SJ:s snabbtåg evakuerades – passagerare chockade och skadade

2023 03 25

Tre vagnar på SJ:s snabbtåg träffades av stenar varpå en person skadades.

Sent på fredagskvällen skedde en hög smäll på SJ:s snabbtåg X2000 från Göteborg till Stockholm.

Tre vagnar träffades av stenar vilket ledde till krossade fönster på tåget.

Flera passagerare var skärrade efter händelsen och en person skadades av splitter från fönstret.

– Det kändes som att det regnade stora stenar på tåget. Det här pågick i kanske tio sekunder. Det lät som att det var uppe på taket och på sidan det smällde. Det var obehagligt innan de fick stopp på tåget tycker jag. Du vet, man får den känslan: ”Okej, ska vi spåra ur nu?”. Det är så pass hög hastighet också, säger passageraren Ehwa Lindström till Aftonbladet.

Omhändertogs på plats

På grund av händelsen begränsades tågets hastighet när det rullade in mot Flen.

Väl där fick samtliga resenärer evakueras och ta ett annat tåg mot huvudstaden.

Personen som skadades av glassplittret omhändertogs av en läkare som var på plats på tåget, uppger SR.

Kommer utredas

Passagerarna på tåget var omkring 70 minuter försenade till slutdestinationen.

Trafikverket kommer nu inleda en utredning om händelsen.

– Det är tidigt att säga något om orsak. Om det är någon som kastat sten eller om det är makadam som åkt upp. Vi vet inte anledningen och ingen har sett något, säger Anders Edgren, presstalesperson hos SJ.

Ställde in avgångar

Så sent som förra veckan meddelade Flixtrain att man ställer in samtliga avgångar i minst en vecka på grund av sten på rälsen.

Researrangören uppmanade Trafikverket att agera för att få bort allt grus som finns längs med tågrälsen.

Olyckor vid spåret

Tåget betraktas i Sverige som ett säkert transportmedel, och ingen har omkommit på ett tåg sedan 2010.

Däremot sker allt fler olyckor på spårområdet.

– Läget för personpåkörningar är ett annat, i genomsnitt dör cirka 100 personer varje år. Under perioden 2015–2020 satsade vi en miljard kronor på åtgärder som kan förhindra att obehöriga tar sig in i spårområdet. Denna satsning fortsätter i arbetet mot målet 2030. Vi sätter till exempel upp två meter höga stängsel som är svåra att klippa sönder, och kompletterar med kameror på utsatta sträckor, förklarar Trafikverket.

Foto: SJ

Text: Redaktionen


04 jun 26

Ryssland erkänner för första gången

2026 06 05

För första gången under Ukrainakriget erkänner Ryssland ett stort misslyckande för landets ekonomi.

Tillkännagivandet handlar om landets oljeproduktion – som ofta beskrivs som hjärtat i den ryska ekonomin.

Intäkterna från oljeexporten är avgörande för Kremls förmåga att finansiera kriget i Ukraina.

Nu erkänner den ryska regimen ett stort fiasko.

För första gången under kriget medger Kreml att oljeproduktionen minskar.

Rysslands vice premiärminister Alexander Novak går ut med den bekymmersamma informationen under ett ekonomiskt forum i Sankt Petersburg, rapporterar den ukrainska nyhetsbyrån UNN.

– Nuvarande produktionsnivåer är faktiskt något lägre än de var i början av året, säger Novak till reportrar.

Hävdar: Inte Ukrainas fel

Ministern är noga med att betona att minskningen inte beror på ukrainska bombningar av oljeraffinaderier i Ryssland.

– Detta beror på att ett antal av våra oljeraffinaderier för närvarande genomgår oplanerat underhåll, hävdar Novak

– Vår exportinfrastruktur går på full kapacitet. När raffinaderierna återgår till full drift kommer produktionen att öka och återgå till tidigare nivåer, fortsätter han.

Sällsynt erkännande

UNN noterar att det rör sig om ett mycket sällsynt erkännande från den ryska ledningen.

– Novaks kommentar markerar första gången en rysk tjänsteman erkänner att produktionen har minskat, rapporterar nyhetsbyrån.

Vägrar publicera nya siffror

Ryssland slutade att publicera officiell statistik över landets oljeproduktion i april 2023, drygt ett år efter invasionen av Ukraina.

Det Internationella energiorganet (IMA) följer dock utvecklingen. Nyligen meddelade IMA att den ryska oljeproduktionen minskade med 460 000 fat per dag i april jämfört med samma månad förra året. ¨

Totalt uppgick Rysslands oljeproduktion till cirka 8,8 miljoner fat per dag i april.

LÄS OCKSÅ:

Ransonering i Moskva – mardröm för Putin

Sankt Petersburg kan stänga ned 

Rysk spion varnar Kreml – ”Kan pågå i årtionden”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


05 jun 26

UPPGIFTER: Skattechock för bensin- och dieselbilar

2026 06 05

I dag måste köpare av nya bensin- och dieselbilar betala en förhöjd fordonskatt under tre års tid. 

– Malus – en förhöjd fordonsskatt under de tre första åren – gäller för bensin- och dieseldrivna personbilar klass I och II, lätta bussar och lätta lastbilar med fordonsår 2018 eller senare, skriver Transportstyrelsen om skatten.

Nu kan det bli ännu dyrare.

Regeringens egen utredare Svante Mandell föreslår att straffskatten ska höjas och tas ut under längre tid, rapporterar Vi Bilägare.

Enligt förslaget ska köpare av nya bensin- och dieselbilar betala den förhöjda fordonskatten under fem år i stället för dagens tre år.

Dessutom föreslår Mandell att det så kallade grundbeloppet höjs från 360 till 420 kronor samt att gränsen för när den förhöjda fordonsskatten börjar tas ut sänks.  

– För att påskynda utfasningen av konventionella fordon föreslår utredningen att gränsen för när malus inträder sänks från 75 till 50 gram koldioxid per kilometer vilket motsvarar gränsen för ett lågutsläppsfordon enligt EU:s koldioxidkrav, skriver han i utredningen.

”Skattechock”

Bilsajten Carup beskriver förslagen som en ”skattechock på både nya och äldre bensinbilar”.

– En SUV kan få 2 700 kronor ytterligare skatt per år. Allra hårdast slår det mot små hybrider som kan gå från 1 500 till 4 200 kronor i skatt, skriver sajten.

ANDRA LÄSER: Tre skatter kan sänkas vid valvinst

FAKTA: Förhöjd fordonskatt i dag

- I vissa fall tas ett förhöjt koldioxidbelopp (malus) ut under de första tre åren från att ett fordon blir skattepliktigt för första gången. Detta gäller personbilar klass I, lätta bussar och lätta lastbilar med fordonsår 2018 eller senare som blivit skattepliktiga för första gången 1 juli 2018 eller senare.

- Efter dessa tre år är beloppet samma som för fordon som blivit skattepliktiga för första gången före den 1 juli 2018.

Källa: Skatteverket

LÄS OCKSÅ: Börsbolag i konkurs

Foto: Kathy

Text: Redaktionen