Sämsta på två decennier – rysk bransch i fritt fall
2026 02 27
En viktig bransch i Ryssland slår bottenrekord.
Putinregimens krig i Ukraina har lett till sanktioner och andra faktorer som leder till allvarliga problem för den ryska ekonomin.
Nu kommer larm om en tung kris på bilmarknaden, där tillverkaren bakom det klassiska bilmärket Lada ser den värsta nedgången på decennier.
”Värsta på 20 år”
Det nya året har börjat minst sagt illa för den ryska bilmarknaden, en viktig bransch som sysselsätter hundratusentals ryssar, rapporterar Moscow Times.
Enligt en högt uppsatt chef för biltillverkaren AvtoVAZ, som tillverkar bilar av det kända märket Lada, har januari och februari 2026 varit den sämsta starten på året på flera decennier.
– Enligt min mening är detta förmodligen de värsta januari och februari på de senaste 20 åren av statistiska rekord, säger Dmitry Kostromin, AvtoVAZ försäljnings- och marknadschef, enligt tidningen.
Om siffrorna bara fokuserade på nysålda och registrerade fordon, hade det dessutom sett ännu värre ut, menar han.
Registreringar av bilar av märket lada minskade i januari med 28,7 procent jämfört med föregående år.
Nedgången fortsätter
Den totala försäljningen av bilar uppges ha minskat med 9,5 procent i januari jämfört med föregående år.
Nedgången har fortsatt i februari.
När det gäller Lada så har man minskat försäljningsmålet med 15 procent i februari, enligt tidningen.
Företaget hoppas nu på att bilmarknaden ska återhämta sig under den andra halvan av 2026.
Men det är tydligt att Putins krig påverkar hela den ryska ekonomin och får konsumenterna att hålla hårt i plånboken, samtidigt som många ryska företag går på knäna.
LÄS OCKSÅ: Ryssland trotsar väst – risk för konfrontation i Engelska kanalen
Kris på flera håll
Den ekonomiska krisen är kännbar för vanliga ryssar på flera sätt, och kan komma att förvärras det kommande året.
Bland annat uppges den ryska jordbrukssektorn stå inför en allvarlig kris, vilket i sin tur kan leda till livsmedelsbrist, vilket Ekonomibladet tidigare har rapporterat.
Det har också varnats för att många små och medelstora företag i Ryssland drabbas hårt av höjd moms och ett hårdare skattetryck, vilket kan leda till att många kaféer, butiker och andra mindre verksamheter kan tvingas lägga ned.
LÄS OCKSÅ: Stor brist för vanliga ryssar – mardröm för Putin
Foto: H. Nural resp President of Russia Office
Text: Redaktionen


