3 mars 2026

SD:s vallöfte till hushållen – omstridd skatt ska sänkas

2026 03 03

Sverigedemokraterna går fram med besked om en önskad skattesänkning.

De senaste månaderna har många svenska hushåll fått rejäla elräkningar.

Detta trots att elskatten sänktes vid årsskiftet.

– Från den 1 januari 2026 sänks skatten på el från 43,9 öre per kilowattimme till 36,0 öre per kilowattimme, uppger Skatteverket.

Vill sänka mer

Regeringen satsade sex miljarder kronor för att finansiera skattesänkningen.

Nu går SD:s Jimmie Åkesson och Tobias Andersson ut med beskedet att partiet vill se ytterligare sänkningar av den omdebatterade skatten.

– Produktionskostnaderna är låga, varför en allt större del av det totala priset för konsument utgörs av skatt och moms. Men Sverigedemokraterna menar att den andel av elkostnaderna som utgör statliga intäkter över tid behöver minska, uppger partiledaren i en debattartikel i Di.

Miniminivå

Elpriserna kommer bli lägre i takt med att våren drar fram över landet.

Men Åkesson vill att Sverige nu ska ta krafttag för att arbeta sig allt närmare den miniminivån för elskatt som finns inom EU.

– Vi vill därför stoppa framtida indexhöjningar av elskatten och i stället påbörja en successiv nedtrappning med EU:s miniminivå som ambition, framhåller han.

LÄS OCKSÅ: Har inte hänt sedan 2005 – Trump under enorm press

Ökat dramatiskt

Elskatten i Sverige har ökat kraftigt över tid.

I jämförelse med 1990 är ökningen hela 600 procent, enligt beräkningar från Företagarna.

– Man blir irriterad för hela idén med indexeringen är att den ska följa KPI, men i stället har den ökat med 600 procent och det visar att det inte alls fungerar som det var tänkt, säger Företagarnas expert André Nilsson till Tidningen Näringslivet.

”Man ska komma ihåg”

Trots regeringens satsning på sänkt elskatt så motsvarar nuvarande nivå samma som för fyra år sedan.

– Det är klart att det är positivt men man ska komma ihåg att den här regeringen gick till val på lägre elskatt och det var ett väldigt högt tonläge i debatten då. Men nu när vi gör bokslut över den här mandatperioden så kan vi konstatera att elskatten är tillbaka på samma nivå som den var 2022, säger André Nilsson, till tidningen.

LÄS MER: Swedbank: ”Det räcker inte” – tung dom för hushållen

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


2 sep 2026

Svenskar överger tv-tjänst – 200 000 har lämnat

2026 09 03

Allt fler svenskar skrotar en omtvistad tv-lösning.

Allt färre svenska hushåll använder idag en populär tv-lösning.

På bara ett år har användningen minskat med 27 procent.

Kraftig minskning på ett år

För ett år sedan hade omkring 650 000 svenska hushåll tillgång till illegal IPTV.

Nu har siffran sjunkit till cirka 465 000 hushåll, enligt nya siffror från analysföretaget Mediavision.

Det innebär en minskning med 27 procent.

Trots nedgången är det fortfarande en mycket stor marknad.

Det genomsnittliga priset för en illegal IPTV-tjänst ligger enligt Mediavision på omkring 171 kronor i månaden.

Sammantaget innebär det att svenska hushåll betalar omkring 80 miljoner kronor varje månad för tjänsterna – motsvarande nästan en miljard kronor om året.

LÄS MER: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Därför kan svenskarna ha vänt

Mediavision kan inte slå fast exakt varför användningen minskar, men en möjlig förklaring är att kunskapen om problemen kring illegal IPTV har ökat.

– Fler kan ha blivit medvetna om att illegal IPTV inte är ett harmlöst lågprisalternativ och om vad pengarna riskerar att finansiera, säger Adrian Grande, analytiker på Mediavision.

Frågan har fått stor uppmärksamhet i Sverige under det senaste året.

Regeringens utredning om illegal IPTV har bland annat pekat på kopplingar mellan verksamheten och organiserad brottslighet, medan svenska TV-bolag har gått ut med varningar om tjänsten.

– Sverige stärker totalförsvaret, men låter en kriminell medieinfrastruktur växa. Men illegal ip-tv är en säkerhetsrisk vi inte har råd att ignorera, skrev Mathias Berg, vd på TV4, och Anders Olsson, vd på Telia Sverige, i en debattartikel i SvD, i våras.

Pengar kan gå till kriminella

Problematiken handlar inte bara om upphovsrätt.

En statlig utredning har beskrivit illegal IPTV som ett omfattande samhällsproblem där stora inkomster kan hamna hos kriminella nätverk.

Samtidigt drabbas film- och tv-branschen, idrotten och andra rättighetshavare när innehåll distribueras utan tillstånd.

Problemet kan dessutom vara större än förlorade intäkter.

Den statliga utredningen har varnat för att den omfattande användningen av illegal IPTV även kan innebära ett säkerhets- och beredskapsproblem.

LÄS MER: Undvik Moskva – alla flygbolag varnas

Foto: Glenn Carstens Peters

Text: Redaktionen


1 sep 26 länka till https://www.flickr.com/photos/miljopartiet/55151179579/in/album-72177720323042236

MP ger besked: Omstridd skatt ska återinföras

2026 09 02

En skatt som avskaffades 2025 kan återinföras.

Det meddelar Miljöpartiet på tisdagskvällen.

Skatten som MP vill återinföra är den omdebatterade flygskatten.

Regeringen och SD avskaffade flygskatten i juli 2025.

– Vi gör det för att främja flygtrafiken i hela landet och därmed förbättra tillgängligheten i hela landet. Det blir helt enkelt sänkta biljettpriser, sade Sverigedemokraternas gruppledare Linda Lindberg på en pressträff när beslutet presenterades.

Nu vill Miljöpartiet återinföra skatten, rapporterar Di.

Dessutom föreslår partiet en höjning av bränsleskatten och ett återinförande av reduktionsplikten.

– Vi behöver ha så pass höga priser på fossila bränslen att omställningen fortsätter i den takt som är nödvändig, säger Janine Alm Ericson, partiets ekonomiskpolitiska talesperson, till tidningen.

100 miljarder kronor per år

Ett återinförande av flygskatten är en del av Miljöpartiets satsningar för att minska utsläppen och påskynda den gröna omställningen i Sverige.

Utöver skattehöjningar vill MP även låna pengar för att finansiera satsningarna.

– Vi vill satsa 100 miljarder kronor per år i tio år så att industrin kan ställa om, så att vi kan bygga ut järnvägen och skapa ett förnybart elsystem. Vi vill också göra stora investeringar i välfärden, säger Janine Alm Ericson till tidningen.

LÄS MER: Jättesänkning på Ikea

1 008 kronor

När regeringen avskaffade flygskatten uppgick skattesatsen till 76, 315 eller 504 kronor per passagerare, beroende på flygresans slutdestination.

Avskaffandet innebar att en tur- och returresa som mest kunde bli 1 008 kronor billigare. För resor inom Sverige bedömdes biljettpriset sjunka med 82 kronor per passagerare för en enkelresa och 164 kronor för en tur- och returresa.

LÄS OCKSÅ: Attack vid Östersjön

Foto:

Text: Redaktionen