SD-ledarens oväntade uttalande om SVT och Sveriges Radio

2021 11 28

– Jag älskar public service, jag tycker på riktigt om public service.

Det säger Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson till DN i samband med SD:s landsdagar som avslutades idag.

Riva TV-huset

Tidningen rapporterar att när Sverigedemokraterna diskuterade SVT1, SVT2 och Sveriges Radio, det vill säga Public Service, för två år sedan så var tongångarna betydligt högre och då pratade ombud bland annat om att riva TV-huset.

Helt andra tongångar

På SD:s landsdagar 2019 fanns det till och med en grupp som ville sälja ut SVT2 och P3. Men när SD under landsdagarna nu i helgen hade uppe mediapolitiken som programpunkt så var det helt andra tongångar om public service.

– Våra förtroendevalda har nog fått upp ögonen för att public service trots allt gör en hel del som är jättebra, säger SD:s kulturpolitiska talesperson Bo Broman enligt DN.

Fantastisk idé

Och SD-ledaren Jimmie Åkesson förklarar att han tycker att public service är toppen.

– Jag älskar public service, jag tycker på riktigt om public service. Jag tycker det är fantastisk idé, om man kan upprätthålla saklighet och opartiskhet och garantera bevakning i hela landet, säger han till DN.

Upplever att KD vill banta mer än SD

Han framhåller att hans upplevelse är att KD nästan vill gå längre med att banta public service och han håller låg profil när DN frågar vad han vill ta bort från public service med tanke på att SD vill ha en snävare public service.

– Jag tycker inte att jag ska peka ut vad som ska bort svarar SD-ledaren och förklarar att han med att snäva av främst menar att göra om det till ett bolag av ekonomiska skäl.

ANALYS

Det finns ett antal sakfrågor som är nästintill omöjliga att driva för ett svenskt riksdagsparti om man vill kunna växa på riktigt eller tas på allvar av andra stora partier. Två av dem är att vilja skära ner på Sverige aborträttigheter eller att säga nej till att vara med i EU.

SD har svängt

SD har de senaste åren svängt i båda dessa frågor och antagit en linje som ligger betydligt mer i linje med vad en stor majoritet svenska folket tycker. Och sannolikt mer i linje med vad SD:s egna väljare tycker.

Mätningar visar att väljarna med mycket klar övervikt säger ja till att inte minska på aborträtten och  ja till ingå i EU-samarbetet.

Viktigt för väljarkåren

Public service är en annan fråga med särskild vikt för väljarkåren. Självklart kan man ha synpunkter på särskilda händelser eller något specifikt inslag men att rent allmänt ge tummen ned till hela public service lär inte vara något som funkar bra som kampanjfråga i ett val.

Lär inte funka

Att raljera i sociala medier och gå i taket över någon enskild punkt i medierapporteringen är en sak men att som parti gå ut med att public service rent allmänt är skräp och ska säljas ut eller dylikt lär inte funka.

Gynnar SD

De nya tongångarna inom SD när det gäller SVT och Sverige Radio torde med andra ord vara något som gynnar partiet i opinionen och förenklar samtalen med andra partier.

Läs hela DN-reportaget här.

Foto: Riksdagen, resp. public service logotyper


Döda personer “väcks till liv” – anhöriga förfärade

2025 10 13

Till anhörigas fasa har avlidna personer börjat väckas “till liv”.

Tekniken går i rasande fart.

Kanske till och med obehagligt fort.

På senare tid har ett särskilt exempel blivit aktuellt där människans teknologiska framsteg ställs mot moral och etik.

Det handlar om artificiell intelligens som nu “återupplivar” döda kändisar. Den senaste i raden är skådespelaren Robin Williams, som dog 2014.

På nätet sprids mängder med AI-genererade bilder och filmer på den avlidna filmstjärnan, till anhörigas stora fasa.

– Sluta tro att jag vill se det eller att jag kommer att förstå, det vill jag inte och jag kommer inte förstå. Snälla, om ni har någon form av anständighet, sluta göra det här mot honom och mot mig, till och med mot alla, framhåller Robin Williams dotter Zelda Williams på Instagram och tillägger:

– Tro mig, det är INTE vad han skulle vilja.

Även privatpersoner återskapas

Trenden har fått stor spridning. Nyligen har även AI-genererade filmer dykt upp med Michael Jackson där den avlidna popstjärnan stjäl kyckling från restaurangkedjan KFC. En annan film visar astrofysikern Stephen Hawking på rullskridskor.

Men fenomenet är inte begränsat till döda kändisar.

I en sydkoreansk dokumentär från MBClife visas till exempel hur en mamma får träffa sin AI-genererade dotter – tre år efter att dottern hade dött. 

Flera företag som säljer AI-tjänster har nu börjat se dödas “återkomst” som en marknad, rapporterar TV2.

Exempelvis kan man spela in detaljer och berättelser om sitt liv innan man dör, vilket AI använder som information som för att ge rätta svar på frågor som anhöriga vill ställa efter personens bortgång.

LÄS OCKSÅ: Elgiganten larmar om ny teknik – varannan svensk berörs

Få svenskar vill "återfödas"

Möjligheten att skapa digitala kopior av avlidna personer började dyka upp för ungefär ett år sedan.

Och tack vare tekniken går det till och med att interagera med kopiorna.

– Har man data från en person, till exempel hur den beter sig i text, är det möjligt att bygga en bot som för sig som den personen. Vissa av dessa botar kan säkert vara meningsfulla, men de utmanar också vår syn på vad som är lämpligt, har Stefan Larsson, docent i teknik och social förändring vid Lunds tekniska högskola, tidigare sagt till sajten Forskning.se.

Enligt en Sifoundersökning från 2024 är det enbart sju procent av svenska folket som vill bli återskapade efter sin död.

LÄS MER: Populär maträtt utreds – kopplad till dödsfall

Foto: S. Rodgerson

Text: Redaktionen


13 oktober 2025

700 000 svenskar riskerar böter – nu säger SD nej

2025 10 13

SD vill sätta stopp för en lag som innebär att 700 000 svenskar riskerar böter.

Antalet svenskar som tittar på olaglig ip-tv, alltså illegalt streamad tv, har skjutit i höjden på senare tid.

Enligt Mediavision är det runt 700 000 svenska hushåll som tittar på olaglig tv.

I en utredning föreslås att detta ska kunna bestraffas med böter – men nu säger SD nej.

Riskerar böter – SD säger nej

Regeringens utredare har föreslagit att personer som tittar på illegal ip-tv ska kunna bötfällas genom en ny lag som föreslås träda i kraft 1 juli 2026.

Men Sverigedemokraterna går nu emot förslaget.

”Polisen ska inte jaga vanliga tittare”, skriver partiets kulturpolitiska talesperson Alexander Christiansson i en debattartikel i SvD.

– Att bötfälla tittare som bara vill se sitt favoritlag spela är varken rättvist eller effektivt. Sverige behöver en politik som bekämpar brott – inte kriminaliserar vanliga människor, menar Christiansson.

Många som använder illegal ip-tv gör det för att kunna streama sport eller film.

Antalet svenska hushåll som använder illegal ip-tv uppgår till 700 000, uppgav Mediavision i januari, vilket SR rapporterade. Det var då en ökning med 25 procent på bara sju månader.

LÄS OCKSÅ: Förslaget: Ska gå långsammare att tanka bilen

Höga priser i Sverige

SD:s kulturpolitiska talesperson menar att förslaget om att dessa människa ska kunna bötfällas är felriktat.

– Det är inte den som vill se sitt fotbollslag spela som ska jagas utan de bolag som ofta med koppling till organiserad brottslighet driver och tjänar pengar på dessa olagliga tjänster, skriver Alexander Christiansson i debattartikeln.

Han menar också att det helt enkelt är för dyrt att streama lagligt i Sverige, och att det är därför människor använder olagliga tjänster.

Därför bör man göra någonting åt den svenska streamingmarknaden, anser SD.

– Sverige har bland de högsta priserna i världen på laglig streaming. Det beror på att rättigheterna är dyra, konkurrensen svag och den svenska marknaden liten, skriver Alexander Christiansson i debattartikeln.

Kulturministern vill se förändring

Regeringens utredare har påpekat att enskilda rättighetshavare, filmskapare och idrottsföreningar årligen går miste om cirka en och en halv miljard kronor på grund av den olagliga streamingen.

Kulturminister Parisa Liljestrand (M) tycker att det här är ett stort problem.

– Fler och fler svenskar väljer att betala pengar rakt in i organiserad brottslighet för att kunna titta på filmer, sportevenemang och tv-serier genom illegal IP-tv, har Parisa Liljestrand tidigare sagt till Expressen.

Hon menar också att Sverige sticker ut i Europa.

– Sverige är ett av de länder i EU där det här problemet är väldigt utbrett, har kulturministern sagt till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Enorm vindkraftspark stoppas

Foto: Henrik Nyström Regeringskansliet

Text: Redaktionen