11 februari 2026

Ska bygga unik flygplats – ingen annan i världen kan jämföra sig

2024 05 01

Just nu är King Fahd International Airport i Saudiarabien världens största flygplats.

Åtminstone sett till ytan.

Med sina 780 kvadratkilometer är flygplatsen större än grannlandet Bahrain.

Nu kommer den dock snart få konkurrens i regionen.

Dubai har nämligen presenterat en massiv plan på att bygga en unik flygplats som inte kan jämföras med någon annan, rapporterar CNN.

Mest trafikerade i världen

Flygplatsen kommer inte att vara världens största, men den ska däremot bli den mest trafikerade på hela jordklotet.

– Den kommer att vara fem gånger så stor som den nuvarande Dubai International Airport, och all verksamhet på Dubai International Airport kommer att överföras till den under de kommande åren, säger Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, emiren i Dubai, enligt CNN.

– Flygplatsen kommer att rymma 400 gater och ha fem parallella landningsbanor, tillägger han.

250 miljoner passagerare

Världens just nu mest trafikerade flygplats är Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport i USA med strax över 100 miljoner passagerare varje år.

Det kommer Dubai att slå med marginal om man förverkligar sin plan.

Den nya flygplatsen ska i själva verket grundas på en ombyggnation av nuvarande Dubai World Central och ska rymma hisnande och unika 250 miljoner passagerare per år –100 miljoner fler än vad den första prognosen pekade på.

Rusningen skulle slå alla andra flygplatser i världen på fingrarna.

Inte ens King Fahd International skulle komma i närheten – trots att saudierna satsar på att utöka sin kapacitet till 185 miljoner passagerare årligen redan till 2030.

– Vi bygger ett nytt projekt för framtida generationer, som säkerställer en kontinuerlig och stabil utveckling för våra barn och deras barn. Dubai kommer att bli världens flygplats, dess hamn, dess stadsnav och dess nya globala centrum, säger “Sheik Mo”.

Bygger ny stad

Flygplatsen ska alltså stå i centrum i ett större sammanhang – projektet Dubai South – där man bygger en helt ny stad på 145 kvadratkilometer i öknen.

– När vi bygger en hel stad runt flygplatsen i Dubai South kommer det att följas av en efterfrågan på bostäder för en miljon människor. Den kommer att vara värd för världens ledande företag inom logistik- och flygtransportsektorerna, säger Mohammed bin Rashid Al Maktoum.

När bygget står klart ska flygplatsen vara 70 kvadratkilometer stor. Storleksrekordet stannar därför i Saudiarabien ett tag till.

Foto: VOO QQQ

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 12

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen