SEGERSKÅL: Sverigedemokraterna firar M-KD-SD-budgeten

2021 11 24

Sverigedemokraternas största seger sedan bildandet är ett faktum.

Det framhåller Sverigedemokraternas Mattias Karlsson som deltar i partiets stora firande nu i kväll med anledning av att partiet för första gången fått reellt inflytande på Sveriges budget med skarpa förslag rakt in i den budget som röstats igenom.

Historisk dag för SD

– En historisk dag. Sverigedemokraternas budget förhandlad med övriga partier i konservativa blocket vann precis i riksdagen. Nu gör vi skillnad på riktigt, framför Sverigedemokraterna på sina sociala mediekonton.

Budgetomröstningen

Bakgrunden är att Centern valde att indirekt säga nej till S-MP-budgeten genom att avstå att rösta på den i slutomgången i budgetomröstningen när S-MP-budgeten, som även fick stöd av Vänsterpartiet, ställdes mot M-KD-SD-budgeten.

Kämpigt för Andersson (S)

Effekten blir att M-KD-SD-budgeten gick segrande ur budgetfajten vilket leder till att Sveriges nyvalda statminister Magdalena Andersson (S) nu får regera på högerbudgeten fram till valet – men först måste hon bli vald till statsminister igen eftersom hon avgick tidigare i kväll.

Tre SD-reformer

Sverigedemokraterna framhåller särskilt följande tre reformer i budgeten ikväll.

▪Storsatsning på rättsväsendet

▪Mer pengar till gränskontroller

▪Sänkt skatt på drivmedel

Jimmie Åkesson ser mycket negativt på att Magdalena Andersson (S) troligen kan komma att styra Sverige fram till valet.

Ska minimera rödgrönas inverkan

Det sista Sverige behöver just nu är en statsminister som fortsätter att köra landet i botten. Vi som nation behöver få andrum. Sverige behöver läka. Sverige behöver ett styre som förstår vilka problemen är, varför dessa problem finns och vilka lösningar som krävs för att lösa dem. Inget av detta har varken Magdalena Andersson eller hennes parti kunnat visa prov på under de sju år som de suttit vid makten. Trots att de har fått chans efter chans, så har utfallet blivit misslyckande efter misslyckande. Fram till valet 2022 ska jag och Sverigedemokraterna göra vad vi kan för att minimera de rödgrönas skadliga inverkan på vårt land och målmedvetet arbeta för att den nya socialdemokratiska statsministern blir en kortvarig sådan. I valet 2022 ser vi till att Sverige får ett nytt och ansvarsfullt styre, framför Jimmie (SD).

ANALYS

För Sverigedemokraterna innebär dagens besked om att M-KD-SD-budgeten röstats igenom en enormt stor framgång. Partiet är därmed på riktigt inkluderat i Moderaternas och Kristdemokraternas regeringsunderlag och kommer få stor påverkan och inflytande på regeringens politik efter valet – om det blir en M-KD-SD-seger på valkvällen.

Ännu större inflytande skulle Sverigedemokraterna få om Liberalerna inte kommer in i riksdagen samtidigt som M-KD-SD ensamma får egen majoritet.

Foto: Mattias Karlsson Instagram


Natoplan har skjutit ner farkost

2026 07 24

Natos stridsflyg har genomfört en nedskjutning.

En drönare tog sig under förmiddagen in i Rumäniens luftrum.

Farkosten sköts ner av ett rumänskt stridsplan efter att ett varningslarm gått ut till befolkningen, rapporterar RBC Ukraine.

F-16-plan i luften

Ett rumänskt stridsflygplan av typen F-16 har skjutit ner en drönare som hade tagit sig in i landets luftrum.

Det uppger Rumäniens president Nicușor Dan och den rumänska nyhetsbyrån Agerpres.

Händelsen inträffade under förmiddagen när det rumänska flygvapnet ingrep mot farkosten.

Enligt presidenten kunde piloten agera utan att någon människa befann sig i fara.

– Området var obebott, så piloten kunde öppna eld utan någon risk. Just nu undersöker ansvariga myndigheter området för att ta reda på alla detaljer kring händelsen, säger Nicușor Dan.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Nationellt varningsmeddelande

Innan drönaren sköts ner hade Rumänien skickat ut ett nationellt varningsmeddelande till invånare i flera områden.

Varningen utfärdades efter uppgifter om en möjlig drönare i sydöstra delen av landet.

Bland annat berördes Buzău län, men även Brăila, Galați och Tulcea fick liknande varningar.

Rumäniens räddningstjänst uppger att larmet skickades ut genom landets officiella varningssystem RO-ALERT.

Efter insatsen har myndigheter skickats till platsen för att samla in information och fastställa exakt vad som har hänt.

Den rumänske presidenten betonar att utredningen nu ska ge fler svar kring farkosten och dess väg in över rumänskt territorium.

Stridsflyg i Polen

Händelsen sker samtidigt som flera Natoländer har uttryckt oro för möjliga provokationer kopplade till kriget i Ukraina

Så sent som förra veckan skickade Polen upp stridsflygplan efter att ett ryskt Il-20-spaningsflygplan närmat sig polskt luftrum över Östersjön.

De polska jaktplanen skickades upp för att möta det ryska planet och efter att radiokontakt etablerats fick den ryska besättningen order om att lämna området.

Polens försvarsminister Władysław Kosiniak-Kamysz kallade händelsen allvarlig.

– Ett par av våra jaktflygplan i incidentberedskap mötte ett ryskt spaningsflygplan som försökte ta sig in i polskt luftrum, sade försvarsministern.

Han beskrev samtidigt Ryssland som ett direkt hot mot Polen och andra Natoländer.

Incidenten i Polen var inte den första under året.

Tidigare har polska F-16-plan vid flera tillfällen skickats upp för att möta ryska militärflyg över Östersjön.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


24 juli 2026

Inte hänt på 40 år i Sverige – framgång för regeringen

2026 07 24

Regeringen kan konstatera ett historiskt besked på fredagen.

När Tidösamarbetet tog form för snart fyra år sedan blev migrationen en av de mest centrala frågorna i avtalet. Regeringen har själv talat om att man inlett ett paradigmskifte i svensk migrationspolitik.

Att få ordning på Sverige, det är vårt absolut nödvändiga stora projekt och där ingår både att minska invandringen så att vi klarar av integrationen men också få ner den stora gängkriminaliteten, sade statsminister Ulf Kristersson (M) våren 2023.

Inte hänt sedan 1984

På fredagen släpper Migrationsverket sin nya prognos för hur många som bedöms söka asyl i Sverige under 2026.

Siffran landar på 4 200 nya ansökningar i år. Det är den lägsta nivån sedan 1984, enligt TV4 Nyheterna.

– Det beror både på att det kommer färre asylsökande till EU och att svenska regelverket har gjort Sverige mindre attraktivt för asylsökande, säger Eric Ramstedt, planeringsdirektör på Migrationsverket, i ett uttalande.

"Historiskt lågt"

Migrationsminister Johan Forssell (M) är nöjd över utvecklingen och konstaterar att det handlar om historiskt låga nivåer. Han menar att det är centralt för att Sverige ska klara integrationen.

– När vi tog över var prognosen 19 000 personer det året. Nu är vi nere på runt 4 000, säger han till TV4.

Även antalet som söker arbetstillstånd i Sverige minskar. Samtidigt är det fler ukrainare som söker tillfälligt skydd. Här justeras prognosen upp med 1 000 sökande till 10 000 under 2026.

– Prognosen för 2026 justeras upp utifrån att det hittills i år kommit fler ukrainare än vi tidigare räknat med, säger Eric Ramstedt. 

Andra läser: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

S lovar stram migration

Johan Forssell har tidigare varnat för att invandringen kan öka vid maktskifte i höst. Socialdemokraterna har dock tydligt tagit ställning för en stram migrationspolitik 

– Med mig som statsminister kommer det att vara en fortsatt stram migrationspolitik för människor som kommer till Sverige, sade partiledare Magdalena Andersson (S) till Aftonbladet i juni.

Andra läser: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen