Ska man dra ur sladden när det åskar? Här är svaret

2026 07 13

Många undrar vad som egentligen gäller när det åskar.

På sommaren är det vanligt med åskoväder, och då är det viktigt att tänka på säkerheten.

Men hur är det egentligen – behöver man dra ur kontakter hemma, trots att moderna hus i regel har åskledare?

Nu ger experter besked.

Expertens besked: Gör det här

Många svenskar bryr sig inte om att dra ur kontakter när det åskar.

De känner sig trygga i alla fall, visar en rundfrågning på stan, rapporterar SR.

– Jag litar på att moderna hus har åskledare, jag är aldrig orolig över det. Jag tror inte att folk drar ut det idag, det var nog mer förr man gjorde det, säger Micke till radiokanalen.

Experterna håller dock inte med.

Man bör absolut dra ur kontakterna när det åskar.

Blixten kan slå ner, färdas genom elnätet och skada elektronisk utrustning, även om risken är ganska liten.

– Se till att koppla bort känslig utrustning när det är åskväder, i synnerhet när det pågår. Då ska man göra det, och ska man vara riktigt försiktig så ska man inte sitta nära strömuttag eller liknande, säger Björn Persson, regional kommunikationschef på Eon, till radiokanalen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Trump redo att ge upp

Kan färdas via elledningar

Försiktighetsåtgärder bör alltså vidtas även om man till exempel bor i lägenhet i stan.

Även om blixten inte slår ner direkt i byggnaden så kan den färdas långa sträckor via elledningar och orsaka skador.

– Detta innebär att både elprodukter och delar av den fasta anläggningen som är i kontakt med ledningen kan skadas utan att det skett ett blixtnedslag direkt i ditt hem, skriver Elsäkerhetsverket på sin hemsida.

Den elektroniska utrustning vi har hemma riskerar att gå sönder.

– I dag finns det betydligt fler tekniska prylar hemma som kan ta stryk, så dra ur alla stickproppar och antennkablar när åskan går, säger Jonas Bengtsson, elinspektör vid Elsäkerhetsverket, i ett uttalande.

– Om man har möjlighet bör man dra ur kontakten till TV, bredbandsmodem, telefoner och datorer redan innan ovädret bryter ut. Det kan också vara bra att alltid göra så när man åker hemifrån en eller flera dagar till exempel på semester, tillägger han.

LÄS OCKSÅ: Putins största skräck pekas ut - då kan allt rasa

Foto: Babak Eshaghian resp Kelly Sikkema

Text: Redaktionen


09 okt 26

”Det är inte klokt” – socialdemokrater bestörta

2026 10 09

Centerpartiets och Vänsterpartiets röda linjer ligger kvar och regeringsförhandlingarna står still.

Situationen väcker stor frustration inom Socialdemokraterna.

Flera tunga S-profiler riktar skarp kritik mot regeringsprocessen, rapporterar Expressen.

– Nu räknar alla med att ingenting kommer att hända förrän det skett två kanske tre misslyckade statsministeromröstningar, säger en högt uppsatt socialdemokrat till tidningen.

– Det är inte klokt. Den här modellen för regeringsbildning underlättar småpartiers krångel, fortsätter S-toppen.

V-ilska inför mötet

Samtidigt förbereder sig de rödgröna partierna för sitt första gemensamma möte efter valet.

Vid lunchtid  börjar företrädare för partierna anlända till mötesplatsen Högberga gård på Lidingö.

Mötet, som sker på initiativ av Centerpartiet, kritiseras på förhand. Flera V-politiker utrycker sitt missnöje på sociala medier.

– C:s möte som de arrangerar imorgon känns mest som ett skådespel. Allt liksom för att slippa sitta ned och förhandla om regering och politik. C är specialister på att måla in sig i hörn och tycka att de är politikens gåva till mänskligheten, skriver V-veteranen Ulla Andersson på X.

Vänsterpartiets utrikespolitiska talesperson Håkan Svenneling kritiserar valet av mötesplats.

– Det finns många svenska landsbygder som skulle behöva hamna i politikens och medias rampljus. Rika Lidingö kommun är inte en av dem. Tragiskt att Centerpartiet valt 'ett spahotell för livsnjutare sedan 1911' som platsen för sitt seminarium, skriver han på Threads.

Läs mer: UPPGIFTER: Då ställs S inför det stora testet 

Andersson: ”Jättebra initiativ”

S-ledaren Magdalena Andersson har anlänt till Högberga gård.

– Jag tycker att det här är ett jättebra initiativ som Centerpartiet har tagit, det blir en möjlighet för alla fyra partier att få en gemensam bild av utmaningar som Sverige står inför, säger hon till SVT inför mötet.

– Jag hoppas att det här kan leda till fler samtal och fler möjligheter att träffas alla fyra partier.

Andra läser: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre 

Foto: Socialdemokraterna 

Text: Redaktionen


9 oktober 2026

Per Gessle har sålt allt – 70 procent borta

2026 10 10

Per Gessle har sålt av stora delar av sin aktieportfölj.

Börsen har svängt fram och tillbaka den senaste tiden. Det osäkra omvärldsläget syns också på aktiemarknaden.

– Börsutvecklingen under 2026 har präglats av osäkerhet på de globala marknaderna. Konflikten i Mellanöstern och störningarna i Hormuzsundet har bidragit till ökad oro och påverkat börser världen över, framhåller Jacob Öljemark på Ekonomifakta, som drivs av arbetsgivarorganisationen Svenskt Näringsliv.

Nu tar den svenske poplegendaren Per Gessle ett steg tillbaka, när det gäller investeringarna i flera svenska stora bolag.

Har sålt allt

I sju bolag har popstjärnan sålt allt under förra månaden, rapporterar EFN med hänvisning till ägardatatjänsten Holding. Det handlar om SEB, Nordea, Telia, Latour, Wihlborgs, Sagax och BHG Group.

I ytterligare 14 andra bolag har Per Gessle sålt den största delen av sina aktier, däribland Swedbank, Handelsbanken, Hexagon och Elekta. Därmed har värdet på popikonens aktieportfölj rasat med omkring 70 procent på bara en månad, från cirka 32 miljoner kronor till 9 miljoner kronor.

Samtidigt investerar Per Gessle för första gången i ett annat stort bolag, nämligen Ericsson där han köpt aktier för 800 000 kronor.

Läs också: 3 000 kronor – tung smäll för svenska husägare

Upp på lång sikt

Den svenska börsen har utvecklats starkt på lång sikt.

Sedan andra halvan av 1990-talet har värdet ökat, men längs vägen har flera kriser satt sina spår och lett till tillfälliga ras. Bland annat vid den globala finanskrisen 2007 och 2008, då Stockholmsbörsens All Share Index föll med drygt 50 procent, enligt Ekonomifakta.

Stormigt igen

Under 2010-talet vände börsen uppåt igen. Men i början av 2020 slog coronapandemin till, vilket fick direkt påverkan på Stockholmsbörsen.

– Under februari och mars 2020 föll Stockholmsbörsens All Share Index med ungefär 19 procent och Dow Jones Industrial Average tappade cirka 22 procent under samma period. Därefter skedde en snabb återhämtning och redan under hösten 2020 hade indexet passerat nivån före pandemin, framhåller Jacob Öljemark på Ekonomifakta.

Andra läser: UPPGIFTER: Då ställs S inför det stora testet 

Foto: A. Hervias resp Albin Olsson

Text: Redaktionen