Skåning vann 11 miljoner – Ska köpa ny torktumlare

2021 11 27

– Så det är sant alltså? Jag skakar i hela kroppen.

Den skåning som kammade hem en rejäl storvinst på Lotto i veckan är alldeles till sig när hon gratuleras av Svenska Spel.

Fick jackpott

Det rapporterar Expressen som konstaterar att den lyckliga vinnaren var den enda personen i Sverige som lyckats pricka in sju av sju rätt och därmed tog hem den jättestora jackpotten på 11,2 miljoner kronor.

Trodde inte det var sant

Vinnaren är närmare bestämt hemmahörande i Malmö och hon kunde helt enkelt inte tro att det var sant när Svenska Spel hörde av sig och bekräftade att hon var vinnaren.

Skakar i hela kroppen

– Så det är sant alltså? Är det verkligen elva miljoner? Åh vad roligt! Jag skakar i hela kroppen och tårarna bara rinner, säger kvinnan till Svenska Spel berättar tidningen.

Köpte lotten för 32 kronor

Hon spenderade inte mer än 32 kronor på lotten och hon är inte en person som är van vid att vinna.

− Vad ska jag göra med alla pengar? Jag har aldrig vunnit mer än några hundralappar som mest. 

Blir en ny torktumlare

När vinnare fick tänka efter en stund så kunde hon avslöja vad hon ska använda pengarna till – det blir en ny torktumlare. Och en ny matta till vardagsrummet.

– Jag trodde aldrig detta skulle hända mig, säger Malmökvinnan uppger Expressen. 

Ska ge till barnbarnen

Hon tänker även fokusera på sparande så att det räcker till båda pensionen och barnbarnen och det lär inte bli några problem med tanke på den stora vinstsumman.

− Det här är en riktig kioskvältare, hela livet ändras. En vinst på elva miljoner kommer med ansvar. Jag ska verkligen spara mycket tills jag är pensionär, säger Malmöbon till tidningen.

Foto: M. Marco


29 januari 2026

Ny skatt på väg – om S vinner valet

2026 01 30

Skatten ska höjas för de mest förmögna i samhället.

Det meddelar S-ledaren Magdalena Andersson på en gemensam pressträff med fackförbundet Kommunals ordförande Malin Ragnegård.

Andersson utesluter skattehöjningar för ”vanliga hushåll”, men framhåller att de allra rikaste behöver bidra mer.

– Vi har föreslagit en beredskapsskatt där de med höga inkomster kan bidra lite mer, säger hon.

Enligt S-ledaren kommer en sådan skatt ge möjlighet att lägga mer resurser på välfärden.

Vill se över regler för företagare

Socialdemokraterna vill bland annat använda skatteinkomster från beredskapsskatten till att finansiera upprustningen av försvaret.

– Samtidigt som vi stärker totalförsvaret kan vi inte belasta hushållens redan tuffa ekonomi. Förstärkningen av försvaret ska bäras av dem som har bäst ekonomiska förutsättningar. Därför vill vi utreda en ny beredskapsskatt, skriver partiet i sin skuggbudget.

Socialdemokraterna vill också se en översyn av de så kallade 3:12-reglerna, som reglerar hur utdelningar och kapitalvinster i småföretag beskattas. 

– Lågt hängande frukter är takbeloppet och en justerad skattesats inom gränsbeloppet, skriver S om förslaget.

LÄS MER: Skatt kan höjas flera hundra procent – “katastrof rent ut sagt” 

M: ”Över 50 procent i skatt på en löneökning”

Moderaterna är kritiska till en beredskapsskatt.

M flaggar för att S nya skatt kommer att leda till omfattande skattehöjningar.

– Om beredskapsskatten ska finansieras genom en höjd inkomstskatt, behöver gränsen för när man börjar betalar statlig inkomstskatt sänkas från dagens 48 500 kronor i månaden till 39 000 kronor i månaden. För att få in 35 miljarder kronor kommer alla med en lön över 39 000 kronor/mån få betala över 50 procent i skatt på en löneökning, skriver partiet på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Swedbank delar ut 34 miljarder kronor 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


02feb26

”Aldrig sett något liknande” – folk paniksäljer på börsen

2026 02 02

Ädelmetallmarknaden fortsätter att rasa på börsen.

Efter fredagens historiska ras fortsätter guld- och silverpriserna nedåt.

Guldpriset sjönk med ytterligare fyra procent under måndagen till 4 770 dollar per uns efter att ha öppnat på 5 600 dollar per uns på fredagsmorgonen. 

Samtidigt sjönk silverpriset med 9 procent efter fredagens ras på som mest 37 procent.

Handelsbankens råvaruanalytiker Christian Kopfer överraskas av de kraftiga svängningarna, rapporterar Di.

– Jag har aldrig sett något liknande. Det flög upp till månen förra veckan, och nu åker det ned till jorden igen, säger han till tidningen.

– Det var exceptionella rörelser uppåt, och nu är det rakt ned i källan. Det är allt från tvångsförsäljningar till totala panikförsäljningar till följd av fredagens utveckling, fortsätter Kopfer.

”Var inte oväntat”

Maria Landerborn, sparekonom och seniorstrateg på Danske Bank Sverige, anser att nedgången är ganska väntad.

– Att det förr eller senare skulle komma ett bakslag för guldet var inte oväntat efter den kraftiga uppgången, skriver hon i sitt veckobrev.

LÄS MER: Swedbank: Sverige utklassar USA och Europa 

Experten: Se det som ett komplement

Samtidigt betonar Maria Landerborn att de långsiktiga drivkrafterna för ädelmetallmarknaden är intakta.

– Centralbanker, inte minst den kinesiska, väntas fortsätta öka sina guldreserver som en följd av den ökade geopolitiska risken, och det finns en solid efterfrågan från den globala smyckesindustrin.

Vidare skriver experten att investerare som adderar guld till portföljen bör se det som ett långsiktigt komplement till sin portfölj.  

– Guld har en låg korrelation med både aktier och obligationer, och kan därför bidra till att öka den riskjusterade avkastningen. På kort sikt kan dock kursrörelserna åt båda håll bli stora när något stigit kraftigt på kort tid, oavsett om det handlar om en aktie eller en råvara.

LÄS OCKSÅ: “Oacceptabelt” – Lavrov fördömer USA

Foto: A. Nygård

Text: Redaktionen