Sibirien under attack
2026 10 08
Ukrainska drönare har färdats hela vägen till västra Sibirien.
Uppgifterna kommer på torsdagen. Ukraina har slagit till mot de västra delarna av Sibirien.
Närmare bestämt är det staden Omsk nära gränsen till Kazakstan som har fått besök av drönare.
Där ligger Rysslands allra största oljeraffinaderi – och nu står raffinaderiet i brand, rapporterar RBC Ukraine.
Fire Point bekräftar
De ukrainska drönarna tog sig på torsdagen igenom det ryska luftförsvaret i Omsk och slog ner i landets största raffinaderi.
Företaget som tillverkar drönarna, Fire Point, bekräftar attacken. De skriver skämtsamt “Omsk, har ni saknat FP-1-drönarna?”.
Raffinaderiet står nu i brand, men det är oklart exakt hur omfattande branden är.
21 miljoner ton om året
Raffinaderiet i Omsk är Rysslands största och kraftigaste. Det behandlar årligen 21 miljoner ton olja.
Företaget spelar en viktig roll när det gäller att försörja den ryska militären.
Fabriken producerar flygbränsle, dieselbränsle, oktanrik bensin samt smörjmedel och petrokemiska produkter.
Läs mer: Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter
Långt från gränsen
Även Omsks guvernör Vitaly Khotsenko bekräftar att drönare har attackerat.
Det rör sig om en unik attack från ukrainskt håll – drönarna har behövt färdas 2 500 kilometer från den ukrainska gränsen.
– Foton och filmer från lokala invånare, som delats av ukrainska bevakningskanaler, visar explosioner, brand och rök som stiger upp från området kring oljeraffinaderiet, rapporterar Kyiv Independent.
Inte bara Omsk
Det är inte bara Sibirien som har fått besök av ukrainska drönare. Även Basjkortostan har attackerats. Även där är det ett raffinaderi som drabbats.
– Anläggningen är ett av Rysslands största oljeraffinerings- och petrokemiska komplex. Den producerar bilbensin, dieselbränsle, eldningsolja, bitumen, polyetylen samt andra oljeraffinerings- och petrokemiska produkter.
Läs mer: Svantesson (M) lyrisk – ”Går som tåget”
Foto: A. Stutesman resp sociala medier
Text: Redaktionen


