Sjuksköterska bröt mot reglerna – person dog

2024 01 19

En patient dog efter att en sjuksköterska inte följt omsorgsförvaltningens rutiner.

Efter att en omsorgstagare i skånska Hässleholms kommun varit med om en fallolycka i sin lägenhet tillkallades sjuksköterskan i fråga.

Patienten fick ont i huvudet och klagade på yrsel.

Sjuksköterskan ordinerade vanlig paracetamol och uppsikt över natten, men besökte inte patienten.

Dagen efter var personen knappt kontaktbar och fördes till sjukhus där det visade sig att hen drabbats av hjärnblödning.

Patienten fick palliativ vård och stannade på sjukhus några dagar och dog sedan efter ytterligare en vecka.

"Det är allvarligt"

Hässleholms kommun tar själva på sig skulden för dödsfallet.

Omsorgsförvaltningen menar att sjuksköterskan inte följt reglerna.

– Våra rutiner för bedömning av patient med hälsotillstånd och för dokumentation enligt omvårdnadsprocessen har inte följts av sjuksköterska och det är allvarligt, säger Birgitta Ljungbeck, medicinskt ansvarig sjuksköterska på omsorgsförvaltningen i Hässleholms kommun, i ett pressmeddelande.

Bröt mot flera rutiner

Utöver att ordinera paracetamol mot hjärnblödningen och lämna patienten själv rapporterades inte heller händelsen vid sjuksköterskornas skiftbyte.

Därmed följdes varken rutinerna för bedömning eller dokumentation.

– När vi har tittat på detta kan vi inte se att det har funnits något avvikande i arbetssituationen just den kvällen. Det rådde inte någon hög arbetsbelastning och det har inte heller framkommit några andra skäl till varför rutinerna skulle kunna följas, säger Birgitta Ljungbeck.

Anmäls enligt lex Maria

Händelsen, som ägde rum i julas, kommuniceras först på torsdagen ut av kommunen.

Omsorgsförvaltningen meddelar samtidigt att man anmäler sig själva till Inspektionen för vård och omsorg, Ivo, enligt lex Maria.

Åtgärder ska nu vidtas för att komma till rätta med de “allvarliga brister som händelsen påvisar”, framhåller Hässleholms kommun.

– Vi beklagar verkligen att detta har kunnat ske och är fast beslutna att komma till rätta med de här bristerna och jobba för att den här typen av händelser inte ska kunna inträffa framöver, säger Åsa Ollerstam Lundh, förvaltningschef för omsorgsförvaltningen.

Patientens anhöriga har underrättats om incidenten.

Foto: Emil Langvad Region Skåne

Text: Redaktionen


JUST NU: Stort fartyg har sjunkit – flera döda

2025 07 09

Det stora lastfartyget Eternity C har sjunkit.

Fartyget, som seglar under liberiansk flagg, attackerades i Röda havet i måndags.

Houthirebellerna i Jemen avfyrade flera drönare mot fartyget.

Nu har Eternity C sjunkit till havets botten, rapporterar Reuters.

Fler personer i vattnet

En stor räddningsinsats har inletts.

Enligt nyhetsbyråns uppgifter befinner sig flera besättningsmedlemmar i vattnet.

Fem personer ska hittills ha räddats.

– En intensiv kamp för att rädda resten av besättningen pågår, skriver Reuters.

Flera döda

När fartyget attackerades fanns 22 besättningsmedlemmar ombord.

Minst fyra personer har bekräftats döda i attacken.

I konflikt med USA

Den Iranstödda houthirörelsen motsätter sig västerländsk och saudisk inblandning i Jemen.

I norra delen av landet har gruppen etablerat en slags egen administration med skolor, rättsväsen och militära anläggningar. I dag kontrollerar houthierna cirka en tredjedel av Jemens territorium. 

Nyligen meddelade den väpnade gruppen att de kommer återuppta attackerna mot fartyg i Röda havet och Adenviken som svar på blockader av humanitär hjälp till Gaza. 

USA har svarat med att bomba houthirebellernas anläggningar vid upprepade tillfällen. Sedan mitten av mars har amerikanska styrkor utfört flera flyganfall.

LÄS MER: 

TRUMP: Flera stora besked i dag onsdag

EU planerar med USA – vill slå till stenhårt mot Ryssland 

Massflykt i Ryssland – pengar flödar ut

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Kritiserad skatt kan avskaffas – S säger ja

2025 07 09

Den kritiserade dansbandsskatten kan bli historia.

Idag omfattas dandsbandsevenemang av 25 procent moms, till skillnad från liveband som spelar inför sittande publik där momsen istället ligger på 6 procent.

Så sent som i juni lade regeringen fram ett förslag om att slopa dansbandsskatten.

Nu ger även Socialdemokraterna besked i frågan.

– Bort med den orättvisa dansbandsmomsen, framhåller partiet i ett uttalande.

"Straffbeskattas"

Ställningstagandet kommer via Niklas Karlsson, ordförande i skatteutskottet under en pressfika idag.

Socialdemokraterna föreslår att momsen på entré till dansbandstillställningar ska sänkas från 25 till 6 procent, förklarar partiet.

Syftet med förslaget är att skapa “en mer rättvis momshantering” och att de som går på dansbandsevenemang inte ska “straffbeskattas”.

– Partiet menar att momsen bör moderniseras så att dansbandsevenemang behandlas på samma sätt som andra konserter. En sänkt moms ses som ett sätt att både stärka kultursektorn och värna dansbandstraditionen, särskilt i mindre orter och på landsbygden, framhåller Socialdemokraterna.

"Är för jävligt"

Dansbandsskatten är vida kritiserad.

Gunnar Nilsson, trummis i klassiska bandet Lasse Stefanz, är en av aktörerna som uttryckt sin hållning.

Han menar att skatten är orimlig.

– Det är för jävligt att det ska vara så hög entrékostnad. Ta bort skiten, sade han till Alingsås Tidning ifjol.

Han har fått medhåll av Cattis Johansson, management-ansvarig för Lasse Stefanz.

– Det är en katastrof för branschen. Det är ju arrangörerna som drabbas allra hårdast av just momsen, sade hon till samma tidning till tillfället.

LÄS MER: Stort larm om elbilar – “114 företag kommer att gå under”

SD lovar att den tas bort

Sverigedemokraterna är kanske det riksdagsparti som visat störst missnöje mot skatten. I vintras lovade partiledaren Jimmie Åkesson att “straffskatten”, som han kallar den, ska tas bort.

För många kan det tyckas vara en liten fråga, men för branschen – och det kulturarv vi gemensamt slår vakt om – är frågan existentiell, skrev Åkesson i en debattartikel i Aftonbladet i december.

– Detta ska ses som ett gemensamt upprop för förändring likväl som ett löfte från Sverigedemokraterna, som betydande del av regeringsunderlaget, att frågan nu ska lösas politiskt.

LÄS MER: Konkurrenten knappar in på Ica – “Avståndet aldrig varit mindre”

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen