19 jan 2026

Skarpt krav på statsministern: Säg INTE det här igen

2025 10 16

Ulf Kristersson (M) uppger att det finns 17 000 lediga jobb utan krav på utbildning.

Påståendet lyftes fram i söndagens partiledardebatt i SVT:s Agenda då statsministern ställde frågan varför folk inte tar dessa jobb om man kan arbeta.

I efterhand har Arbetsförmedlingen reagerat på utspelet.

Det är hur siffran 17 000 används i sammanhanget som myndigheten är emot.

I ett sms från Arbetsförmedlingens presschef Hans G. Larsson direkt till Regeringskansliet vädjas det om att “INTE fortsätta använda denna siffra”, rapporterar SVT.

– Ur vårt perspektiv är det en grov gallring och man ska inte använda det som faktisk statistik över hur det ser ut. Det kan ge en missvisande bild, säger Hans G. Larsson till tv-kanalen.

Finns andra krav

Siffran på 17 000 grundar sig på en sökning i Platsbanken efter jobb utan formell utbildning.

Det kan däremot finnas andra krav som filtret inte fångar upp, till exempel språkkrav, särskilda erfarenheter eller körkort.

Enligt Arbetsförmedlingen lägger det då en extra press på arbetssökande att “anstränga sig ännu mer” om man påstår att det finns 17 000 lediga jobb utan utbildning. 

Statsministern: "Det finns jobb"

Ulf Kristersson har använt sig av siffran även i andra tv-framträdanden, vilket sedan delats av Moderaterna på sociala medier.

– På platsbanken finns 72 000 lediga jobb, varav 17 000 inte ställer några utbildningskrav. Ärligt talat, det finns jobb att söka för människor som kan jobba men som idag lever på bidrag, citeras Kristersson på M:s Facebooksida.

Till SVT säger statsministern att hans poäng var att vis att det finns jobb på olika ställen i Sverige.

– Jag träffar arbetsgivare och företagare varje dag som säger att hitta personal till relativt enkla jobb, däckmontör häromdagen, hade de svårt med. Så det finns jobb.

Kristersson svarar dock inte på frågan varför man använder sig av siffran 17 000.

LÄS MER: Blankt nej från Sverige – “vi är inte en bankomat”

Arbetslösheten minskar

Igår gick Arbetsförmedlingen ut med att arbetslösheten minskar i Sverige för andra månaden i rad. I slutet av september var drygt 364 000 personer, motsvarande 6,9 procent, inskrivna som arbetslösa.

Även antalet inskrivna ungdomar minskar.

– Det är självklart glädjande att arbetslösheten minskat två månader i rad, men jämfört med för ett år sedan är ungefär 4 000 fler inskrivna som arbetslösa. Arbetslöshetsnivån är därmed fortfarande hög, säger Lars Lindvall, Arbetsförmedlingens prognoschef.

LÄS MER: “Chock” i Norge – efter besked från Stoltenberg

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


07 okt 26

Skatteverket går ut med meddelande till allmänheten

2026 10 07

Skatteverket kraftsamlar mot ett stort samhällsproblem.

Nu går myndigheten ut med flera uppmaningar till allmänheten för att minska riskerna för id-kapning.

Id-kapning är ett mycket stort och omfattande problem som drabbar tiotusentals svenskar varje år.

År 2022 publicerade försäkringsbolaget MySafety en rapport som visade att över tre miljoner svenskar utsätts för försök till id-kapning och id-bedrägeri varje år.

Tre uppmaningar

För att undvika att drabbas av det vanliga brottet är det viktigt att vidta förebyggande åtgärder.

Skatteverket listar tre saker som minskar risken för id-kapning:

1, Skaffa digital brevlåda

Med en digital brevlåda skickas post från Skatteverket och andra myndigheter digitalt i stället för i pappersform.

– Till skillnad från vanliga mejl är den digitala brevlådan säker eftersom inloggning sker med e-legitimation, till exempel mobilt Bank-ID, framhåller myndigheten.  

2, Svara Skatteverket om någon anmäler flytt till din adress

Om du får ett brev med posten eller ett meddelande i din digitala brevlåda om att någon har anmält flytt till din adress behöver du kontakta Skatteverket om du misstänker att något inte stämmer.

– För att undvika att någon obehörig folkbokför sig på din adress och använder dina adressuppgifter felaktigt behöver du svara på om personen bor på din adress eller inte, betonar Skatteverket.

Läs mer: Så kan du frigöra pengar inför pensionen

3, Hantera ombud för ditt företag i Skatteverkets e-tjänst

Skatteverket rekommenderar företagare att skydda sina företagsuppgifter genom att utse och hantera ombud i Skatteverkets e-tjänst ”Ombud och behörigheter”.

– Ett ombud loggar in säkert med sin e-legitimation och har då möjlighet att till exempel göra din deklaration. Ombudet kan också få åtkomst till ditt eller ditt företags skattekonto, framhåller myndigheten.

Skatteverket upplyser även om att företagare via e-tjänsten kan lägga in en spärr mot ombudsregistrering via blankett.

– När du aktiverat spärren kan inte obehöriga använda en pappersblankett för att ansöka om ombudsbehörigheter utan din vetskap, skriver myndigheten.

Läs också: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre

Foto:

Text: Redaktionen


7 okt 2026

Ebba Busch: Sverige måste be om ursäkt

2026 10 07

När nästa regering har tillträtt, vilken konstellation det än blir, måste den be om ursäkt.

Det framhåller närings- och energiminister Ebba Busch (KD).

Utspelet kommer efter att Sanningskommissionen förra veckan lämnade in sin rapport till regeringskansliet. I rapporten föreslås 71 förslag på åtgärder som staten uppmanas genomföra efter att ha utsatt samerna för övergrepp och kränkningar genom historien.

Bland annat uppmanas Sverige att be om ursäkt.

– Som partiledare för Kristdemokraterna så är jag själv och min rörelse övertygad om att det behövs för att man ska kunna läka och gå vidare, säger Busch till SR.

"Ett ansvar för samhället"

I rapporten framhävs bland annat tvångsförlyttningar och nomadskola som exempel på historiska övergrepp mot samer. 

Anna-Lill Drugge, ledamot i sanningskommissionen, säger att flera av berättelserna i redogörelsen berör barn och unga som inte är trygga nog att gå till skolan.

– Vittnesmålen visar att okunskapen får konsekvenser fortfarande. Den är ett ansvar för det svenska samhället att hantera, säger hon till NSD.

Fråga för nästa regering

För närvarande styrs Sverige av en övergångsregering med Ulf Kristersson (M) som statsminister. Det är dock först nästa regering som ska erkänna övergreppen och ta ansvar genom att be om ursäkt, menar Ebba Busch.

– Som representant för regeringen är det uppenbart att nu när vi är i en övergångsregering är det nästa ordinarieregering som behöver ta den här frågan vidare, säger hon.

Andra läser: Turkiet står redo – Erdogan ger besked

Uppmanar till dialog

Ebba Busch framhåller också att det behöver ske dialog för att “hitta ett sätt att utforma en ursäkt som fyller funktionen och intentionen med en ursäkt”.

– Jag är i alla fall övertygad utifrån de många samtal jag haft kring detta att det är nödvändigt. Men det behöver ske i dialog med de som också ska ta emot ursäkten för att det ska landa rätt, att den blir rätt utformad, säger KD-ledaren till NSD.

Andra läser: Länsförsäkringar: Så kan pensionärer förbättra sin ekonomi

Foto: Svante Rinalder/Regeringskansliet

Text: Redaktionen