30 augusti 2026

SEB: Det händer med svenska kronan – efter trendrekordet

2025 02 21

Kronkursen har förändrats kraftigt på senare tid. Storbanken SEB tror sig veta hur fortsättningen kommer att se ut.

Den svenska kronan har stärkts ovanligt mycket på senare tid.

Kronan har stärkts på ett påtagligt sätt mot både dollarn och euron.

Storbanken SEB tror sig kunna se vad som kommer att hända med den svenska valutan framöver.

Märkbar ökning

Kronans värde har ökat på ett märkbart sätt.

Det har gått upp 13 av de senaste 15 handelsdagarna, vilket är väldigt ovanligt, uppger storbanken för SR.

Sedan månadsskiftet har kronan stärkts med runt 50 öre mot dollarn och 30 öre mot euron.

Det är glädjande för många svenskar som nu får större köpkraft utomlands.

Men SEB varnar för att trenden inte nödvändigtvis kommer att hålla i sig.

Det händer nu – enligt SEB

SEB tror inte att den förändrade kronkursen kommer att påverka svensk ekonomi särskilt mycket.

Banken är också långt ifrån säkra på kronan kommer att fortsätta förstärkas.

– Jag tror inte att det på kort sikt kommer påverka svensk ekonomi så värst mycket, vi tror inte heller att den här kronförstärkningen kommer pågå så mycket längre än så här, säger Gustav Helgesson, makrostrateg på SEB, till radiokanalen.

SEB kopplar samman kronans värdeökning med att amerikanska handelstullar hittills inte har drabbat Europa på det sätt som man hade fruktat.

Men banken varnar för att det kan komma tuffare tider igen för kronan.

– Men vi räknar fortfarande med att det kommer vara stökigt, den första april så kommer en stor handelsutredning från Vita Huset att presenteras, och efter det tror vi att det kan rullas ut tullar mot Europa, och i det så bör ju då också euron och kronan ta slut, säger han till radiokanalen.

Beskrivs som ”trendrekord”

Men än så länge ser det alltså bra ut för den svenska kronan.

SEB har också kommenterat utvecklingen i ett marknadsbrev, där de pratar om ett ”trendrekord”.

– Endast sex gånger tidigare har kronan stärkts så många dagar i rad under ett treveckorsfönster och om EURSEK stänger lägre idag slår kronan nytt ”trendrekord”, konstaterar storbanken, som dock alltså höjer ett varningens finger:

–Den starka trenden till trots kan det vara en bra idé att påminna oss om att kronan fortsatt handlas i ett historiskt svagt intervall mot euro och dollar, skriver SEB.

Foto: SEB

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


30 sep 26

UPPGIFTER: Tungt besked för Sveriges nästa regering

2026 09 30

– It's the economy, stupid.

Det berömda uttrycket förknippas med den politiske strategen James Carville och Bill Clintons framgångsrika presidentvalskampanj 1992. Uttrycket syftar på att väljare i slutändan bryr sig mest om sin egen plånbok och det ekonomiska läget när de går till valurnorna.

Nu kommer ett tungt besked för Sveriges nästa regering. Under nästa mandatperiod väntas en kraftig inbromsning i hushållens ekonomi, samtidigt som regeringens reformutrymme blir begränsat.

Det visare en färsk prognos från Länsförsäkringar.

– Vi ser en kraftig inbromsning. 2026 års tusenlappar kan bli hundralappar nästa år, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom.

– Nästa budget kan förändra den här bilden. Samtidigt pekar bedömningarna av de offentliga finanserna på ett begränsat utrymme för nya ofinansierade reformer under nästa mandatperiod. Det ökar betydelsen av träffsäkerhet utifrån hushållens olika behov och ekonomiska marginaler, fortsätter han.

”Betydligt långsammare”

Enligt Länsförsäkringars sammanställning väntas en betydande ekonomisk inbromsning för villaägare och barnfamiljer nästa år. Deras marginaler beräknas dock fortfarande växa, men betydligt långsammare än under 2026.

– Det är en följd av stigande bolåneräntor och högre bensinpris samtidigt som vissa finanspolitiska åtgärder fasas ut. Under 2026 beräknas tillskottet bli omkring 2 900 kronor per månad, där politiska åtgärder står för 2 100 kronor, framhåller bolaget.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds 

För flera andra hushåll är det ekonomiska utgångsläget ännu tuffare.

För en person som med garantipension beräknas pensionen efter skatt öka med omkring 70 kronor, samtidigt som enbart hyran väntas stiga med cirka 260 kronor. Tillsammans med ökade vardagsrutiner innebär det enligt beräkningen att garantipensionären får 472 kronor mindre kvar i plånboken varje månad.

Tuffast ekonomiskt utgångsläge har den arbetslöse.

– För den arbetslöse försvinner hela marginalen i kalkylen. Ersättningen från a-kassan står stilla samtidigt som hyran och andra vardagsutgifter stiger. Det gör att budgeten går från plus till minus, säger Stefan Westerberg.

Läs också: USA tvärvänder – säger nej till Kina 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen