SEB: Det händer med svenska kronan – efter trendrekordet

2025 02 21

Kronkursen har förändrats kraftigt på senare tid. Storbanken SEB tror sig veta hur fortsättningen kommer att se ut.

Den svenska kronan har stärkts ovanligt mycket på senare tid.

Kronan har stärkts på ett påtagligt sätt mot både dollarn och euron.

Storbanken SEB tror sig kunna se vad som kommer att hända med den svenska valutan framöver.

Märkbar ökning

Kronans värde har ökat på ett märkbart sätt.

Det har gått upp 13 av de senaste 15 handelsdagarna, vilket är väldigt ovanligt, uppger storbanken för SR.

Sedan månadsskiftet har kronan stärkts med runt 50 öre mot dollarn och 30 öre mot euron.

Det är glädjande för många svenskar som nu får större köpkraft utomlands.

Men SEB varnar för att trenden inte nödvändigtvis kommer att hålla i sig.

Det händer nu – enligt SEB

SEB tror inte att den förändrade kronkursen kommer att påverka svensk ekonomi särskilt mycket.

Banken är också långt ifrån säkra på kronan kommer att fortsätta förstärkas.

– Jag tror inte att det på kort sikt kommer påverka svensk ekonomi så värst mycket, vi tror inte heller att den här kronförstärkningen kommer pågå så mycket längre än så här, säger Gustav Helgesson, makrostrateg på SEB, till radiokanalen.

SEB kopplar samman kronans värdeökning med att amerikanska handelstullar hittills inte har drabbat Europa på det sätt som man hade fruktat.

Men banken varnar för att det kan komma tuffare tider igen för kronan.

– Men vi räknar fortfarande med att det kommer vara stökigt, den första april så kommer en stor handelsutredning från Vita Huset att presenteras, och efter det tror vi att det kan rullas ut tullar mot Europa, och i det så bör ju då också euron och kronan ta slut, säger han till radiokanalen.

Beskrivs som ”trendrekord”

Men än så länge ser det alltså bra ut för den svenska kronan.

SEB har också kommenterat utvecklingen i ett marknadsbrev, där de pratar om ett ”trendrekord”.

– Endast sex gånger tidigare har kronan stärkts så många dagar i rad under ett treveckorsfönster och om EURSEK stänger lägre idag slår kronan nytt ”trendrekord”, konstaterar storbanken, som dock alltså höjer ett varningens finger:

–Den starka trenden till trots kan det vara en bra idé att påminna oss om att kronan fortsatt handlas i ett historiskt svagt intervall mot euro och dollar, skriver SEB.

Foto: SEB

Text: Redaktionen


27 nov 2025

Stor förändring i opinionen – inte hänt på två år

2025 11 27

Gapet mellan de politiska blocken har krympt markant.  

Det visar en opinionsundersökning från Demoskop, som SvD och Aftonbladet har tagit del av.

Regeringen och Sverigedemokraterna närmar sig oppositionen.

Enligt mätningen är skillnaden mellan den rödgröna sidan och Tidöpartierna nu 4,1 procentenheter – den lägsta nivån på två år.

Jämfört med oktober har avståndet minskat med 1,6 procentenheter. Tillsammans får de fyra oppositionspartierna 50,8 procent, medan Tidöpartierna landar på 46,7 procent.

V och MP tappar

Både Miljöpartiet och Vänsterpartiet går bakåt jämfört med förra mätningen i oktober.

V tappar från 7,0 till 6,3 procent och MP från 7,4 till 6,4 procent.

Demoskops opinionschef Johan Martinsson noterar att Vänsterpartiet har fallit tillbaka ordentligt från att ha noterat ett stöd på omkring 9 procent under förra hösten och sommaren.

– Det går definitivt sämre nu än vad det gjorde under förra sommaren och hösten. Då hade de en starkare period, då de låg mellan 8 och nästan 9,5 procent, säger han till SvD.

”Elefanten i rummet”

Trots det minskade gapet finns det skäl för Tidöpartierna att känna oro. Liberalerna hamnar återigen under riksdagsspärren med ett stöd på ynka 2,4 procent.

– Elefanten i rummet är ju att Liberalernas procent inte räknas om de inte har 4 procent. Om Liberalerna åker ut är det svårt att föreställa sig en moderatledd regering i nuläget, säger Martinsson till tidningen.

LÄS MER: Vattenfall höjer avgifterna rejält

SD-väljare besvikna

Liberalerna vidhåller att man inte kommer släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet. SD uppger i sin tur att partiet kommer gå i opposition om man inte får en plats i en framtida regering.  

Enligt en ny undersökning från DN/Ipsos påverkar maktkampen Sverigedemokraternas väljares syn på samarbetspartiet. Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Byggbolag i konkurs efter 118 år

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Covid-19 ökar – blixtinkallar till pressträff

2025 11 27

Regeringen och Folkhälsomyndigheten har kallat till en plötslig pressträff om smittspridningen i Sverige.

Influensan och covid-19 har fått fart.

Nu uppmärksammas saken på en direktsänd presskonferens där både regeringen och Folkhälsomyndigheten deltar.

– Vi kan de närmaste veckorna förvänta oss en ökning av smittspridningen, säger socialminister Jakob Forssmed enligt Aftonbladet.

"Dubbelt så många"

Enligt Olivia Wigzell, generaldirektör på Folkhälsomyndigheten, rapporterades 187 fall av  säsongsinfluensa enbart förra veckan.

– Det var dubbelt så mycket som veckan innan, säger hon på samma pressträff.

Jakob Forssmed understryker att det är “hög tid att vaccinera sig” och uppmanar alla som inte gjort det och som tillhör en riskgrupp att göra så.

"Kommer se en ökning"

Erik Sturegård, tillförordnad statsepidemiolog, har tidigare på torsdagsmorgonen också talat om det pågående influensautbrottet.

Enligt experten kommer det tidigare än vanligt i år. Han säger även att det finns ett stort mörkertal med “betydligt större smittspridning", rapporterar SVT.

– Nu kommer vi se en ökad smittspridning under ett antal veckor eller någon månad, säger Erik Sturegård till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Kan påverka sjukvården

Det är den så kallade k-varianten som gjort att smittspridningen dragit igång så pass tidigt på säsongen.

K–varianten är en ny mutation av influensaviruset och kan enligt Sturegård påverka sjukvården.

– Vi ser en risk att den här varianten lättare kan smita undan immunförsvarets skydd, vilket innebär att skulle kunna bli en tuffare influensasäsong än vanligt, sade Erik Sturegård till SvD förra veckan.

Symtomen är ofta feber, muskelvärk och allmänt dåligt mående.

Nuvarande vaccin skyddar mot svår sjukdom.

LÄS MER: Populära räkor i butiker utreds – kan vara farliga

Foto: Fusion Medical Animation resp Simon Samuelsson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen