SENASTE DYGNET: 77 nya dödsoffer har inrapporterats i Sverige

2022 01 28

Smittan skenar i Sverige och ett stort antal nya dödsoffer har registrerats det senaste dygnet.

Det kan Folkhälsomyndigheten konstatera när det gäller statistiken för den pågående pandemin.

Härjar som aldrig förr

Coronaviruset härjar nu som aldrig förr i Sverige och sedan igår torsdag har hela 77 nya dödsfall med bekräftad covid-19 rapporterats in runt om i Sverige, uppger SVT.

Många dödsfall i Sverige

Därmed har 15 855 personer avlidit med coronaviruset i Sverige. Det kan jämföras med övriga länder i Norden som klarat sig betydligt bättre.

◾15 855 döda i Sverige

◾  3 676 döda i Danmark

◾  1 942 döda i Finland

◾  1 439 döda i Norge

◾       46 döda i Island

Detta rapporter norska VG i sin Nordenstatistik.

Färre döda i grannländerna

Utslaget på befolkningen sett till antal döda per 100 000 invånare så ligger Sverige klart sämst till.

◾156 Sverige

◾  63 Danmark

◾  35 Finland

◾  27 Norge

◾  13 Island

Andelen på sjukhus

Antalet personer som vårdas på sjukhus enligt VG:s senaste siffror per 100 000 invånare ser ut så här.

◾20 Sverige

◾16 Danmark

◾12 Finland

◾11 Island

◾  5 Norge

Vaccinationsgraden i Norden

En stapel där Sverige dock inte står för de högsta värdena är andelen fullvaccinerade sett på hela befolkningen enligt Europeiska Smittskyddsmyndighetens senaste siffror sett till hela befolkningen. Siffrorna avser två doser.

◾81 % Danmark

◾78 % Island

◾75 % Finland

◾74 % Norge

◾70 % Sverige

Att siffrorna skiljer sig åt jämfört med de värden som ofta presenteras i Sverige beror på att dessa siffror avser hela befolkningsunderlaget.

Smittan skenar

Smittspridningen har nu nått den värsta nivån hittills enligt Folkhälsomyndighetens siffra för det senaste registrerade dygnet.

I går torsdag registrerades 53 600 nya smittfall. Utöver finns det ett gigantiskt mörkertal och experten Tom Britton bedömer att det kan handla om över 150 000 smittade totalt per dag i Sverige.

Foto: Oscar Segerström, Karolinska Sjukhuset

Text: Redaktionen


JUST NU: 15-årig pojke död i olycka

2025 05 30

En 15-årig pojke har förlorat livet av en olycka i Götene, Västra Götalands län.

Det bekräftar polisen på fredagsmorgonen.

Pojken har avlidit till följd av skadorna efter en otäck olycka under torsdagskvällen när en A-traktor körde av vägen.

En person, en yngre man i 15-årsåldern, har avlidit av sina skador. Anhöriga är underrättade, informerar vakthavande befäl från polisen.

20-åring anhållen

Det var vid 19-tiden igår kväll som polisen rapporterade en olycka söder om Kestad i Götene.

Fyra unga män skadades och samtliga fördes till sjukhus.

Polisen utreder händelsen.

– Förundersökning gällande vårdslöshet i trafik, vållande till kroppsskada samt olovlig körning, bekräftar myndigheten.

Rubriceringen har nu ändrats efter dödsbeskedet på morgonen.

– En person som var förare av fordonet, en man i 20-årsåldern, har anhållits efter händelsen och är misstänkt för grovt vållande till annans död, grovt vållande till kroppsskada, vårdslöshet i trafik.

Fordonet har tagits i beslag för att genomgå en teknisk undersökning.

Olyckorna har minskat

Enligt statistik från Transportstyrelsen har antalet A-traktorer ökat i Sverige. Däremot har antalet olyckor generellt börjat minska, visar en rapport från i höstas.

Under första halvåret 2024 skadades 226 personer i olyckor med a-traktorer.  En minskning med 17 procent jämfört med motsvarande period 2023.

Samtidigt ökade antalet registrerade A-traktorer med drygt 1 500 fordon till omkring 56 000.

Nya regler

I augusti 2023 började nya regler för A-traktorer att gälla. Bland annat infördes krav på att alla måste använda bälte, att det enbart får sitta en person på respektive plats och att fordonet endast får köra i högst 30 kilometer i timmen.

För två månader sedan ändrades direktiven på nytt efter nya körkortsdirektiv från EU.

Det nya direktivet innebär bland annat att fordonen kommer få köras i 45 km/tim.

Enligt EU-direktivet fastslås även åldersgränsen för att köra A-traktor till 16 år. Alltså ett år högre än åldersgränsen i Sverige.

Svenska ungdomar undantas dock från direktivet, vilket bland annat Riksförbundet M arbetat hårt för. Organisationen har förespråkat att åldersgränsen på 15 år bibehålls, samtidigt som högre krav på utbildning och säkerhet bör införas för att minska olycksriskerna.

Text: Redaktionen


JUST NU: USA säger ja till Ryssland

2025 05 30

Rysslands diktator Vladimir Putin har lagt fram ett nytt krav för att avsluta kriget i Ukraina.

Enligt uppgifter till Reuters vill Putin ha ett "skriftligt löfte” från västerländska ledare om att “sluta utvidga Nato österut”.

Nu svarar USA.

Stormakten säger ja till Putins nya krav.

Det uppger Keith Kellogg, USA:s särskilda sändebud för Ukraina och Ryssland, i en intervju med ABC News.

Kellogg bekräftar att president Trump är redo att ge Putin ett löfte om att Nato inte kommer expandera österut.

– Det är en av de frågor som Ryssland kommer att ta upp. Och de pratar inte bara om Ukraina – de pratar också om Georgien och Moldavien, säger han till kanalen och fortsätter:

– Och vi kommer att svara: ”Okej, vi kan stoppa Natos expansion nära er gräns”. Det är ett säkerhetsproblem för dem.

”Inte det enda landet som säger det”

Keith Kellogg understryker att ett Natomedlemskap för Ukraina inte är aktuellt och att minst fyra Natoländer delar denna ståndpunkt.

– Vi har sagt att ett ukrainskt medlemskap i Nato inte är aktuellt. Och vi är inte det enda landet som säger det. Jag kan nämna fyra exempel på andra Natomedlemmar som delar denna uppfattning.

För att ett land ska gå med i Nato krävs det ett godkännande från samtliga medlemmar i försvarsalliansen, 32 av 32 länder måste ratificera ansökan.

Vägrar artikel 5

USA har tidigare gått med på flera krav från rysk sida.

Exempelvis har stormakten fastslagit att en fredsbevarande styrka i Ukraina inte ska omfattas av Natos artikel 5.

– Om freds­bevarande styrkor skulle komma på plats i Ukraina ska de inte göra det i Natos namn och de ska inte omfattas av artikel 5, sade USA:s försvarsminister Pete Hegseth under ett toppmöte i Bryssel i februari.

Det har också cirkulerat uppgifter om att USA är berett att officiellt erkänna den ockuperade Krymhalvön som ryskt territorium.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen