Sergej Lavrov förbaskad – “det är provocerande”

2023 11 08

Anklagelserna mot västvärlden har duggat tätt från den ryska utrikesministern.

Sedan Ryssland anföll Ukraina har Sergej Lavrov knappt klarat av att öppna munnen utan att anklaga väst för både det ena och det andra.

Framför allt har det handlat om att USA och Nato ska ha trappat upp ett spänt säkerhetsläge som mer eller mindre tvingade Ryssland att invadera sitt grannland.

– Vi utlyste en militär specialoperation eftersom det var det enda sättet att förklara för väst att det var kriminellt att dra in Ukraina i Nato, sade han exempelvis i en intervju med BBC förra året.

Kriget har inte bara utlöst en kolossal humanitär kris med tusentals civila offer, utan också en ekonomisk kris som gett svallvågor över hela världen.

Dags igen

På onsdagen var det så dags igen.

Den här gången hävdar Lavrov att väst “provocerar fram kriser” på den globala och olje- och gasmarknaden, rapporterar Reuters.

Han syftar bland annat på den västerländska bojkotten av rysk energi efter att Vladimir Putin inlett sitt krig i Europa.

– Ett allvarligt slag mot den globala energisäkerheten, påstår Lavrov i en tv-intervju enligt nyhetsbyrån.

"Allvarligt misstag"

Enligt Lavrov har sprängningen av Nord Stream-ledningarna förra året berövat Europa på billig gas och gjort den mer beroende av dyr import från USA.

Han säger att amerikanerna fortsätter att köpa exempelvis uran från Ryssland medan man pressar EU att överge “allt ryskt”.

– USA förstör sina europeiska underordnade samtidigt som de skapar möjligheter att tjäna mer för sin militärindustri.

Kommentarerna går i samma linje som Moskvas långvariga narrativ om att sanktionerna mot Ryssland varit ett “självmål” och att väst gjort ett “allvarligt misstag” när de nobbade rysk energi, skriver Reuters.

"Tvingar andra länder"

Den ryska utrikesministern hävdar också att väst ligger bakom gaskrisen genom att påskynda processen att byta till mer miljövänliga alternativ och därmed pressa andra länder att göra samma sak.

– Faktum är att orsakerna till de negativa fenomenen i energisektorn var de oansvariga handlingarna från den kollektiva västvärlden, säger Sergej Lavrov.

– När väst beslutade att tvinga fram den gröna omställningen för sig själva och påtvinga andra länder samma gröna omställning, trots att de inte var ekonomiskt redo.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


12 maj 2026

BankID-varning utfärdas – logga inte in

2026 05 13

Flera banker går ihop i en varning.

En ny gemensam varning från svenska banker uppmanar BankID-användare att vara extra försiktiga.

Nu uppmanas användare att se upp för att logga in.

Banker slår larm

Just nu pågår en stor våg av investeringsbedrägerier i landet.

Flera svenska banker går nu ut tillsammans i kampanjen Svårlurad! för att varna för ökningen av investeringsbedrägerier där bedragare försöker lura människor på pengar.

Budskapet är tydligt.

– Logga inte in på ditt BankID på någon annans uppmaning, lyder bankernas gemensamma varning.

Kampanjen pågår under fyra veckor och syns i tv, sociala medier, poddar och utomhusreklam runt om i landet.

LÄS MER: GMAIL: Stäng av funktionen på kontot – din e-post kan bli läst

Så går bedrägerierna till

– Bedrägerier är fortsatt ett stort samhällsproblem som drabbar många människor i alla olika åldrar. Svårlurad är ett gemensamt initiativ av Sveriges banker och Svenska Bankföreningen för att uppmärksamma problemet och komma med konkreta tips och råd om hur man kan skydda sig själv och sina närstående mot bedrägerier, uppger initiativet.

Enligt kampanjen börjar många bedrägeriförsök med oväntade samtal eller meddelanden där bedragare utger sig för att vara från banker, myndigheter eller företag.

I vissa fall kan de även ha personliga uppgifter om offret, vilket gör dem mer trovärdiga.

Falska investeringar

En stor del av årets varning handlar om investeringsbedrägerier där falska annonser används för att lura människor att sätta in pengar.

Ofta förekommer löften om hög avkastning och låg risk, något som enligt bankerna ska ses som en tydlig varningssignal.

 ”Var särskilt skeptisk om det låter för bra för att vara sant”, uppmanar bankerna i kampanjen.

Det är inte ovanligt att bedragarna använder bilder och namn på kända personer för att skapa förtroende.

Det kan vara svårt att få tillbaka pengar om du själv har godkänt något med BankID, eftersom banken ofta anser att du själv har godkänt betalningen.

Bankerna uppmanar nu alla att vara extra vaksamma vid investeringstips som kommer via telefon, mejl eller sociala medier.

De betonar också att man aldrig ska skicka mer pengar om man redan blivit utsatt för bedrägeri.

Vid minsta osäkerhet rekommenderas kunder att kontakta sin egen bank direkt.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: BankID

Text: Redaktionen


12 maj 2026

Jättefynd hittat i Sverige – kommer räcka flera decennier

2026 05 13

Massiva nya naturresursfynd har gjorts i Sverige.

Beskedet kommer från det statligt ägda gruvdriftsbolaget LKAB.

I Norrlands inland har enorma mängder brytbar järnmalm hittats, rapporterar Ekot.

Och fynden välkomnas av bolagets styrelseordförande Anders Borg.

– Det borgar för att det här bolaget kan driva bra stabil trygg verksam under många decennier framåt, säger han till radion.

Mer än på 100 år

LKAB har nu hittat hela 7 miljarder ton av den brytbara järnmalmen.

Det kan jämföras med de omkring 2 miljarder ton som bolaget har brutit i Kiruna och Malmberget under verksamhetens första 100 år.

Nu planerar företaget att fatta beslut om fyra nya gruvsatsningar.

– Det här är ett skifte i LKAB:S verksamhet. Vi går till att bli en mycket stor gruvinvesterare, säger Anders Borg till radion.

Viktig näring

Den svenska gruvnäringen är en av de stora spelarna i den svenska exportindustrin.

Det är också en förutsättning för mycket av den utveckling som drivs i Sverige.

– En säker och hållbar tillgång till mineral och metaller är nödvändig för att möjliggöra det gröna samhällsbygget, stärka konkurrenskraften, elektrifiera Sverige och stärka svensk försvarsförmåga, framhåller regeringen i ett uttalande.

– Fler gruvor behövs för att minska Sverige och EU:s beroende av råmaterial från tredje land.

LÄS OCKSÅ: Nytt besked om normalarbetstid i Sverige

Fakta LKAB

LKAB grundades 1890. Men det var först 1957 som staten tog över bolaget, och sedan 1976 är staten ensam ägare.

Förra året blev gruvindustrin i Kiruna extra uppmärksammad, då många svenskar följde flytten av stadens stora kyrka.

– Beslutet fattades då gruvbrytningen skulle ner till en ny huvudnivå på 1365 meter – en nödvändighet för att möjliggöra fortsatt gruvverksamhet på ett säkert och hållbart sätt, uppger LKAB.

– Efter ett omfattande arbete tillsammans med Kiruna kommun och Länsstyrelsen fastslogs det att Kiruna kyrka och klockstapel ligger inom det påverkade området och att marken kommer att påverkas av gruvbrytningen.

LÄS MER: Larm om svensk ekonomi – klarar inte en kris

Foto: Dominik Vanyi

Text: Redaktionen