Sex på Netflix gör succé i Indien

2021 03 15

Netflix och konkurrenten Prime Video gör succé i Indien men de heta nakenscenerna i TV-rutan skapar stort rabalder.

Partikamrater till premiärminister Modis konservativa hindunationalistiska parti BJP uppskattar inte att streamingtjänsterna bjuder på svallande sexscener mellan lakanen och nu granskar Högsta Domstolen i Indien ärendet rapporterar Al Jazeera.

Filmbranschen i Indien har förändrats då allt färre går på bio och allt fler väljer Netflix och Amazons konkurrent Prime Video. En av de populäraste TV-serierna är dramat Tandav som är Indiens motsvarighet till amerikanska TV-serien House of Cards. Tandavs skådespelare har dock drabbats av trakasserier och anklagelser kring att serien hånar hinduismen och bjuder på olämpliga scener.

– Vi anser att det behövs någon typ av granskning av innehållet. Vad de visar? De visar pornografi, säger Ashok Bhushan, domare i Högsta Domstolen, enligt Al Jazeera.

Indisk lag kräver i nuläget inte granskning av filminnehållet men regeringen har efterfrågat att Netflix och Prime Video delar in innehållet i en femgradig skala baserat på vilken ålderskategori som det riktar sig till.

I fjol betonade Amazons grundare Jeff Bezos att Prime Video gick starkt globalt.

– Men ingenstans går det bättre än i Indien, sa han enligt Al Jazeera.

ANALYS

Fenomenet att med religiösa argument påverka politiken tar sig uttryck inom flera religioner runt om i världen. På ena sidan om debatten finns intolerans och viljan att tvinga andra att tycka likadant som du själv. På andra sidan står valfrihet, tolerans och öppenhet.

Att till exempel visa heta nakenscener på TV skapade stort rabalder i Sverige förr i tiden men är i dag vardagsmat och var och en får själv välja om man vill byta kanal eller inte. I en del andra länder är det helt otänkbart och i Indien - som finns någonstans mittemellan - pågår nu en stor debatt.

Den yngre och mer sekulära delen av befolkningen har en modernare inställning och den pågående debatten reflekterar hur världens folkrikaste demokrati befinner sig i en snabb utveckling kulturellt och värderingsmässigt.

[forminator_poll id="1333"]

JUST NU: “En mardröm” – stort problem vid ryska gränsen

2025 11 08

Det råder stora problem vid Rysslands gräns med Kazakstan.

Vanligtvis fraktas stora mängder varor in och ut från Ryssland genom gränsen till Kazakstan.

Men nu råder stora problem.

Gränsen beskrivs som en “parkeringsplats” – 10 000 lastbilar är fast och det finns inga tecken på att situationen kommer att lösas inom en nära förestående framtid, rapporterar ryska Meduza.

10 000 lastbilar

Lastbilar lastade med varor värda miljontals rubel har stått fast där sedan början av september, då Ryssland avbröt godskorsningar med hänvisning till förfalskade tulldeklarationer.

Enligt ryska statliga medier står nu cirka 10 000 lastbilar i kö vid gränsen – och många har stått där så länge som två månader.

Ryssland är som bekant beroende av importen på grund av de västerländska sanktionerna.

Det rör sig bland annat om elektronik, drönare och komponenter från länder som Kina, Turkiet och Kirgizistan.

“En mardröm”

Irina, frun till en lastbilschaufför som sitter fast, kommenterar.

– Det är en mardröm, säger hon.

– De står parkerade överallt där de kan; det är kaos — olyckor, gräl, slagsmål. Det finns ingenstans att gå på toaletten, ingenstans att äta ordentligt.

Läs mer: Nytt Tomahawk-besked – direkt från Zelenskyj

Började i september

Köerna började bildas i mitten av september att 99 procent av lasten kontrolleras, rapporterar Kyiv Post.

“Storskaliga inspektioner för olagliga importsystem" är orsaken till problemen, och uppgifter pekar på att Kazakstan ökar kontrollerna för att följa de västerländska sanktionerna.

Omfattande sanktioner

USA, Storbritannien och EU har som bekant infört sanktioner mot Ryssland för att begränsa landets tillgång till material som används i kriget i Ukraina.

Samtidigt försöker Ryssland hela tiden på olika sätt runda sanktionerna för att få in varor i landet.

Läs mer: “Kan kosta över 4 500 kronor” – viktig uppmaning till bolånetagare

Foto: E. Berk Benli

Text: Redaktionen


Nu ska bilar bli billigare – helt ny kategori på gång

2025 11 08

Europeiska elbilar måste bli billigare.

Den slutsatsen har EU kommit till.

Kritik riktas återkommande mot att elbilar är alldeles för dyra när det pratas om elektrifieringen av fordonsflottan.

Samtidigt är konkurrensen från Kina stenhård – någonting som EU nu ska försöka lösa genom att införa en helt ny kategori för att pressa ner priserna, rapporterar Reuters.

Ska bli billigare

EU-kommissionen siktar på att i december tillkännage skapandet av en ny kategori av prisvärda små elbilar i ett försök att motverka kinesisk konkurrens och återuppliva den europeiska marknaden.

Planen är att små elfordon inte ska behöva inkludera lika mycket säkerhetsutrustning och teknik som en stor sedanbil.

Så mycket ska de kosta

EU-kommissionären för industri Stephane Sejourne kommenterar.

– Målet för tillverkarna är att få ut nya småfordon prissatta mellan 15 000 och 20 000 euro på marknaden, och eftersom regleringskrav också påverkar priset kommer vi att skapa det här regelverket, säger han.

De nya mindre elbilarna kan alltså komma att kosta motsvarande mellan 165 000 och 220 000 kronor.

Läs mer: Norden: Bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Senaste siffrorna

Årets elektrifiering bland personbilar i Sverige ligger kvar på fjolårets nivå, och privatmarknaden bidrar i allt högre grad till årets ökning av nya elbilar samtidigt som laddhybriderna ökar kraftigt.

– Två av tre av nya personbilar i oktober var laddbara, meddelar branschorganisationen Mobility Sweden.

– 36 procent elbilar och 30 procent laddhybrider. Hittills i år utgör elbilar 35,5 procent av nyregistreringarna, vilket är i nivå med 2024 års totala utfall.

Viss minskning

I oktober registrerades totalt 24 078 nya personbilar, en minskning med 4 procent jämfört med samma månad förra året.

Mobility Sweden bedömer alltjämt att nivån av laddhybrider är hög i jämförelse med övriga Europa.

Läs mer: Kinas elbilar gör succé – i Brasilien

Foto: My Energy

Text: Redaktionen