4dec025

Skatteverket varnar för företag – “Flera har hört av sig”

2024 05 08

Skatteverket har märkt av omfattande klagomål angående ett besvärande företag.

Under den senaste tiden har myndigheten gjort observationer om personer som framför oro om ett företag som lurar de som försöker ansöka om id-kort.

Därför vill Skatteverket nu varna för företaget, och samtidigt klargöra vad det är som gäller.

Det gör man i ett pressmeddelande.

Erbjuder sig boka

Företaget erbjuder sig bland annat att boka tider för att ansöka om id-kort mot ersättning.

– Varning för företag som säljer bokningstjänst för id-kort, framhåller Skatteverket.

– Ett företag erbjuder sig att mot avgift boka en tid hos Statens servicecenter för att ansöka om id-kort. Att boka en tid hos Statens servicecenter för id-kort är gratis. Däremot behöver ansökningsavgift till Skatteverket betalas.

Öppnat en webbplats

Skatteverket förklarar tydligt hur företaget agerar.

– Ett företag har öppnat en webbplats där de samlar in information som behövs för en bokning och uppger sig sedan göra bokningen i Statens servicecenters system.

– Det innebär att du som kund får en tidsbokning hos Statens servicecenter mot en avgift på 400 kronor. Du betalar företaget för att de gör bokningen men ansökningsavgiften för id-kortet ingår då inte, så ytterligare 400 kronor måste betalas in till Skatteverket för ansökningsavgift. 

– Flera personer har hört av sig till Skatteverket om att bokningen de beställt av företaget inte har genomförts.

Myndigheten går dock inte ut med namn på företaget.

Händelsen polisanmäld

Myndigheten har anmält saken till polisen och uppmanar de som påverkats att också göra det.

– Skatteverket och Statens servicecenter, som sköter bokningen för Skatteverket, har polisanmält händelsen och uppmanar den som drabbas av utebliven bokning att också göra det, meddelar Skatteverket.

– Statens servicecenter har också anmält händelsen till Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB.

Det gäller

Att boka besöket är i själva verket kostnadsfritt, men ansökan kostar pengar.

– Skatteverket tar ut ansökningsavgift på 400 kronor för att utfärda id-kort. Avgiften ska betalas innan du bokar ett besök på servicekontor. Att boka själva besöket hos Statens servicecenter är däremot kostnadsfritt och det gör du enkelt på länk från Skatteverket.se.

Foto: Magnus D Skatteverket

Text: Redaktionen


USA säger ja – jättebesked för Ukraina

2026 01 06

Ukraina kräver säkerhetsgarantier från sina allierade för att kunna underteckna ett fredsavtal med Ryssland.

Europeiska länder har utryckt vilja att bistå, medan USA hittills har varit mer avvaktande.

Men nu uppges den krångliga frågan vara avgjord. 

Efter tisdagens toppmöte i Paris meddelar länderna i ”De villigas koalition” att man har enats om säkerhetsgarantier till Ukraina.

Dessutom är USA med på tåget.

– Det nya är att USA är villigt att ge sådana garantier. Huvudkomponenten är att övervaka och säkerställa att ett eventuellt fredsavtal följs, men också att brott mot avtalet kommer att engagera USA att stödja Ukraina, säger Norges statsminister Jonas Gahr Støre till Dagbladet efter mötet.

Støre beskriver beskedet som avgörande.

– Det är USA som behövs för att få trovärdiga säkerhetsgarantier på plats.

Hela listan

Enligt det norska regeringskansliet är Europa, USA och Ukraina överens om en slutdeklaration som specificerar vad som ska ingå i säkerhetsgarantierna.

Det handlar bland annat om:

- USA-ledd övervakning och verkställande av en framtida vapenvila, i samarbete med koalitionspartner

- Stöd till Ukrainas försvarsstyrkor

- En internationell säkerhetsstyrka på plats i Ukraina

- Stöd till Ukraina om Ryssland anfaller igen

- Långsiktigt militärt stöd och samarbete med Ukraina

LÄS MER: Grönländskt raseri – mot Danmark

Svensk optimism

Statsminister Ulf Kristersson (M) säger sig vara positiv efter tisdagens toppmöte. Han uppger att länderna har tagit ”ytterligare steg mot trovärdiga säkerhetsgarantier för Ukraina”.

– Med sådana finns det förutsättningar för en hållbar fred, det tycker jag är helt uppenbart, säger han till SVT.

LÄS OCKSÅ:

Mardröm för Irans ledare – nya uppgifter i dag

Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA ska slå till mot ryssflaggat fartyg – Kreml vädjar

2026 01 06

USA uppges planera att stoppa en oljetanker som befinner sig på flykt.

Fartyget i fråga har historiskt transporterat venezuelansk och iransk råolja och har tidigare sanktionerats av det amerikanska finansdepartementet.

Det uppger två amerikanska tjänstemän med insyn i planerna, enligt CBS News.

Tankfartyget, som går under namnet Marinera, ska ha förföljts av USA i en månad och ett försök att borda skeppet ska redan ha gjorts, enligt samma uppgifter.

Marinera seglade tidigare med Panamas flagga, men har sedan en tid tillbaka bytt till rysk flagg.

– Vilket potentiellt skulle kunna komplicera känsliga samtal mellan USA och Ryssland om att avsluta Kremls krig i Ukraina, erfar CBS.

Kan vara på väg till Ryssland

Det aktuella fartyget förekommer i ett register över ryska fartyg som hör hemma i hamnen i den ryska staden Sotji. Enligt New York Times kan båten vara på väg till den ryska hamnstaden Murmansk.

Strax innan uppgifterna om att USA planerar att stoppa fartyget har Putinregimen officiellt vädjat till amerikanerna om att upphöra med alla försök att göra så.

– De två tjänstemännen som är bekanta med planerna på att stoppa Marinera sade att USA hellre skulle beslagta fartyget än att sänka det och sade att operationen skulle kunna likna den som genomfördes förra månaden då amerikanska marinsoldater och specialstyrkor som arbetar med den amerikanska kustbevakningen beslagtog The Skipper, en stor råoljetanker som seglar från Guyana, efter att fartyget hade lämnat hamn i Venezuela, uppger CBS.

LÄS MER: Kreml hånar Donald Trump

Uppgifter: fartygen kan beväpnas

Enligt källor från amerikanska underrättelsetjänsten har venezuelanska myndigheter diskuterat att placera beväpnad militär, och förklä dem till civila, på olika tankfartyg. Det ska också ha diskuterats att beväpna fartygen med luftförsvarssystem från sovjettiden, enligt CBS.

I december införde USA:s president Donald Trump en “total och fullständig blockad” av redan sanktionerade venezuelanska oljetankfartyg.

– Chocken för dem kommer att vara någonting de aldrig sett förut – tills de återlämnar all olja, mark och andra tillgångar som de tidigare stal från oss till USA, framhöll Trump på Truth Social vid tillfället.

LÄS MER: Ryska militärbloggare avundsjuka – ”j-vla idioter”

Arkivfoto: S. Joe resp President of Russia Office

Text: Redaktionen