SJ:s snabbtåg evakuerades – passagerare chockade och skadade

2023 03 25

Tre vagnar på SJ:s snabbtåg träffades av stenar varpå en person skadades.

Sent på fredagskvällen skedde en hög smäll på SJ:s snabbtåg X2000 från Göteborg till Stockholm.

Tre vagnar träffades av stenar vilket ledde till krossade fönster på tåget.

Flera passagerare var skärrade efter händelsen och en person skadades av splitter från fönstret.

– Det kändes som att det regnade stora stenar på tåget. Det här pågick i kanske tio sekunder. Det lät som att det var uppe på taket och på sidan det smällde. Det var obehagligt innan de fick stopp på tåget tycker jag. Du vet, man får den känslan: ”Okej, ska vi spåra ur nu?”. Det är så pass hög hastighet också, säger passageraren Ehwa Lindström till Aftonbladet.

Omhändertogs på plats

På grund av händelsen begränsades tågets hastighet när det rullade in mot Flen.

Väl där fick samtliga resenärer evakueras och ta ett annat tåg mot huvudstaden.

Personen som skadades av glassplittret omhändertogs av en läkare som var på plats på tåget, uppger SR.

Kommer utredas

Passagerarna på tåget var omkring 70 minuter försenade till slutdestinationen.

Trafikverket kommer nu inleda en utredning om händelsen.

– Det är tidigt att säga något om orsak. Om det är någon som kastat sten eller om det är makadam som åkt upp. Vi vet inte anledningen och ingen har sett något, säger Anders Edgren, presstalesperson hos SJ.

Ställde in avgångar

Så sent som förra veckan meddelade Flixtrain att man ställer in samtliga avgångar i minst en vecka på grund av sten på rälsen.

Researrangören uppmanade Trafikverket att agera för att få bort allt grus som finns längs med tågrälsen.

Olyckor vid spåret

Tåget betraktas i Sverige som ett säkert transportmedel, och ingen har omkommit på ett tåg sedan 2010.

Däremot sker allt fler olyckor på spårområdet.

– Läget för personpåkörningar är ett annat, i genomsnitt dör cirka 100 personer varje år. Under perioden 2015–2020 satsade vi en miljard kronor på åtgärder som kan förhindra att obehöriga tar sig in i spårområdet. Denna satsning fortsätter i arbetet mot målet 2030. Vi sätter till exempel upp två meter höga stängsel som är svåra att klippa sönder, och kompletterar med kameror på utsatta sträckor, förklarar Trafikverket.

Foto: SJ

Text: Redaktionen


8 jan 2026

UPPGIFTER: Ryssland bedraget – förlorar 40 miljarder

2026 01 08

Den ryska statskassan kan konstatera mångmiljardförluster.

Under fjolårets första elva månader förlorade Ryssland uppemot 4 miljarder dollar, motsvarande nästan 40 miljarder svenska kronor, till följd av ekonomisk brottslighet. 

Det handlar om allt grövre korruption, bedrägerier, förskingring och annan olaglig finansiell verksamhet, uppger Ukrainas utrikesunderrättelsetjänst enligt RBC-Ukraine.

– Omkring 70 procent av all ekonomisk brottslighet i Ryssland har klassificerats som allvarlig eller särskilt allvarlig. Detta tyder på att problemet inte är isolerat utan systematiskt till sin natur och är kopplat till stora finansiella flöden som kontrolleras av staten eller enheter i dess närhet, erfar underrättelsetjänsten.

Långt ned på listan

I Transperancy Internationals korruptionsindex ligger Ryssland på 154:e plats i världen, bakom bland annat Iran, Mali, Kina, och Kuba. Bedrägeriet och korruptionen drabbar den ryska statskassan och i förlängningen det ryska folket. 

Enligt samma uppgifter har antalet fall av ekonomisk brottslighet egentligen inte blivit fler, utan det handlar om att varje enskilt brott blivit betydligt dyrare.

De största förlusterna har framförallt uppstått genom stöld av budgetmedel och missbruk inom stora företag.

– Den höga nivån av ekonomisk brottslighet upprätthålls till stor del av korruption inom statliga organ. Det högsta antalet sådana överträdelser registreras inom byggsektorn, bostads- och allmännyttiga sektorer samt det militärindustriella komplexet, skriver RBC-Ukraine med hänvisning till utrikesunderrättelsetjänstens uppgifter.

LÄS MER: Grönt ljus från Trump – slår till mot Ryssland

Djupa problem

Enligt flera ekonomiska experter kan de stigande förlusterna peka på allt djupare problem i den ryska ekonomin.

En betydande del av landets resurser ligger i statens händer, vilket tillsammans med en svag tillsyn och hög grad av korruption anses göra landet mindre attraktivt för investerare.

Ukrainska underrättesleuppgifter erfar att Rysslands anfallskrig mot Ukraina hittills har kostat de ryska skattebetalarna cirka 550 miljarder dollar.

Rysslands militära utgifter har dessutom fyrdubblats sedan 2021.

Ukrainas utrikesunderrättelsetjänst anser att Rysslands finansiella och institutionella system alltmer sjunker ner i ett tillstånd av kontrollerat kaos. Banker döljer ägarstrukturer, tjänstemän är undantagna från kravet på tillgångsdeklarationer och entreprenörer håller knappt sina företag flytande, skriver RBC-Ukraine.

LÄS MER: Rysslands bluff – lurar sin egen befolkning

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


USA flyttar stort antal militärflyg – vilda spekulationer

2026 01 08

Ett stort antal militära flygplan har flyttats till Storbritannien.

USA har flyttat ett stort antal stora flygplan till flygbaser i Storbritannien.

Det handlar om såväl attackflygplan som transportflyg.

Förflyttningen har lett till vilda spekulationer – om alltifrån Grönland till Iran och Ukraina.

Tunga militära flyg

Livlig aktivitet råder på de brittiska militärbaserna Fairford och Lakenheath, rapporterar TV2.

Flygtrafikdata och andra rapporter visar att 14 stora amerikanska transportflygplan av typen Globemaster har förflyttats till de brittiska flygbaserna.

Även två attackflygplan av typen AC-130J Ghostrider sägs ha anlänt till Storbritannien.

Lokala medier uppges ha publicerat en serie foton på flygplanen, vars ankomst har väckt stort uppseende.

Planen sägs vara lämpade för specialoperationer, och kopplas bland annat till aktionen i Venezuela.

– Många amerikanska specialoperationsplan har passerat genom Storbritannien de senaste dagarna på väg till Europa, inklusive rapporter om flygplan från 160th Special Operations Air Regiment, även kända som ”Night Stalkers”, som stödde aktionen mot Maduro i Venezuela, skriver Ed McGuinness, tidigare brittisk officerare och politiker, på X.

LÄS OCKSÅ: Zelenskyj uppmanar USA - avsätt Putins vän

Helikoptrar ombord?

Flygdata visar att planen tycks komma från Campbell Army Airfield och Hunter Army Airfield i USA, där den ovan nämnda specialstyrkan är baserad.

Brittiska medier har också rapporterat att det finns helikoptrar ombord på transportplanen.

Utöver de redan nämnda planen ska även ett militärplan av typen CV-22B Osprey, som används för att landsätta specialstyrkor, ha fotograferats i Storbritannien.

Nu spekuleras det vilt om syftet med att flytta alla dessa amerikanska plan till de brittiska öarna, enligt kanalen.

Rysk oljetanker, Iran – eller Grönland

Enligt vissa spekulationer i brittiska medier kan förflyttningen av flygplanen kopplas till USA:s operation mot den ryska oljetankern Marinera i Atlanten.

Andra menar att USA kanske planerar en aktion mot Islamiska staten i Syrien – medan åter andra snarare tror att man tänker slå till mot Iran.

En annan möjlighet uppges vara att USA ska understödja Storbritannien om de skickar soldater till Ukraina inom ramen för ett fredsavtal med säkerhetsgarantier.

Vissa varnar också för att Trump förbereder en aktion mot Grönland, enligt kanalen.

– Trump har gjort flera hot om att annektera Grönland, konstaterar brittiska The Times.

LÄS OCKSÅ: Stor vändpunkt i kriget - Ukraina jublar

Foto: 122947vfw, Wikimedia 

Text: Redaktionen