23 juli

SAS rasar mot sina egna piloter: förstör flygresor med flit

2024 06 26

SAS anklagar sina egna piloter för att ha fejkat sjukdomar vilket fick över 30 flyg att ställas in i helgen.

Den senaste helgen var bedrövlig för flygbolaget.

Tusentals resenärer i Norge drabbades efter att SAS behövt ställa in mängder med flyg på grund av bland annat sjukdomsfall bland anställda.

Nu ger SAS piloterna skulden för flygkaoset genom att anklaga dem för att ha bedrivit sjukskrivningskampanjer och överdrivet utnyttjande av så kallade olämpliga regler.

Det framgår i ett mejl från SAS norska flygförening, SNF, till sina medlemmar, enligt E24.

Enligt SAS ska syftet ha varit att påverka trafiken som en demonstration mot att piloternas kollektivavtal är sämre än det som konkurrerande flygbolag fått i sina löneuppgörelser.

– Det tillbakavisar vi starkt, säger Roger Klokset från SAS norska pilotförbund, till tidningen.

"Oerhört beklagligt"

I mejlet skriver pilotföreningarna att SAS tänker hålla föreningarna och enskilda medlemmar ekonomisk ansvariga för skador som företaget åsamkas som följd av inställda flyg.

Knut Morten Johansen, PR-chef på flygbolaget, bekräftar att ett brev skickats ut som kräver att “piloterna ska stoppa vad vi anser är en olaglig och kollektiv förhandlingsåtgärd”.

Han vill däremot inte uttala sig om eventuella skadeståndsanspråk.

Totalt drabbades 4 500 passagerare och över 30 flyg ställdes in. Flera av dem var till populära turistmål.

– Det är oerhört beklagligt för våra resenärer, understryker Knut Morten Johansen till E24.

LÄS MER: SAS-plan tvingades vända i luften – 166 personer ombord

"Ett allvarligt hot"

Den norska affärstidningen hänvisar till Aftenposten som tagit del av det mejl som skickats ut till pilotföreningarnas medlemmar.

Det framgår där att SAS-ledningen hotar att enskilda piloter ska kallas upp till möten. Anledningen är att de misstänks för anstiftan till olagliga handlingar.

SNF slår dock ifrån sig anklagelserna med kraft.

– Det är ett allvarligt hot att anmäla till de anställda att de kommer att hålla föreningarna och enskilda ansvariga för ekonomiska förluster till följd av avbokningarna, säger Roger Klokset.

– Vi känner som sagt inte till att några olagliga handlingar genomförts och det är olyckligt att de tar ett så drastiskt steg.

"Ansvaret hos SAS"

Piloterna menar att ansvaret ligger hos SAS själva.

Vi vet att resurssituationen är pressad i SAS. De saknar folk. Det har de gjort sedan trafiken tog fart igen efter pandemin, och för att de avskedade för många piloter, 560, 2020, säger Klokset.

Foto: SAS Group

Text: Redaktionen


1 augusti 2026

Stort regnoväder drar in över flera län

2026 08 01

Snart drar en kallfront med regn in över flera län.

Den som vill njuta av vackert sommarväder måste passa på nu, då det i delar av Sverige är soligt.

Snart kommer nämligen en rejäl vändning till det sämre.

En hel del nederbörd

Under helgen samt måndag och tisdag blir det relativt fint väder, om än med viss osäkerhet, i stora delar av Sverige.

Men sedan tvärvänder det.

På onsdag drar en kallfront in över Sverige, vilket medför en stor risk för ostadigt väder och rejält med regn på flera håll i landet.

SMHI:s väderkarta visar att det blir regnoväder i Svealand och stora delar av Götaland på onsdagen.

På torsdagen ser regnet ut att sprida sig ytterligare och det kan bli rejält ostadigt.

– Med svalare luft och en hel del nederbördsområden. Det finns inget stabilt högtryck under senare delen av veckan, säger SMHI:s meteorolog Emelie Karlsson till Expressen.

”Kan få en jättekraftig skur”

Den exakta prognosen är svår att fastställa i nuläget, men att det blir regnigt i stora delar av landet tycks vara alldeles klart.

Lokala variationer kan dock förekomma.

– Det kan ju vara så att du befinner dig någonstans och så får du inget regn alls, men bara en mil bort kanske du får en jättekraftig skur, säger Emelie Karlsson till tidningen.

För den som vill ha fint väder gäller det alltså att passa på före onsdagen, även om vädret kan vara ostadigt på sina håll även i helgen och i början av veckan.

Idag lördag förekommer skurar i delar av Norrland.

– I övrigt i landet bjuder lördagen på ganska gott om sol med temperatur mellan 20 och 25 grader i söder och 15-20 grader i norr, enligt SMHI.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Stabilt väder på flera håll – innan det vänder

Så kan det fortsätta även på söndagen och i början av nästa vecka.

– Måndagen ser ut att bjuda på liknande väder som under söndagen med skurar över Norrland och mer stabilt väder i Götaland och Svealand med växlande molnighet och en del sol, rapporterar SMHI.

Men från och med mitten av veckan är det alltså stor risk att nästan hela landet drabbas av regn.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Foto: R Iwata

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 08 01

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen