SENASTE SIFFRORNA: Stora förändringar för flera partier

2022 08 27

Sverigedemokraterna är på frammarsch i flera mätningar och framgången bidrar nu till att högersidan har kommit i kapp och gått förbi de rödgröna.

Partiledare Jimmie Åkesson har just nu medvind i opinionen.

SD går som en raket

Sverigedemokraterna ökar med hela 3,0 procentenheter sett till genomsnittet av de tre senaste mätningarna hos de stora mätbolag som presenterat nya mätningar genomförda denna veckan.

Genomsnittet är uträknat i dag lördag och jämförs med genomsnittet förra lördagen.

Samtidigt faller Moderaterna med 2,0 procentenheter.

Det är betydande förändringar för de båda ledande partierna på högersidan på bara en veckas tid.

De Gröna ökar

Liberalerna och Kristdemokraterna ligger ganska stilla i opinionen den senaste veckan.

På den rödgröna sidan går Miljöpartiet fortsatt starkt i mätningarna. Partiet står för en raketökning jämfört med i våras då De Gröna låg på katastrofala nivåer en bra bit under 4-procentspärren.

Nu kliver Miljöpartiet upp med ytterligare 0,7 procentenheter jämfört med förra lördagen och landar på 5,2.

Det är till och med mer än valresultatet 2018.

V faller tillbaka

Samtidigt backar Socialdemokraterna med lika mycket vilket gör att effekten blir neutral för den rödgröna sidan sett till MP och S.

Vänsterpartiet backar en aning samtidigt som Centern står nästan helt still i opinionen sett till genomsnittet av de tre senaste stora mätningarna.

En valrysare

Sammantaget är valet nu en riktig rysare med bara 0,1 procentenheters skillnad mellan högersidan och vänstersidan.

Här är genomsnittet för de tre senaste mätningarna hos Sifo, Novus och Ipsos i dag lördag 27 augusti jämfört med förra lördagen den 20 augusti:

🔴Vänsterpartiet                    8,1         -0,4
🔴Socialdemokraterna     29,8         -0,7
🟢Miljöpartiet                          5,2         +0,7
🟢Centern                                  6,1         -0,1
🔵Liberalerna                           5,1          -0,2
🔵Moderaterna                     17,3         -2,0
🔵Kristdemokraterna           5,8         -0,1
🔵Sverigedemokraterna   21,1       +3,0
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  49,2         -0,4 
🔵🔵 M+KD+SD+L              49,3         +0,7 
 
Skiljer bara ett mandat
Mandatfördelningen beräknat på respektive partis genomsnittliga procentresultat  i relation till den totala andelen röster på alla partier som klarar 4-procentstpärren blir följande:
 
🔴🟢 S+V+MP+C = 106 + 29 + 18 + 22 =174
🔴🟢 S+V+MP  = 106 + 29 + 18 = 153
🔵🔵 M+KD+SD+L  = 61 + 21 + 75 + 18 = 175
 
◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår även partier som eventuellt får under 4 procent i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.
 
Foto: Moderaterna, Sverigedemokraterna, Annie Lööf FB resp. Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Max-mat stoppas – ”Ät den inte”

2026 04 22

En Max-produkt återkallas nu då den kan innehålla plast.

Beskedet kommer från Lantmännen och skickas ut “som en försiktighetsåtgärd”.

Det är ett parti av produkten Crispy Green Nuggets (MAX/GoGreen) 360 g som stoppas från marknaden, då det finns risk att produkten innehåller bitar av plast.

Kunder som har köpt produkten uppmanas att inte äta – och istället kontakta Lantmännen för att reklamera.

Max-mat återkallas

Det är Crispy Green Nuggets från Max som nu återkallas.

Återkallelsen gäller endast förpackningar med bäst före-datum 31-07-2027 och försäljningen av det berörda partiet är enligt Lantmännen stoppad hos samtliga återförsäljare.

– Observera att inga andra bäst före-datum eller produkter inom MAX & GoGreen-sortimentet omfattas, framhåller Lantmännen i ett pressmeddelande.

– Återkallelsen gäller inte heller Crispy Green Nuggets som inhandlats på en MAX-restaurang, utan endast de som säljs i dagligvaruhandeln.

“Konsumera inte”

Konsumenter som har köpt den berörda produkten uppmanas att inte konsumera den, utan istället kontakta Lantmännen Cerealia för reklamation.

Följande information ges till de som har köpt produkten:

- Det aktuella bäst före-datumet (31-07-2027) återfinns på baksidan av förpackningen.

- Det går bra att reklamera köpet via formuläret på GoGreens webbplats: www.gogreen.se/kontakt.

- För att underlätta hanteringen är det viktigt att bifoga bilder på produkten där bäst före-datumet tydligt framgår. Produkten bör sparas till dess att reklamationen är godkänd.

Läs mer: Kraftig prisändring på preventivmedel

Har ett samarbete

Max och Lantmännen Cerealia har sedan 2023 ett samarbete med fokus på hållbarhet.

Lantmännen Cerealia levererar två ärtbaserade produkter till Max “satsning på ett ännu grönare sortiment”.

– De två produkterna, en burgare och en nuggets-produkt, är båda baserade på svenska ärtor, förklarar Lantmännen.

“Odlas i stor omfattning”

Så här sade Lantmännen Cerealias Kristin Marmsjö om samarbetet för ett par år sedan:

– Ärta finns och odlas redan i stor omfattning i det svenska jordbruket och därför är steget kort till att nu mer och mer använda detta som vegetabiliskt protein i tillverkningen av gröna livsmedel, sade hon då.

– Vi ser att intresset för vegetarisk, närproducerad mat ökar i hela Norden, och är glada över att kunna erbjuda sådana produkter till ännu fler genom Max gröna måltider.

Läs mer: Vanligt misstag med pizza kan göra dig sjuk

Foto: Max hamburgare

Text: Redaktionen


21 april 26

Ovanligt väderfenomen i Sverige – nu varnas fem län

2026 04 22

Ett sällsynt väderfenomen har drabbat Sverige.

Våren har varit ovanligt torr, vilket har lett till låga grundvattennivåer i södra Sverige.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) varnar redan nu för vattenbrist i Skåne under sommaren.

Samtidigt varnar SGU för att ytterligare fyra län kan drabbas.

– Om det inte blir blötare väder blir det sannolikt fler meddelanden framöver i första hand på Gotland, Blekinge, Öland och Småland, säger SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne enligt TV4.

”Kräver mycket regn”

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, säger Calle Hjerne.

– Många av Skånes grundvattenmagasin kräver dessutom mycket regn för att få normala nivåer efter en längre torrperiod,

LÄS MER: Svenskar sviker semesterfavorit – bokningar har halverats

Vattenkvalitén kan försämras

SGU:s bedömning av risk för vattenbrist baseras på nuvarande grundvattennivåer och förväntade nivåer under de närmsta månaderna.

Samtidigt vägs den allmänna tillgången på grundvatten och användningen av grundvatten i olika områden också in i bedömningen.

– Vid låga grundvattennivåer finns det en förhöjd risk att inflödet till brunnar minskar eller upphör, men även att vattenkvaliteten försämras, säger Calle Hjerne.

– Det gäller dock långt ifrån alla eftersom grundvattentillgången varierar stort mellan olika platser och brunnar. En del upplever aldrig några utmaningar med vattenförsörjningen medan andra återkommande har problem.

LÄS OCKSÅ: Ungern bekräftar: Premiärminister måste gripas

Foto: Chuttersnap

Text: Redaktionen