23dec25

Skarpt polismeddelande till hela Sverige – alla måste hjälpa till

2025 12 23

Julen är för många en tid för gemenskap, vila och glädje.

För andra förknippas högtiden med otryghet och rädsla. Våld i nära relationer ökar dramatiskt under julen.

Nu uppmanar polisen samtliga svenskar att vara extra vaksamma. Den som uppmärksammar bråk, skrik eller hot i en lägenhet, villa eller ett radhus uppmanas att omedelbart larma polisen.

– Den som utsätts kontaktar sällan polisen själv. Ett samtal från en granne, hemtjänst eller släkting kan vara avgörande för att vi ska kunna ingripa, säger Emelie Kullmyr, polischef i Storgöteborg.

”Måste tas på största allvar”

Enligt polischefen finns det flera orsaker till att våldet i nära relationer ökar under julhelgen.

– Under storhelger som jul samlas flera riskfaktorer. Mer tid i hemmet, ökad alkoholkonsumtion och minskade möjligheter att ta sig därifrån ökar risken för våld i nära relationer, säger Kullmyr.  

– Det här är grova våldsbrott som måste tas på största allvar. Som polis behöver vi agera kraftfullt, men vi kan inte stoppa det här våldet ensamma. Hela samhället måste hjälpa till, fortsätter hon.

Stort mörkertal

Polisen bedömer att antalet våldsdåd som inte anmäls under julhelgen är stort. Majoriteten av brotten anmäls aldrig, uppger myndigheten.

– Våldet drabbar inte bara den som är direkt utsatt utan också de många barn som bevittnar våld. Bara i år har polisen i Malmö fått in över 300 anmälningar som rör så kallat barnfridsbrott. Att som ung bevittna våld i hemmet kan ge konsekvenser för livet, säger polisinsatschefen Melda Halilovic.

LÄS MER: På väg att ta slut i Ryssland – letar febrilt över hela världen 

FAKTA: Våld i nära relationer

- Totalt uppger 13,6 procent av befolkningen (16–84 år) att de blivit utsatta för någon typ av våld i nära relation (2022).  

- Det är en större andel kvinnor än män som uppger att de blivit utsatta (15,2 respektive 11,7 procent).

Källa: Brottsförebyggande rådets nationella kartläggning av brott i nära relationer (publicerad 2024)

LÄS OCKSÅ: NYTT KRAV: 650 000 svenskar kan bli utan körkort 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


“Kan tvingas avsluta kriget” – bomb i rysk tv

2026 03 31

Tonläget har skiftat i rysk tv.

Rysslands fullskaliga anfallskrig är nu inne på sitt femte år.

Sedan årsskiftet har Ukraina gjort framsteg på fronten – och skickar samtidigt drönare mot rysk energiinfrastruktur över hela landet.

Nu säger en militäranalytiker att Ryssland kan tvingas avsluta kriget, rapporterar TV2.

Bomb i rysk tv

Den ryska militäranalytikern Konstantin Sivkov säger i en intervju i rysk tv att den västliga ekonomiska kapaciteten och stödet just nu ger Ukraina ett avgörande övertag.

Enligt Sivkov blir den ekonomiska skillnaden militärt tydlig då de ”väststödda” ukrainska drönarattackerna nu involverar hundratals drönare.

“Kan tvingas avsluta”

Han varnar för att attackerna bara kommer att öka och att Ryssland inte kan producera tillräckligt med luftvärnsrobotar för att matcha dem, vilket gör landet ”dömt till nederlag” och tvunget att avsluta kriget.

För Sivkov kan Ryssland avsluta kriget på två sätt: antingen genom en ”skamfull fred, som väst insisterar på”, eller genom att besegra Ukraina genom en ”strategisk offensiv operation”.

Läs mer: Lagret nästan tömt – guldläge för Iran

Senaste nytt

Samtidigt kommer uppgifter om oro i ryska kretsar.

– Ukrainas operativa och strategiska förmåga att åsamka Ryssland allt högre kostnader skapar en växande oro inom det ryska ultranationalistiska informationsutrymmet, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Börjar erkänna”

ISW fortsätter.

– Röster inom det ryska krigsvänliga informationsutrymmet börjar nu erkänna Ukrainas framgångar vid fronten, deras BAI-kampanj (flygbekämpning av mål bakom frontlinjen) på medeldistans och deras anpassningar av drönarkrigföringen, uppger tankesmedjan.

– En framstående rysk ultranationalistisk militärbloggare beklagade sig den 26 mars över att ryska styrkor kommer att vara oförmögna att vända en ogynnsam situation på slagfältet under de kommande månaderna, samt att ”ganska framgångsrika” ukrainska motanfall har avbrutit Rysslands möjligheter att fortsätta med offensiva insatser under 2026.

Läs mer: Putin fast i ”återvändsgränd”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


09mars26

”Sista dagen idag” – Skatteverket uppmanar svenskarna

2026 03 31

Idag är det många svenskar som lär vilja deklarera.

Det är nämligen sista chansen för den som vill ha återbäring i april.

Den som inte väljer att deklarera senast idag – den 31 mars – kommer att få vänta längre innan återbäringen kommer in på kontot.

Sista dagen idag

Skatteverket meddelar att den som vill ha återbäring i april har en sista chans att deklarera idag.

– Sista dagen för att godkänna din deklaration digitalt, utan att ändra eller lägga till någon uppgift, för att ha möjlighet att få ditt besked om slutlig skatt och eventuell skatteåterbäring i april, är 31 mars, meddelar myndigheten.

– Det räknas som en ändring att till exempel lämna in eller ta bort en bilaga till deklarationen.

Detta gäller

Den som senast 31 mars har godkänt sin deklaration i e-tjänsten eller genom att sms:a eller ringa, och som inte har ändrat eller lagt till någon uppgift, kan få sin skatteåterbäring 7-10 april.

Den som har deklarerat senast den 4 maj kan få skatteåterbäringen 9-12 juni om Skatteverket har godkänt uppgifterna.

Läs mer: Jättefynd i Sverige: ”En av Europas största”

Senare datum

Om man inte har fått skatteåterbäringen i april eller juni, till exempel för att man har haft anstånd med att deklarera eller för att Skatteverket har kontrollerat deklarationen, kan man få skatteåterbäringen 4-7 augusti om Skatteverket har godkänt uppgifterna i deklarationen.

– Du som inte tidigare har fått besked om din slutliga skatt eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får din skatteåterbäring 8-11 december om Skatteverket har godkänt uppgifterna i din deklaration, förklarar myndigheten.

49 miljarder kronor

Totalt beräknas 4,9 miljoner svenskar få dela på 49 miljarder kronor, enligt preliminära beräkningar.

Summan väntas dock sjunka efter att bland annat bostads- och värdepappersförsäljningar har deklarerats, rapporterar Dagens industri.

Läs mer: Swedbank har smyghöjt – kunder vet inte om det

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen