Sensationellt besked från Finland: “Bomba Ryssland”

2024 03 01

Finland går nu tvärsemot flera Natoländer – inklusive USA.

Det står klart efter ett i sammanhanget mycket uppseendeväckande besked från Helsingfors.

Sveriges grannland ger nämligen Ukraina grönt ljus att använda finska vapen för att slå till mot Ryssland – på rysk mark.

Det finns inga restriktioner för vad den ukrainska militären får lov att göra med deras vapen, klargör både Finlands försvarsminister Antti Häkkänen och Jukka Kopra, ordförande för finska parlamentets försvarsutskott.

– Om nödvändigt bör Ukraina också slå mot militära mål på den ryska sidan. Det är en helt legitim försvarsstrid som Ukraina för. FN-stadgan tillåter att militära mål attackeras över landsgränserna, säger Jukka Kopra till Yle.

Går emot USA

Finland överväger “på allvar” också att skicka Taurus – kryssningsmissiler avsedda för långdistansmål – för att hjälpa Kyiv.

Beskedet är raka motsatsen till flera andra Natoländers hållning i frågan. Exempelvis har USA uppmanat den ukrainska militären att inte använda USA-tillhandahållna vapen för att utföra attacker på ryskt territorium.

– Vi har bett ukrainarna att inte använda USA-levererad utrustning för direkta attacker mot Ryssland, sade armégeneralen Mark Milley till Reuters förra året.

Uppmanar Tyskland

Tyskland är ett annat land med samma inställning.

Landets förbundskansler Olaf Scholz har hållit inne på leveranser av Taurus, just med anledning av att Natolandet fruktar att vapnen kommer att användas för att slå mot mål djupt inne i Ryssland och därmed dra in Tyskland i ett krig med Vladimir Putin.

Men Finland uppmanar tyskarna att ändra sig.

– Jag uppmuntrar Tyskland att seriöst överväga det. Den tyska regeringen vet att det skulle vara av stor betydelse, säger Antti Häkkänen till Yle.

Putinregimen varnar för "tredje världskrig"

Ryssland har tidigare utfärdat skarpa varningar, mot bland annat Tyskland, om väst börjar förse Ukraina med just Taurus.

Det skulle göra länderna till “legitima mål”, har Kreml uppgett och talat om en "röd linje" som inte får passeras.

– Dessa idioter driver oss aktivt mot tredje världskriget, sade den tidigare ryska presidenten Dmitrij Medvedev, numera vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd, i höstas.

Även Dmitrij Peskov, talesperson för Kreml, har varnat för samma scenario.

– Det här är ett helt annat vapen som kommer att leda till, låt oss säga, ytterligare en omgång av eskalerade spänningar, sade han enligt Reuters i somras.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Flygbolag stoppar alla resor till USA

2026 02 20

Kanadas invånare har fått nog av USA:s hårdföra politik.

Efter att Donald Trumps infört tullar mot grannlandet och hotat att göra Kanada till USA:s 51:a delstat har kanadensarnas intresse för att besöka grannlandet störtdykt.

Nu agerar flera kanadensiska flygbolag. Lågpris- och charterflygbolaget Air Transat stoppar alla flygningar till USA, rapporterar Business Insider.

Bolagets sista flygning till USA kommer att genomföras i juni. Sedan sätter Air Transat stopp för resor till grannlandet.

Det handlar om ett historiskt skifte. Tidigare trafikerad lågprisflygbolaget nio direktlinjer till och från USA.

– Denna justering är en del av en aktiv hantering av vår kapacitet. Vi fokuserar våra insatser på marknader där Air Transat är bäst positionerat, vilket gör att vi kan optimera våra resurser, säger en talesperson för bolaget.

LÄS MER: Satsar 3 000 miljarder kronor – för att klara sig utan Trump 

”Märkbar minskning”

Air Transat är ett av Kanadas största flygbolag. Under tre år i rad har bolaget utsetts till världens bästa fritidsflygbolag av forskningsinstitutet Skytrax, som årligen genomför den största passagerarundersökningen i världen.

Air Transat är inte ensamt om att stoppa flygningar till grannlandet. Den kanadensiska flygjätten WestJet har tidigare ställt in 16 direktlinjer till USA, bland annat till storstäder som Boston och Los Angeles.

– Vi såg en märkbar minskning av efterfrågan på gränsöverskridande resor under hela 2025. Med anledning av det har WestJet omdisponerat sin flotta genom att öka kapaciteten på rutter som kanadensare vill flyga, säger en talesperson för bolaget enligt Business Insider.

LÄS OCKSÅ: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp J. Rosewell

Text: Redaktionen


18feb26

I MORGON TORSDAG: Ekonomisk smäll för svenska hushåll

2026 02 19

I februari har elpriserna rusat till de högsta nivåerna på två år.

De senaste dagarna har priserna dock sjunkit tillbaka.

Men under torsdagen skjuter de i höjden på nytt och dessutom blir det ännu dyrare än tidigare. Pristoppar på över fem kronor per kilowattimme väntas i tre av fyra elområden, enligt Vattenfalls sammanställning.

I det nordligaste elområdet, SE1, blir pristoppen något lägre – 4,4 kronor per kilowattimme. Värst blir det för södra elområde SE4. Där blir priset som högst 5,2 per kr/kWh och i genomsnitt 1,8 kronor per kilowattimme.

Dyrast hittills 

Claes Hemberg är energiekonom på värmepumpsbolaget Nibe. Han konstaterar att torsdagen blir en smärtsam historia för många hushåll.

 Det är samma hemska nivåer men det är dyrare, säger Hemberg till Expressen.

”Handlar om tusenlappar”

Det finns flera orsaker till den kraftiga prisuppgången, uppger Claes Hemberg.

Framför allt påverkas elpriserna av den stränga vinterkylan, men ett ovanligt stort underskott på vattenkraft, väldigt låg vindkraftsproduktion och att Finland köper mycket el från Sverige påverkar också.

Hemberg anser att situationen på elmarknaden är kritisk.

– Det handlar om tusenlappar extra som folk får betala som man inte är beredd på. Vi behöver hushåll som känner att de har råd, säger han till tidningen.

Klockslagen att hålla reda på

Enligt Vattenfalls siffror kommer elpriserna att vara som dyrast mellan klockan 07.30 och 09.45 under torsdagen.

Det kan därför vara klokt att undvika att använda produkter som drar mycket el under dessa timmar.

LÄS MER: Oväntad lösning – om Nato kollapsar

TIPS: Fem åtgärder för att hålla nere elkostnaderna

- Sänk inomhustemperaturen

- Täta fönster och dörrar

- Byt till LED-lampor

- Stäng av apparater som inte används

- Lufttorka tvätten i stället för att använda torktumlare       

Källa: Klart.se

LÄS OCKSÅ: Svensk rockfestival i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen