Se videon här: Framgångsrik insats av Ukrainas armé

2024 10 27

Ukrainas försvarsmakt har publicerat nytt innehåll från kriget.

Ukrainakriget är ett av de mest väldokumenterade krigen genom alla tider.

Dagens teknologi har lett till att filmklipp och bilder snabbt når runt om i världen.

Ukrainas försvarsmakt har nu publicerat en ny video där Putins prisade vapensystem förstörs av den ukrainska armén.

Det rapporterar Newsweek.

Längst ner i artikeln finns en länk till videon.

Använde Himars

En nyutkommen video fångar ögonblicket då en ukrainsk HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) utplånar ett ryskt Buk-system i en dramatisk explosion.

I drönarbilder som delas på Ukrainas försvar av Ukrainas officiella X, tidigare Twitter, visar videon en serie riktade explosioner som verkar förstöra ett av Rysslands främsta försvarssystem.

“Är fantastiskt"

Videon, som har titeln Operational Command South, visar HIMARS-raketer som avfyras i snabb följd och träffar målet med precision.

Attacken träffar Buk-systemet, som exploderar i ett regn av ljusa gnistor och sätter området i brand med stora rökplymer synliga.

– Att förstöra ett ryskt BUK-M2 luftvärnssystem är naturligtvis bra. Men att förstöra ett ryskt BUK med en spektakulär fyrverkerifinal är verkligen fantastiskt, framhåller det ukrainska försvaret.

Flera nordkoreaner på väg

Samtidigt kommer uppgifter om att Nordkorea är på väg att skicka ännu fler soldater till krigszonen.

Det fastslår tankesmedjan Institute for the Study of War med hänvisning till Bloomberg.

– Bloomberg rapporterade den 25 oktober, med hänvisning till sydkoreanska underrättelsedokument, att en andra grupp nordkoreanska soldater snart kommer att skickas till Ryssland, framhåller ISW.

– Bloomberg rapporterade att de tagit del av sydkoreanska underrättelsedokument från ett ospecificerat datum som bedömde att den första gruppen om 1 500 nordkoreanska ”elitspecialstyrkor” hade anlänt till Vladivostok, Primorsky Krai mellan den 8 och 13 oktober och att denna första grupp var en del av en planerad utplacering av totalt cirka 10 000 nordkoreanska soldater.

Även material

– Bloomberg rapporterade också att dokumenten bedömde att Nordkorea har skickat cirka 8 miljoner rundor av 122 mm-och 152 mm-granater till Ryssland sedan augusti 2023.

Klicka här för att se videon (länk till ukrainska försvarets X-konto)

Foto: President of Ukraine Office resp V. Razom

Text: Redaktionen


Swedbank har fått problem – kunder i hela Sverige drabbas

2025 05 19

Swedbank har drabbats av omfattande problem.

Det började vid midnatt natten till måndag.

Plötsligt haglade det in rapporter om störningar hos storbanken, enligt sajten Downdetector som samlar inrapporterade problem.

Omkring 00.30 kulminerade problemen, men på måndagsmorgonen pågår problemen fortfarande.

I synnerhet är det internetbanken som kunder inte kommer åt.

– Nu funkar det inte att logga in igen. Blir vansinnig!! skriver en kund i en kommentar.

– Slängs ut lika fort som man försöker komma in. Har jag tur kommer jag in. Annars otur och kommer inte in, framhåller en annan.

Kunder uppretade

Även Aftonbladet har fått in rapporter om Swedbankstrulet.

Flera kunder har tagit kontakt med tidningen och larmat.

– Kan varken logga in med dosa eller med bank-id. Får felmeddelande, uttrycker en person till tidningen.

På X uttrycker flera kunder sitt missnöje.

– Så jävla tröttande Swedbank, framhäver en.

– Finns det någon bank som krånglar mer än **** Swedbank. Jag tror *** det är dags att byta bank, skriver en arg kund.

LÄS MER: Swedbank straffas – har gjort fel i flera år

Drabbades av "massiv" attack

Den här typen av strul är inte ovanligt.

I april drabbades Swedbank och Sparbankerna av tekniska besvär precis inför den stora löningsdagen den 25:e.

Framför allt påverkades Swish.

Den incidenten skedde kort efter att Bankid drabbats av en massiv överbelastningsattack. Alla tjänster som kräver inloggning med e-legitimationen låg nere.

Bankid understryker att det då handlade om en extrem händelse.

– Vi har inte varit med om en så kraftig attack innan, sade Bankids pressansvarig Charlotte Pataky till GP vid tillfället.

Enligt Mattias Wåhlén, cyberhotsexpert på Truesec, var uppmärksamhet sannolikt motivet bakom överbelastningsattacken.

– De vill liksom skapa rubriker och då vill man slå med någonting som märks, sade han till Aftonbladet i april.

LÄS MER: Rusning till Swedbank – “det är exceptionellt”

Foto: ACWells

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA har fått nog – kommer “krossa” Ryssland

2025 05 19

Donald Trumps tålamod med Vladimir Putin är på väg att rinna ut.

Som konsekvens förbereder USA för vad som skulle kunna bli ett brutalt slag mot Ryssland.

Det uppger Finlands president Alexander Stubb efter ett längre samtal med Trump, rapporterar The Guardian.

Åtgärderna handlar om ett nytt sanktionspaket som av den amerikanska senatorn Richard Blumenthal beskrivs som “benkrossande”.

Paketet kan läggas fram redan i veckan “för att göra Rysslands finanser ohållbara”, skriver den brittiska tidningen.

– Om vi ska sammanfatta det skulle vi kunna säga att Zelenskyj är tålmodig och president Trump börjar bli otålig, men i rätt riktning, det vill säga mot Ryssland, säger Stubb.

Trumps dealbreaker

Enligt den finländska presidenten finns en dealbreaker för Trump. Putin får inte lov att avgöra Ukrainas öde “över huvudet” på den ukrainska presidenten Volodymyr Zelenskyj.

Det sanktionspaket som kan aktiveras, om det planerade samtalet mellan Trump och Putin på måndagen inte faller väl ut, kommer att rikta in sig på utländska företag som importerar rysk energi.

Paketet har initialt uppgetts innehålla planer på att införa 500 procentiga tullar på varor från alla länder som handlar energi med Ryssland.

Enligt den Trumpallierade senatorn Lindsey Graham är det ett komplement till Vita husets tullpolitik, inte ett alternativ.

"Ingen stormakt längre"

Alexander Stubb förklarar att han försökt förmedla för Trump att Ryssland inte längre är en stormakt.

– Absolut inte ekonomiskt, säger den finländska ledaren.

– Det här är den typ av budskap man måste förmedla. Det är inte ett lätt spel, men man måste bara fortsätta att engagera den amerikanska administrationen.

LÄS MER: Paniksiffror från Ryssland – står inför “flodvåg av konkurser”

Putin hånfull

Förra veckan påstod Putin att han är beredd på ytterligare västerländska sanktioner.

Diktatorn uttryckte sig om saken i hånfulla termer.

Världens ledande ekonomier glider in i en lågkonjunktur, bara för att skada oss. Det är som om jag skulle köpa en biljett och inte åka för att reta upp konduktören, sade Putin enligt ryska statliga mediebyrån Tass.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen