SD:s Björn Söder kritiseras –”kan skapa stor oro”

2023 02 14

Socialdemokraternas Ardalan Shekarabi riktar hård kritik.

Under måndagen meddelade regeringen att de inte kommer förlänga förordnandet för Migrationsverkets generaldirektör Mikael Ribbenvik.

Björn Söder (SD) uttryckte sig på twitter efter beskedet.

– Dags att städa upp i Myndighetssverige. Bort med asylaktivister från Verket, menade han.

Nu riktar Ardalan Shekarabi (S) kritik mot Söder, och anser att det finns risker med hans retorik, uppger Expressen.

Uppmanar till avståndstagande

Shekarabi tycker att Söders språkbruk och tonläge kan vara skadligt.

Han vill även se Justitieminister Gunnar Strömmer (M) ta avstånd från uttalandet.

Strömmer har svarat att Björn Söder får “ta ansvar för sina egna uttalanden”.

“Väldigt aggressivt”

Shekarabi menar att det finns risker med Söders tonläge som kan få oönskade konsekvenser.

– Björn Söder använder ett väldigt aggressivt språk mot myndighetscheferna. Han företräder ett parti som har kansli på statsrådsberedningen och är direkt inblandade i alla regeringsärenden. Det här kan skapa stor oro för myndighetscheferna i svensk statsförvaltning, säger han.

“Farlig utveckling”

Vidare understryker Shekarabi att myndighetschefer inte ska behöva vara oroliga i sitt arbete.

– Om vi får en ordning där myndighetschefer är oroliga för att fatta beslut, med rädsla för att man kan bli avsatt för att det sitter människor på statsrådsberedningen som har insyn och veto över regeringsbeslut – då får vi en väldigt farlig utveckling i vårt land, menar han.

Efter 7 år

Mikael Ribbenvik väntas lämna sin position som generaldirektör för Migrationsverket i slutet av maj efter 7 år på positionen.

Totalt har Ribbenvik arbetat 27 år på Migrationsverket.

– Jag har sen en tid fått besked av regeringen att förordnandet inte förlängs och vi för istället samtal om hur regeringen kan dra nytta av min kompetens och erfarenhet för att öka det internationella samarbetet, framhåller Ribbenvik enligt SVT.

Även Söders partikamrat Kent Ekeroth har uttalat sig kritiskt mot myndighetschefer.

Foto: Riksdagen resp Migrationsverket

Text: Redaktionen


14 februari 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 04 19

Flera kommunala energibolag går ut med en och samma varning.

Bedrägerivågen i Sverige fortsätter.

Vanligtvis kapar bedragarna kända varumärken för att vagga in tilltänkta offer i en falsk känsla av trygghet.

Men nu används de kommunala energibolagens namn i bedrägerierna.

Därför har flera sådana bolag nu gått ut med varningar.

Flera varningar

Hedemora Energi “vill uppmärksamma alla på att vi just nu ser en ökad mängd bedrägerier”.

Detta efter att flera kunder har slagit larm.

Samtal förekommer där det sägs att personen har ett samarbete med energibolaget.

Men det rör sig om bedrägeri.

– Jag tycker det är fräckt när ett företag utnyttjar vårt varumärke på det här sättet, säger Kristina Backlund, marknadschef.

“Se upp”

Ett annat kommunalt energibolag som går ut med en liknande varning är Trollhättan Energi.

– Se upp för personer som ringer och säger att de är från Trollhättan Energi och ber dig logga in via ditt Bank-ID, säger Trollhättan Energis kundservicechef Henrik Larsson.

Läs mer: Telefonförsäljning kan försvinna

Lägg på direkt

Trollhättan Energi har fått uppgifter om att en person ringer och “utger sig för att vara från Trollhättan Energi och ska betala ut eller tillbaka pengar”.

I samtalet ger personen instruktioner om att logga in via BankID. 

Den som får den här typen av samtal bör lägga på luren direkt.

– Vi ringer aldrig upp och ber våra kunder logga in via BankID, bankdosa eller liknande, fortsätter Henrik Larsson.

– När du loggar in på Mina Sidor eller i vår app, så bör du göra det på eget initiativ, inte för att någon annan ger dig instruktioner om det.

Och i Göteborg

Även Göteborg Energi varnar för bedrägerisamtal.

Bolaget understryker att de inte har några samarbeten med andra elbolag.

Göteborg Energi framhåller att de:

- aldrig knackar dörr för att sälja elhandelsavtal.

- aldrig har några samarbeten med andra elhandelsbolag. 

- alltid ringer från ett 031-nummer.

Läs mer: "Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


11 mars 2026

Nya förslaget – en åldersgrupp ska slippa betala skatt

2026 04 18

Centerpartiet kommer nu med ett nytt skatteförslag för en grupp.

Med några månader kvar till riksdagsvalet arbetar partierna hårt för att försöka få ut sin politik till potentiella väljare.

Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist kommer nu med ett nytt förslag som ska stärka ungdomarnas tillgång till arbetsmarknaden.

Det handlar bland annat om att ungdomar ska slippa betala skatt på extra-och sommarjobb helt och hållet, rapporterar Sveriges Radio.

Nya förslaget

Förslaget är finansierat i Centerpartiets skuggbudget – men det är i nuläget oklart hur mycket draget skulle kosta.

Partiet vill att alla ungdomar mellan 15 och 19 år ska slippa betala skatt på sin lön från extra-och sommarjobb.

– Det gör vi för att det är så viktigt att unga kommer in på arbetsmarknaden och att man ser att det lönar sig att faktiskt jobba, säger C-ledaren till P3 Nyheter.

Vill ta bort avgift

Slopad skatt är dock inte det enda draget som Centerpartiet vill satsa på för att stärka ungdomarna.

Partiet vill även ta bort arbetsgivaravgiften för gruppen helt och hållet.

Centerledaren säger att hon kommer att återkomma med hur mycket pengar förslaget skulle kosta.

Läs mer: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

Det gäller idag

Skolungdomar och studerande kan i dagsläget tjäna upp till ett visst belopp per år utan att betala skatt. 

Den som tjänar mindre än 25 042 kronor under 2026 behöver inte betala någon skatt.

– Tjänar du 25 042 kronor eller mer under 2026 ska du betala skatt på din inkomst, framhåller Skatteverket.

“SD värre än V”

Inför det kommande valet har Centerpartiet valt att inte ansluta sig till Tidöpartierna – men har heller inte förankrat sig hos oppositionen.

C vill inte samarbeta med varken Sverigedemokraterna eller Vänsterpartiet – men C-ledaren har gett besked om att hon har svårare för SD än för V.

– De är också ett parti som vill skilja på folk och folk, människor som de inte tycker hör hemma här ska utvisas från Sverige, säger hon till SvD.

Läs mer: Bilister med hybridbil varnas – anmälningar ramlar in

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen