SD-ledaren om stora vallöftet: ”Jag beklagar det”

2022 12 08

Under valrörelsen var Sverigedemokraterna det parti som lovade att sänka bränslepriserna till de lägsta nivåerna.

Dieselpriset vid pump skulle sänkas med 10 kronor per liter och bensinpriset med 6,50 kronor per liter.

Efter valvinsten har regeringen och SD tillfälligt sänkt energiskatten, vilket har pressat ner bränslepriserna.  

Men sänkningen är långt ifrån SD:s målbild.

Priset på bensin har sänkts med 14 öre vid pump och diesel med 41 öre vid pump om man tar hänsyn till indexeringen.

Sverigedemokraternas Jimmie Åkesson anser inte att hans parti har brutit ett vallöfte.

– Jag upplever inte att vi har lovat något skarpt datum. Bara för att ha det sagt, säger han till DN.

”Jag beklagar det”

En dag innan valet publicerade Åkesson ett inlägg på sina sociala medier med texten: ”Chocksänk dieselpriset i morgon! 10 kronor billigare bränsle med vår politik.”

– Det ska väl ses som att i morgon kan man rösta för att sänka den, och jag menar att vi är på väg i den riktningen. Vi är besvikna på att minimerandet av reduktionsplikten måste vänta ett helt år. Men det är också någonting som vi har fått förhandla, och vi landade här.  Jag beklagar det, säger Jimmie Åkesson till DN.

SD har tillsammans med regeringen kommit överens om att sänka reduktionsplikten till EU:s miniminivå från och med 2024. Förslaget ger en effekt på 3-4 kronor lägre literpris om man inkluderar den aviserade skattesänkningen.

Väljare som vill se ännu lägre bränslepriser kommer att få vänta.

– Vi har ju börjat sänka. Vi har lagt sju miljarder i budgeten på att sänka priset på bensin och diesel. Det är väldigt mycket pengar. Jag går gärna ännu längre, men det är en fråga för nästa budgetförhandling, och där är det en fråga som står högt på dagordningen, säger Jimmie Åkesson till DN.

Tappar i opinionen

Efter valvinsten och maktövertagandet har Sverigedemokraternas väljarstöd sjunkit.

Det indikerar flera opinionsmätningar.

I Statistiska centralbyråns första partisympatiundersökning efter valet minskade stödet för SD med 2,3 procentenheter jämfört med valresultatet.

Det största tappet bland samtliga riksdagspartier och en statistisk säkerhetsställd förändring.

Foto: Sverigedemokraterna

Text: Redaktionen


17 nov 2025

JUST NU: Polen kallar in militären

2025 11 17

Natolandet Polen har utsatts för sabotage.

En större explosion har inträffat på den polska järnvägen mellan Warszawa och Lublin – en tågsträcka som bland annat används för transporter av vapen till Ukraina.

Nu kallar premiärminister Donald Tusk in landets militär till krismöte.

– Ett extrainsatt möte med regeringens nationella säkerhetskommitté kommer att hållas imorgon bitti. Militära befälhavare, myndighetschefer och representanter från regeringen kommer att delta, meddelar han på X.

Bevis har säkrats

Den polska regeringen beskriver händelsen som ett sabotage.

Under måndagen har flera ministrar och myndighetschefer bekräftat att övervakningsfilmer och en ”mängd bevis” har säkrats från platsen.

– Det råder inget tvivel om att en explosiv laddning har använts, säger landets inrikes- och administrationsminister Marcin Kierwiński, enligt den polska tidningen Fakt.  

Flera incidenter utreds

Utöver explosionen utreds två andra incidenter på järnvägssträckan. Det handlar om en skadad kraftledning och en avskuren rälsklämma, rapporterar Fakt.

Enligt tidningen riktas misstankarna mot främmande makt.

– Sannolikheten är hög att sabotaget beordrades av utländska myndigheter, framhåller Polens inrikesminister Tomasz Siemoniak, enligt tidningen.

LÄS HÄR: ”Vår sista sommar i fred” – Tyskland varnar hela Europa 

”Mer aggressiv och samordnad insats”

Ingen person skadades i explosionen.

Sabotaget följer en våg av incidenter i Polen med mordbränder, cyberattacker, drönarobservationer och luftrumskränkningar.

Antalet incidenter har ökat kraftigt efter invasionen av Ukraina.

Flera europeiska underrättelsetjänster har varnat för att sabotagen kommer fortsätta att öka och kopplar händelserna till Ryssland. 

– Även om Kremls agenter har en lång historia av sådana operationer – och har genomfört attacker sporadiskt i Europa under de senaste åren – ökar bevisen på en mer aggressiv och samordnad insats, enligt bedömningar från tre olika europeiska länder, har Financial Times rapporterat med hänvisning till flera underrättelsekällor.

LÄS OCKSÅ: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister 

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Natoland evakuerar gränsregion

2025 11 17

Rumänien tvingas evakuera en region nära den ukrainska gränsen.

Uppgifterna kommer på måndagseftermiddagen.

Det är efter en rysk drönarattack som har inträffat nära den rumänska gränsen i de sydvästra delarna av Ukraina som rumänska myndigheter tvingas agera, rapporterar Politico.

Tvingas evakuera

Rumänska myndigheter evakuerar en by vid gränsen till Ukraina efter att ryska drönare satte eld på en tankbåt lastad med gas på floden Donau, “bara meter från EU:s och Natos territorium”. 

Byn Plauru i kommunen Ceatalchioi ligger ett kort avstånd från det brinnande fartyget, som "kan explodera när som helst".

Detta enligt Tudor Cernega, borgmästaren i Ceatalchioi.

– Vi kontrollerade hus för hus, vi tog även ut djuren. Vi stängde av trafiken, faran är stor, säger han.

“Uppslukas av lågor”

Rumäniens departement för nödsituationer meddelar i ett uttalande på sociala medier att branden var resultatet av en "drönarattack utförd på Ukrainas territorium" vilket fick "ett fartyg lastat med gasol" att "uppslukas av lågor i området Izmail”.

Izmail är en ukrainsk hamnstad i landets sydvästra del som gränsar till Rumänien.

– Rysslands brutala eskalering av terror hotar inte bara Ukraina utan också våra grannar. Detta understryker hur angeläget det är med kollektivt tryck på Moskva för att få slut på kriget, kommenterar Ukrainas utrikesminister Andrij Sybiha.

Läs mer: ”Helt okej för mig” – USA kan införa monstersanktioner

Slår tillbaka

Ryssland och Ukraina fortsätter att skicka mängder av drönare mot varandras territorium.

Ukraina har i dagarna riktat flera drönarattacker mot rysk energiinfrastruktur, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Nära Samara

ISW förklarar.

– Ukrainas generalstab rapporterade att ukrainska styrkor slog till mot oljeraffinaderiet Novokuybyshevsk nära staden Samara, uppger ISW.

Läs mer: Årets uppgång utraderad – valuta faller kraftigt

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen