8 juli 2026

Ska bli omöjligt att köra för fort – största bilreformen på 40 år

2026 07 08

Det kan snart bli fysiskt omöjligt att överskrida hastighetsgränsen.

Om du kör för fort ska bilen med hjälp av satellitteknik bromsas automatiskt till dess att föraren når tillåten hastighet igen.

Så lyder ett förslag från EU som skulle kunna bli obligatoriskt i unionen, inklsuive Sverige, redan till år 2030, uppger flera brittiska medier.

– Om förslagen antas skulle de vara den mest omvälvande bilreformen sedan det blev obligatoriskt att använda säkerhetsbälten i framsätet för 43 år sedan, skriver bland annat Daily Mail.

I Sverige har det varit lag på bilbälte i framsätet sedan 1975 och sedan 1986 även i baksätet.

"Gått för långt"

EU-kommissionen överväger att införa krav på att alla nya fordon utrustas med den nya tekniken, uppger den brittiska tidningen.

Enligt förespråkarna skulle det kunna rädda hundratals liv i trafiken. Andra kallar förslaget för “absurt” och ifrågasätter hur tillförlitlig tekniken egentligen är.

– Den måste vara helt ofelbar. Och det kommer den inte att vara. Jag har en ett år gammal bil och varje gång jag kör på en viss väg utanför min stad tror den att hastighetsgränsen är 48 kilometer i timmen när den faktiskt är 80. Om den här fantastiska tekniken plötsligt saktar ner mig till 48 kilometer i timmen, vad kommer då att hända med föraren bakom? säger Hugh Bladon från organisationen Alliance of British Drivers till Daily Mail.

Brian Gregory, policychef för samma organisation, är inne på samma sak.

– Det här är en övervakningsstat som har gått för långt, säger han till The Telegraph.

Andra läser: Drönarstorm mot Moskva – största attacken sen krigets start

Källa: diskussioner inledda

Tekniken påminner om den som finns i många uthyrningsbara elcyklar. Dessa har ett inbyggt GPS-system som automatiskt begränsar hastigheten i vissa områden, till exempel i parker och på gågator. Bilarna skulle även kunna använda kameror samt 5G för positionsbestämning för att avgöra rätt hastighet.

Enligt förslaget skulle det gå att tillfälligt slippa systemet i nödsituationer, men då bara under kortare perioder. Flera branschkällor hävdar nu att EU i det tysta för diskussioner med större bilföretag och säkerhetsorganisationer om att göra tekniken obligatorisk.

– Så småningom kommer vi bara att fixera bilens hastighet så att man int ekan köra över hastighetsgränsen, säger en källa med insyn till Daily mail.

Richard Holden, Storbritanniens skuggtransportminister, varnar dock för tekniken. Han förutspår “katastrofala konsekvenser” om den hamnar i fel händer.

– Är inte detta ytterligare ett sätt för utländska aktörer beväpnade med allt kraftfullare AI att hacka sig in i vår vardag och orsaka kaos? Skulle en framtida version till och med kunna hindra vissa personer från att köra bil i vissa områden?

Andra läser: Rysk flygbas under attack

Foto: T. Guow resp S. Kang

Text: Redaktionen


29 aug 26

Faktura går till inkasso direkt – anmälningar väller in

2026 08 29

En avgift som aldrig når fram kan snabbt få oväntade konsekvenser.

En utebliven faktura har för många svenskar slutat med ett oväntat inkassokrav.

Nu riktas kritik mot ett specifikt bolag som har nästan 60 ärenden hos Allmänna reklamationsnämnden.

Fakturan kom aldrig

Under lång tid fungerade parkeringen smidigt för de boende i Lindas bostadsområde i Årby.

Men efter att parkeringsbolaget APCOA tog över hanteringen av platserna började problemen.

Fakturorna för parkeringen som skulle skickas till de boende uteblev.

I stället fick Linda Astfelt plötsligt ett inkassokrav.

Hon reagerade kraftigt på beskedet.

– Jag ska inte behöva ringa varenda månad för att få en faktura. Inte heller att de skickar mig till inkasso för att de själva inte skickat ut fakturan till mig, säger hon till SR.

Enligt Linda hade hon alltså inte fått den ursprungliga fakturan innan ärendet gick vidare.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Många ärenden hos ARN

Linda visar sig samtidigt inte vara ensam om att ha problem med parkeringsbolaget.

Sedan 2021 har 57 ärenden mot APCOA registrerats hos Allmänna reklamationsnämnden, ARN.

Även hos Kronofogden finns ett stort antal ärenden kopplade till bolaget.

Enligt uppgifterna har över 780 ärenden registrerats sedan 2023.

För Linda är det framför allt de äldre grannarna som väcker oro.

– Jag tycker synd om alla gamlingar som bor här, de kanske inte har mejl eller någonting, säger hon.

När en faktura går vidare till inkasso kan ytterligare kostnader tillkomma samtidigt som en ny betalningsfrist börjar gälla.

– Ett inkassokrav ger ingen betalningsanmärkning i kreditupplysningsbolagens register. Men om du varken betalar eller bestrider kravet kan det leda till att du får en betalningsanmärkning i ett senare skede, meddelar Finansinspektionen.

Det kan bland annat påverka möjligheten att få lån eller teckna vissa avtal.

APCOA svarar

APCOA har svarat på kritiken i samband med Sveriges Radios granskning.

Bolaget uppger att fakturorna skickas genom flera olika kanaler, bland annat vanlig post, Kivra och e-post.

Parkeringsbolaget framhåller också att ärenden kan pausas, omprövas eller krediteras om det har blivit fel.

Efter Lindas återkommande kontakter med bolaget började fakturorna till slut komma till hennes e-post som de skulle.

LÄS MER: UPPGIFTER: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen


29 aug 26

Nytt åskoväder drar in – dessa län drabbas

2026 08 29

Nya åskoväder och stora regnmängder väntar på flera håll.

Ett nytt lågtryck drar in över Sverige med regn, skurar och åska.

Samtidigt varnar SMHI för kraftiga vindbyar på flera håll i landet.

Regn och åska väntar

Helgen bjuder på ostadigt väder när ett lågtrycksområde breder ut sig över Skandinavien.

– Idag sträcker sig ett regnområde från mellersta Norrland och söderut ner över landets östra landskap. I Östersjölandskapen och främst på Gotland kan det tidvis bli kraftigt regn med inslag av åska. Under dagen rör sig regnet sakta åt nordost, meddelar vädermyndigheten.

SMHI varnar även för kraftiga vindbyar i flera delar av landet.

Västkusten , Skåne och Norrland drabbas av vindinslag, som sedan kommer avta under söndagen.

På söndagen ligger regnområdet kvar över norra Norrland och mattas successivt av.

I övriga landet väntas fortsatt skurar och bara kortare glimtar av sol.

LÄS MER: Polen säger nej – ”inte på vårt territorium”

Brakade loss igår

Ovädret började redan under fredagen att märkas på flera håll i landet.

Ett omfattande nederbördsområde drog in från sydväst och förde med sig både kraftigt regn och åska.

Under fredagseftermiddagen nådde frontzonen Västkusten innan den fortsatte vidare över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland.

Tiotusentals fick evakuera

Ett kraftigt åskoväder drog in över Göteborgsområdet under fredagskvällen samtidigt som SMHI hade utfärdat en gul varning.

I Göteborg blev situationen så allvarlig att tiotusentals konsertbesökare tvingades evakuera Ullevi när Swedish House Mafia fick ställa in sin spelning.

Konserten får dock en ny chans.

Gruppen meddelar att en gratis spelning kommer hållas på Avenyn under lördagseftermiddagen.

Det är dock inte bara helgen som ser blöt ut.

På måndag drar nästa lågtryck in västerifrån över Götaland och för med sig mer regn.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen