapen höjs till nivå 1 i de områden där ovädret väntas bli som värst.

Under tisdagskvällen och natten mot onsdag kommer trafiken därför att tillfälligt stoppas på ett antal järnvägssträckor i södra Sverige.

– Trafikverket följer utvecklingen noga och har höjt beredskapen för att kunna agera snabbt om ovädret orsakar skador på infrastrukturen, skriver myndigheten.

 De sträckro som stänger är bland annat sträckorna Helsingborg-Teckomatorp-Lund, samt Kristianstad-Karlshamn-Karlskrona tills på onsdag klockan 05.

Målet är att minska risken för olyckor om exempelvis träd faller över spåren eller om kraftiga regnmängder orsakar problem.

Resenärer uppmanas att kontrollera sin avgång innan de ger sig av eftersom förseningar och inställda tåg kan förekomma.

Varning till alla bilister

Även bilister behöver vara extra försiktiga när ovädret drar fram.

Trafikverket uppmanar trafikanter att:

  • kontrollera trafikläget före avresa
  • anpassa hastigheten efter vädret
  • vara uppmärksamma på vatten på vägen och nedfallna träd
  • räkna med längre restider

Vid kraftigt regn kan vägar snabbt bli svårframkomliga och sikten kan försämras.

– Trafikverkets entreprenörer och trafikledningar är förberedda för att hantera eventuella störningar, meddelar Trafikverket.

LÄS MER: Ryska oljepriset kollapsar

Foto: Arniii

Text: Redaktionen