Världens framgångsrikaste miljöpartist

2021 03 15

Tysklands gröna under ligger bra till för ännu en jätteseger.

Idag söndag är det delstatsval i Baden-Württemberg som är en av Tysklands tre folkrikaste delstater. I den 11 miljoner stora delstaten som stoltserar som en av landets största industriregioner ingår bland annat Stuttgart, Karlsruhe och Mannheim och delstaten leds av Miljöpartiet De Grönas 72-årige ikon Winfried Kretschmann.

Vid valet 2011 ökade De Gröna kraftigt i Baden-Württemberg och Winfried Kretschmann kunde bilda delstatsregering med S. I kraft av De Grönas storlek blev han ministerpresident, det vill säga regeringschef. Han blev omvald vid delstatsvalet 2016 men bildade då styrande koalition med konservativa CDU och på söndag är det val igen.

De Gröna ligger bra till i mätningarna och Kretschmann har goda chanser till omval för ännu en mandatperiod. De Grönas valresultat i Baden-Württemberg:

🟢 2001          8% 
🟢 2006       12%
🟢 2011       24%
🟢 2016       30%
🟢 2021       33% enligt mätningarna
 
ANALYS

Han är sannolikt världens mest framgångsrika miljöpartist och orsakade ett politiskt jordskalv då hans parti 2011 lyfte från 12 till 24% i delstatsvalet i Baden-Württemberg i efterdyningarna av kärnkraftsolyckan i Fukushima.

Kretschmanns framgångsrecept har varit att kombinera ett tydligt fokus på miljö- och klimatfrågor med ekonomisk tillväxt och företagande. Han har heller inte dragit sig för att driva frågor som skapar rubriker. Han betonade att burqor och niqabs inte hör hemma i ett fritt samhälle och delstaten införde ett förbud mot ansiktstäckande slöjor i skolan.

Det är även val i delstaten Rheinland-Pfalz idag. Där styr Socialdemokraterna SPD tillsammans med De Gröna och liberala mittenpartiet FDP. I mätningarna har SPD backat samtidigt som De Gröna har ökat och den styrande vänstermittenkoalitionen är knapp favorit.

[forminator_poll id="1352"]

5 jan 2026

Fasansfull syn på ryska flygplatser – ”aldrig sett i hela mitt liv”

2026 01 05

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina fortsätter att slå tillbaka hårt mot landet.

Många ryssar har de senaste åren valt att lämna sitt hemland och sökt sig västerut.

Den oberoende ryska nyhetssajten Meduza har ställt en fråga till emigrerade ryska medborgare, som har besökt sitt hemland de senaste åren, hur de upplever sitt fosterland idag.

Hundratals har svarat.

– Min hemregion är förstörd, säger en tidigare invånare i den ryska staden Primorsk, rapporterar finska Iltalehti.

 ”Aldrig sett i hela mitt liv”

Flera av de som skickat in svar kommenterar också den stora ökning av antalet funktionshindrade som kommer tillbaka från kriget i Ukraina.

En svarande, under namnet Vladimir, menar att han ser många soldater som kommer hem till de ryska flygplatserna på kryckor eller utan armar och ben.

– I hela mitt liv har jag aldrig sett så många funktionshindrade, inte ens under krigen i Tjetjenien eller Afghanistan, uppger han.

”Många har proteser”

En annan som svarat nyhetssajten, Rita som nu bor i Spanien, anser att Ryssland har gått bakåt i utvecklingen, och nu påminner om situationen på 1990-talet.

– Köpcentrum är indelade i de för de rika och de för de fattiga. Istället för en gräsmatta finns det nu en marknad mittemot mitt hus som säljer kinesiska produkter, uppger hon till nyhetssajten.

– Det finns många som har proteser. Det känns som att detta inte är min stad.

”Nästan tomma”

En röst från Tyskland, under namnet Danila, beskriver sin forna hemstad Lipetsk.

– Det finns inga människor. Parker, köpcentrum, hotell och huvudgator är nästan tomma, uppger han.

Han beskriver också hur infrastrukturen blivit sämre och ekonomin backar.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: 1,2 miljoner – Putins mardrömssiffra växer

Tvärtom i Moskva

Enligt Alina, som är bosatt i Israel, är Moskva ett undantag.

Där satsar den ryska ledningen på att upprätthålla bilden av framgång och att minska påverkan av kriget.

– Den enda påminnelsen om kriget är reklamskyltarna som visar hjältarna från den ”specialmilitära operationen”, uppger hon, rapporterar Iltalehti.

– Men ingen pratar om en specialoperation. Det är förmodligen ett sätt att stänga ute nyheterna och skydda din egen mentala hälsa.

LÄS MER: ”Vi tror inte på honom” – Trump avfärdar Putin

Foto: Ivan Shimko

Text: Redkationen


Sex länder går samman – markerar mot Trump

2026 01 04

Sex länder markerar mot USA:s president efter attacken mot Venezuela.

USA:s attack mot Venezuela tidigt på lördagen har lett till kraftiga reaktioner världen över.

Nicolas Maduro har förts ut ur landet och befinner sig nu i New York i väntan på rättegång.

Samtidigt går sex länder samman för att markera mot Donald Trump, rapporterar The Guardian.

Går samman

Spanien, Brasilien, Chile, Colombia, Mexiko och Uruguay har släppt ett gemensamt meddelande där de framhåller att USA:s aktioner “utgör ett extremt farligt prejudikat för fred och regional säkerhet och utsätter civilbefolkningen för fara”.

– Vi uttrycker vår djupa oro över och vårt avståndstagande från de militära handlingar som utförts ensidigt på venezuelanskt territorium, vilka strider mot folkrättens grundläggande principer, i synnerhet förbudet mot användning och hot om våld samt respekten för staters suveränitet och territoriella integritet.

“Oförenligt”

Det gemensamma meddelandet fortsätter.

– Vi uttrycker vår oro gällande varje försök till statlig kontroll, administration eller externt övertagande av naturresurser eller strategiska resurser, vilket är oförenligt med internationell rätt och hotar regionens politiska, ekonomiska och sociala stabilitet.

Läs mer: Svenskt byggbolag säkrar stort USA-avtal

Kristerssons kommentar

Många världsledare har kommenterat händelserna med olika uppfattningar om attacken.

En som uttryckt sina tankar är Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Det venezuelanska folket har nu befriats från Maduros diktatur, skriver statsministern på X.

– Men alla stater har samtidigt ett ansvar att respektera och agera i enlighet med folkrätten. Det är dessutom ett långsiktigt säkerhetspolitiskt intresse för Sverige.

Domstol på Manhattan

Maduro och hans fru Cilia Flores väntas framträda i en federal domstol på Manhattan på måndagen.

Detta enligt en talesperson för domstolen, rapporterar BBC.

Läs mer: Donald Trump varnas – riskerar ”kaos eller kollaps”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen