Skatteverket: 700 000 svenskar måste betala
2026 06 21
2,6 miljoner svenskar får dela på 35,7 miljarder kronor i återbäring, men 700 000 personer måste istället betala.
Den 9-12 juni betalades skatteåterbäringen ut till dem som ändrade eller lade till uppgifter i sin deklaration och till dem som deklarerade senast den 4 maj digitalt eller på papper och inte fick utbetalning i april.
Drygt 54 000 personer som ska få skatteåterbäring i juni får dock ingen automatisk utbetalning eftersom de inte har registrerat konto för utbetalning.
Samtidigt har så många som 700 000 svenskar istället fått besked om kvarskatt.
700 000 måste betala
Drygt 700 000 personer har fått besked om kvarskatt om sammanlagt 16,3 miljarder kronor.
Skatteverket meddelar att det gäller att hålla koll på datumen i det slutgiltiga beskedet.
– Du som får besked om kvarskatt ska betala inom cirka 90 dagar. Sista betalningsdag hittar du i ditt besked om slutlig skatt, framhåller myndigheten.
Dessa datum gäller
Så här lyder senaste betalningsdatum utifrån när slutskattebeskedet kom:
- Den som fick besked i april: Måste betala senast 13 juli
- Den som fick besked i juni: Måste betala senast 14 september
- Den som får besked i augusti: Måste betala senast 12 november
- Den som får besked i december: Måste betala senast 12 mars 2027
Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före
Håll koll på räntan
Det gäller att betala in kvarskatten innan det slutdatumet, annars kan man behöva betala kostnadsränta på beloppet.
Från vilket datum kostnadsräntan beräknas beror på hur stor kvarskatten är.
– Du som inte gör en extra inbetalning till skattekontot betalar låg kostnadsränta fram till datumet då kvarskatten senast ska vara betald (förfallodagen), framhåller Skatteverket.
– Kostnadsräntan beräknas dag för dag. Det innebär att om du betalar innan förfallodagen beräknas kostnadsränta fram till att din betalning är bokförd på skattekontot.
Det är kvarskatt
Kvarskatt kallas också för underskott av slutlig skatt.
Det är alltså den skatt som man behöver betala i efterhand om det visar sig att man har betalat in för lite skatt under året.
Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning
Foto: F. Bratt Skatteverket
Text: Redaktionen


