Sergej Lavrov förbaskad – “det är provocerande”

2023 11 08

Anklagelserna mot västvärlden har duggat tätt från den ryska utrikesministern.

Sedan Ryssland anföll Ukraina har Sergej Lavrov knappt klarat av att öppna munnen utan att anklaga väst för både det ena och det andra.

Framför allt har det handlat om att USA och Nato ska ha trappat upp ett spänt säkerhetsläge som mer eller mindre tvingade Ryssland att invadera sitt grannland.

– Vi utlyste en militär specialoperation eftersom det var det enda sättet att förklara för väst att det var kriminellt att dra in Ukraina i Nato, sade han exempelvis i en intervju med BBC förra året.

Kriget har inte bara utlöst en kolossal humanitär kris med tusentals civila offer, utan också en ekonomisk kris som gett svallvågor över hela världen.

Dags igen

På onsdagen var det så dags igen.

Den här gången hävdar Lavrov att väst “provocerar fram kriser” på den globala och olje- och gasmarknaden, rapporterar Reuters.

Han syftar bland annat på den västerländska bojkotten av rysk energi efter att Vladimir Putin inlett sitt krig i Europa.

– Ett allvarligt slag mot den globala energisäkerheten, påstår Lavrov i en tv-intervju enligt nyhetsbyrån.

"Allvarligt misstag"

Enligt Lavrov har sprängningen av Nord Stream-ledningarna förra året berövat Europa på billig gas och gjort den mer beroende av dyr import från USA.

Han säger att amerikanerna fortsätter att köpa exempelvis uran från Ryssland medan man pressar EU att överge “allt ryskt”.

– USA förstör sina europeiska underordnade samtidigt som de skapar möjligheter att tjäna mer för sin militärindustri.

Kommentarerna går i samma linje som Moskvas långvariga narrativ om att sanktionerna mot Ryssland varit ett “självmål” och att väst gjort ett “allvarligt misstag” när de nobbade rysk energi, skriver Reuters.

"Tvingar andra länder"

Den ryska utrikesministern hävdar också att väst ligger bakom gaskrisen genom att påskynda processen att byta till mer miljövänliga alternativ och därmed pressa andra länder att göra samma sak.

– Faktum är att orsakerna till de negativa fenomenen i energisektorn var de oansvariga handlingarna från den kollektiva västvärlden, säger Sergej Lavrov.

– När väst beslutade att tvinga fram den gröna omställningen för sig själva och påtvinga andra länder samma gröna omställning, trots att de inte var ekonomiskt redo.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


07 aug 26

Stort regnoväder på väg

2026 08 07

Svalare väder med lägre temperaturer väntas under de kommande dagarna.

Under lördagen och söndagen beräknas temperaturer på omkring runt 20 grader i mellersta och södra Sverige.

I norr blir det svalare med 12–18 grader, uppger SMHI.

Stort regnoväder på väg 

Den som hoppas på sommarvärme efter helgen lär bli besviken.

Under måndagen drar ett omfattande regnområde in över nästan hela landet.

Lågtrycket från Norska havet drar med sig stora nederbördsmängder.

– I samband med det väntas regn i stora delar av landet och troligen även ganska blåsigt, framhåller SMHI.

Myndigheten flaggar dock för att det finns vissa oklara omständigheter.

– Prognosen för lågtryckets bana och djup är fortfarande lite osäker och därmed är det också lite osäkert hur mycket regn det blir, exakt vilka delar av landet som får del av regnet samt hur blåsigt det blir.

ANDRA LÄSER: Stor ökning för bostäder – högsta sedan pandemin

Varning utfärdad  

Under fredagen har SMHI utfärdat en gul varning för kraftigt regn i Norrbottens län.

Enligt myndigheten kan det falla uppemot 100 millimeter regn på vissa håll.

– Ett lågtryck med tillhörande regn och skurar stannar upp i området och ger långvarigt och tidvis kraftigt regn med risk för lokalt stora totala regnmängder, varnar SMHI.

Invånare i Norrbotten uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in:        

- Översvämningar kan uppstå i exempelvis källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

LÄS OCKSÅ: Tyskt jättefartyg attackerat

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen


7 augusti 2026

Sydkorea går in och räddar Ryssland

2026 08 07

Ryssland får hjälp från oväntat håll.

Historiskt har den ryska energiindustrin varit en av världens dominanter.

Landet har sålt sin olja världen över. Men den senaste tiden har rollerna blivit omvända.

Nyligen började Ryssland köpa bränsle från flera olika länder, för att täcka upp för den stora bristen i landet. Bland annat från Indien.

– Detta är en ironisk vändning, eftersom raffinerad rysk olja nu skickas tillbaka från det land som sedan 2022 har blivit Rysslands främsta sjöburna importör av råolja, skriver RBC Ukraine.

Sydkorea skickar fartyg

Nu kan ytterligare ett land läggas till listan, över stater som går in och räddar upp den ryska bränslekrisen.

Omkring 30 000 ton bränsle har skickats från Sydkorea till Ryssland, rapporterar Reuters.

Två stora tankers lastade med diesel och flygbränsle har tagit sikte på en rysk hamn i Fjärran Östern. Ett av fartygen har redan kommit fram och det andra närmar sig och förväntas lasta av under de kommande dagarna.

Putin har erkänt

I slutet av juli erkände Putin för första gången svårigheter på den ryska bränslemarknaden.

Ukrainas attacker har slagit ut omkring 30 procent av Rysslands kapacitet på landets oljeraffinaderier, enligt Financial Times.

Dessutom har ett exportförbud införts för bränsle.

ANDRA LÄSER: Tyskt jättefartyg attackerat

Tillåter försäljning igen

I veckan kom beskedet att Ryssland fortsättningsvis kommer tillåta produktion, import och försäljning av bensin med de äldre miljöklasserna, som sedan länge varit förbjudet.

Det tillfälliga tillståndet gäller till sommaren 2027.

– Det beslut som har fattats är av tillfällig karaktär. Det syftar till att säkerställa en stabil försörjning av den inhemska marknaden med fordonsbränsle och förhindra en eventuell brist, betonar det ryska energidepartementet och tillägger att det är en ”krisåtgärd”, rapporterar oberoende Moscow Times.

Samtidigt har importen av både bensin och diesel från de allierade grannarna i Belarus nått rekordnivåer den senaste månaden.

LÄS OCKSÅ: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen 

Foto: D. Bernard resp President of Russia Office

Text: Redaktionen