Skarp uppmaning till alla med trädgård – ”Stora konsekvenser”

2025 04 08

Länsstyrelser riktar en skarp uppmaning till alla som har trädgård.

Under våren är det många som tycker om att vårfixa i trädgården.

Men det finns också ett allvarligt problem som riskerar att drabba många trädgårdsägare, och som de nu uppmanas att hålla koll på.

Det handlar om den omtalade lövplattmasken, som beskrivs som en ny invasiv art.

Nu uppmanas trädgårdsägare att göra kontroller.

Får stora konsekvenser

Lövplattmasken heter också Obama nungara, och är en ny invasiv art som upptäcktes i Skåne i mitten av november 2024, enligt Länsstyrelsen i Skåne. Sedan dess har den även hittats på andra håll i landet.

Lövplattmasken riskerar nu att spridas genom plantor från butiken, rapporterar GP.

Därför uppmanas människor att kontrollera sina köp och döda eventuella maskar.

Lövplattmasken skapar bland annat problem genom att den äter upp daggmaskar.

– Har vi inga daggmaskar minskar skördarna och vi får inte lika fina blommor i våra rabatter. Man är rädd för ganska stora ekonomiska konsekvenser om den här masken skulle ta över, säger naturvårdshandläggaren Anna Stenström vid Länsstyrelsen i Västra Götaland, till tidningen.

”Kontrollera växterna”

Den som fixar i trädgården nu under våren bör kontrollera allt man planterar.

– Kontrollera växterna genom att leta under och i krukan, på, under och runt växten. Använd gärna ficklampa eftersom plattmaskarna är slemmiga och ofta glänser till, uppmanar Länsstyrelsen i Skåne på sin hemsida.

Man uppmanas att kontrollera allt man köper och även leta i rabatterna.

Om man hittar lövplattmasken så bör man sanera växterna.

– Plocka bort de plattmaskar du eventuellt hittar och avliva dem genom att lägga dem i en burk och hälla på kokande vatten. Om du hittar lövplattmask på en växt behöver du fortsätt att leta på växten under flera dagar innan du planterar, enligt Länsstyrelsen.

Ställ kritiska frågor i butiken

Den som handlar till trädgården uppmanas också att ställa kritiska frågor.

– Fråga om de har kollat på sina växter och vad de gör för att stoppa masken. Har de ingen aning om vad man pratar om eller om de inte bryr sig då skulle jag säga att man ska gå någon annanstans, säger Anna Stenström till tidningen.

Så här känner man igen lövplattmasken, enligt Länsstyrelsen:

– Ägg av lövplattmask är 0,5 cm stora och först röda men blir sedan mörkbruna. Fullvuxna maskar är cirka 5-8 cm långa och 0,5 cm breda. Färgen på ovansidan skiftar mellan beige och mörkt brun med svarta längsgående linjer. Undersidan är beige, skriver de på sin hemsida.

Foto: A. Grace

Text: Redaktionen


9 feb 2026

Ryssland ska utföra operation i grannland – inleder rekrytering

2026 02 11

Ryssland har inlett en rekrytering för att utföra en operation i Baltikum.

Det handlar om en planerad sabotageoperation i Lettland, uppger Normunds Mežviets, generaldirektör för den lettiska statliga säkerhetstjänsten.

Enligt Lettland siktar Ryssland främst in sig på militära anläggningar och kritisk infrastruktur. Natolandet slår också larm om att Moskva rekryterar personer med kopplingar till kriminella nätverk för operationen, rapporterar Pravda.

– De här personerna har också vissa kriminella företagskopplingar, om man så vill. De har ett brett nätverk av kontakter med liknande intressen. Att rekrytera en sådan person ger omfattande möjligheter att förlita sig på dem och involvera andra de känner i liknande aktiviteter, säger Normunds Mežviets enligt tidningen.

"Desperata försök"

Under fjolåret avslöjades en grupp som satt eld på lettiska lokaler som tillhörde ett företag involverat i ett försvarsprojekt året dessförinnan.

Samma grupp ska även ha planerat att attackera lastbilar med ukrainska registreringsskyltar. En lista över potentiella sabotagemål avslöjades också. På listan fanns bland annat kraftanläggningar och militära platser.

– I flera år nu har vi observerat att Ryssland gör ganska desperata försök att etablera nya grupper av unga, utbildade ledare som senare skulle leda så kallade landsmannaorganisationer och samordna rysktalande samhällen för att uppnå ryska mål, säger Normunds Mežviets.

LÄS MER: Lavrovs besked till Europa – ”Vi kommer inte attackera, men…”

Fyra personer i förvar

Den lettiska säkerhetstjänsten har nyligen varnat för att Ryssland kommer att upprätthålla en hög aggressionsnivå under året. Aggressionen bedöms dessutom kunna eskalera.

Enligt säkerhetstjänsten rekryterar Ryssland tidigare fångar och drogmissbrukare som ska delta i operationen. 

Lettland har sedan tidigare gripit fyra personer som fortfarande sitter i förvar. Samtliga misstänks för spionage. Tre av dem är lettiska medborgare.

ANDRA LÄSER: Nordea uppmanar 50-plussare: ”Försök inte konkurrera med yngre”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 11

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen