SD: Vill kunna ta smycken – gör undantag

2022 03 23

Sverigedemokraternas Richard Jomshof vill att ukrainare ska undantas från den lag han vill införa om att kunna beslagta smycken.

– De som kommer från Ukraina är riktiga flyktingar, säger partisekreteraren till Dagens Nyheter.

Lämnade in motion

Redan under 2021 lämnade Richard Jomshof in en motion till riksdagen om att införa en möjlighet att beslagta ägodelar från människor som söker asyl i Sverige.

I motionen skrev han att Sverige bör ledas av en princip där man försörjer sig själv, om man har möjlighet.

Avslag

Motionen fick avslag, men Richard Jomshof har hållit fast vid sin åsikt.

Nu justerar dock SD:s partisekreterare sitt förslag – när det gäller människor som flyr från Rysslands bomber i Ukraina.

Definition av flykting

Richard Jomshof anser att hans motion fortfarande är aktuell, men att flyktingar från Ukraina borde utgöra undantag för lagen. Istället bör man diskutera hur en flykting ska definieras utifrån faktorer som ekonomi och krig.

“Resurser till de som flyr bomber”

DN framhåller att de som kommer till Sverige bedöms som riktiga flyktingar av myndigheterna. På den punkten har dock SD-profilen en annan åsikt.

– Jag tycker inte det om man till exempel är afghansk man som bor i Iran och tar sig genom hela Europa för att söka sig till Sverige och en bättre ekonomisk framtid. Det finns säkert mänskliga aspekter på det också men, kära nån, världen är vad den är och det är bara att beklaga, framhäver han till DN.

– Då måste de resurser vi har gå till dem som de facto flyr bomber, säger Richard Jomshof.

Inspiration från Danmark

Den så kallade “smyckeslagen” som inspirerat Richard Jomshof finns redan i Danmark sedan 2016.

Enligt Expressen innebär den att kontanter och värdesaker, till exempel smycken, med ett totalt värde på cirka 14 000 svenska kronor kan beslagtas när flyktingar söker asyl i Danmark. Anledningen ska vara att de istället ska öronmärkas för deras uppehälle i landet.

Kringgår asyllagen

I Danmark togs förra veckan just ett beslut om att ukrainska flyktingar ska undantas från rådande asyllagar för att effektivisera processen. Däribland den omtalade “smyckeslagen”.

1 700 asylsökande
Enligt danska TV2 hade förra veckan 1 700 människor från krigets Ukraina sökt asyl i Danmark. 3 000 har bokat tid för att ansöka om uppehållstillstånd.

Danska Folketinget har beslutat att göra ytterligare undantag i sin asyllagstiftning för just flyktingar från Ukraina. Bland annat ska de inte behöva bo i asylcenter. Ukrainska flyktingar ska enligt en ny speciallag även få uppehållstillstånd så de snabbare kan börja jobba, utbilda sig eller gå i skolan.

Foto: Sveriges riksdag resp. M Rivas

Text: Redaktionen


8 jan 2026

USA drar sig ur – första landet i världen som lämnar

2026 01 08

Tidigare i veckan meddelade Vita huset att USA avser att lämna ett 60-tal internationella organisationer och avtal.

Ett av avtalen som Trumpregeringen vill lämna får nu särskild uppmärksamhet.

Det handlar om FN:s ramkonvention om klimatförändringar, UNFCCC, som amerikanerna anslöt sig till 1992. 

Aldrig någonsin har det hänt att ett land lämnat avtalet – vilket skulle göra USA till det första landet i världen att göra så.

– Vi kommer inte att fortsätta att lägga ut resurser, diplomatiskt kapital och den legitimerande vikten av vårt deltagande i institutioner som är irrelevanta för eller i konflikt med våra intressen, säger USA:s utrikesminister Marco Rubio enligt CNN.

Ökar spänningar med Europa

Om USA gör verklighet av att lämna avtalet skulle det kunna öka spänningarna med landets allierade som ser klimatfrågan som en prioriterad sådan, skriver CNN.

Det aktuella avtalet kräver inte att USA ska minska fossila bränslen eller ens förorena mindre, utan utgår från ett mål om att stabilisera mängden klimatpåverkande föroreningar i atmosfären på en nivå som skulle "förhindra farlig antropogen (mänskligt orsakad) påverkan på klimatsystemet", ”förklarar kanalen.

Fördraget, som ligger till grund för internationellt samarbete om klimatförändringar, kräver dock att länderna varje år rapporterar in en inventering över sina föroreningar.

Den senaste gången skippades den inventeringen helt av Trumpregeringen.

– Vi söker samarbete där det tjänar vårt folk och kommer att stå stadigt där det inte gör det, säger Marco Rubio.

LÄS MER: Grönt ljus från Trump – slår till mot Ryssland

"En gåva till Kina"

När Donald Trump tillträdde som president förra året drog han för andra gången USA ur Parisavtalet. Lämnar USA även UNFCCC blir det svårt för en framtida president att få tillbaka landet i Parisavtalet, eftersom det avtalet slöts inom ramen för UNFCCC.

John Kerry, utrikesminister under Barack Obama mellan 2013 och 2017, har kallat Trumps besked för “en gåva till Kina”.

– Det är ett “get out of jail”-frikort för länder och förorenare som vill undvika ansvar, säger han enligt CNN.

LÄS MER: Turkiet redo rycka in – hotat med militär operation

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


3 november 2025

Zelenskyj ger akut varning – kan ske i natt

2026 01 09

Zelenskyj varnar för ett möjligt stort ryskt angrepp.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har utfärdat en skarp varning om ett potentiellt stort ryskt anfall mot Ukraina.

Han menar att det kan ske under natten, och betonar samtidigt behovet av vaksamhet inför luftanropsvarningar, rapporterar ukrainska Pravda.

Uppmaning till befolkningen

I sitt tal som Zelenskyj publicerat på plattformen X säger han att myndigheterna har information om att ryssarna kan komma att genomföra en storskalig raket- eller missilattack under natten.

– Det finns information om att det kan bli en ny storskalig rysk attack i natt. Det är mycket viktigt att uppmärksamma luftskyddsvarningar idag, imorgon och alltid, och att söka skydd i skyddsrum, säger han.

Presidenten poängterar att befolkningen måste ta luftskyddsvarningssignaler på allvar och följa myndigheternas instruktioner för att skydda sig själva.

LÄS MER: Rysslands ryggrad nära kollaps – ”kritiskt skick”

Väderproblem och konsekvenser

Zelenskyj går också in på hur kraftiga väderförhållanden försvårat läget i landet.

– Detta är en nödsituation för alla tjänster. Vi har kommit överens med Ukrainas premiärminister att regeringen ska förbereda ett beslut – under dessa väderförhållanden, under de kommande dagarna, för att låta icke-kritiska institutioner och vanliga kontor låta folk stanna hemma.

Kyla och snöfall har orsakat stora problem på vägarna och gett upphov till störningar i elnätet, vilket redan påverkat flera regioner.

– Ryssarna har inte förändrats det minsta. De försöker utnyttja det hårda vintervädret, som har försämrats avsevärt i många av våra regioner och orsakar allvarliga problem på vägarna och med infrastrukturen, skriver Zelenskyj på X.

Attacker under dagen

Presidenten framhåller att städer i Dnipropetrovsk- och Zaporizjzja-regionerna drabbats hårt av tidigare attacker under dagen.

– Tyvärr har det skett nya attacker idag, specifikt mot energisektorn och civila mål, samt mot bostadsbyggnader i Kryvyi Rih.

Han beskriver hur elförsörjningen delvis återställts i Zaporizjzja men att stora delar av Dnipropetrovsk fortfarande är i reparationsarbete efter angrepp mot energiinfrastrukturen.

LÄS MER: Fartyg attackerat nära Turkiet

Foto: President of Ukraine office

Text: Redaktionen