Sämst mat i hela världen – svenskt favoritland totalsågas

2025 07 22

Pizza, pasta och gelato går hem hos svenska folket.

Det visar en ny undersökning från Ticket.

Resebyrån konstaterar att det ännu en gång är det italienska köket som toppar listan över vilken mat som svenska utlandsresenärer främst lockas av.

Maten stannar ofta kvar i minnet efter en resa och det italienska köket, med sina klassiska smaker och lokala traditioner, har en särskild plats i svenskarnas hjärtan, säger Louise Hellgren, produktchef på Ticket i en kommentar.

Svenskfavorit får bottenbetyg

Det tycks vara få länder som kommer upp i Italiens kaliber när det gäller mat.

Grekland och Japan klättrar visserligen på listan och “tar plats bland favoriterna”, men får se sig besegrade.

Ett annat land som med råge får se sig besegrat är ett av de mest välbesökta länderna i hela världen bland svenska turister.

– Samtidigt utmärker sig England – men av helt fel anledning, framhåller Ticket och tillägger:

– England sticker ut i andra änden som det land flest tycker har sämst mat.

Välbesökt

Storbritannien är i andra sammanhang något av en favorit i Sverige. Över 800 000 svenskar besöker de brittiska öarna varje år. De flesta av dem reser till turistmagneten London.

Men det är uppenbarligen inte för matens skull.

Fish and chips, meat pie och full English breakfast går helt enkelt inte hem.

Det gör däremot alltså den italienska maten.

Italiensk mat står för något mer än bara goda rätter – det handlar om tradition, kvalitet och att njuta av måltider tillsammans. Det är något som många svenskar dras till, säger Louise Hellgren.

LÄS OCKSÅ: Svensk familj åkte till Thailand – kan tvingas böta 100 000

Svensk mat fyra på listan

Sverige placeras också högt upp på listan. Fjärde plats är domen för svensk mat.

– Frankrike, Turkiet och Spanien följer efter på listan, medan Mexiko gör ett nytt intåg med sina djärva smaker. USA håller sig också kvar på listan tack vare sitt varierade kök med influenser från hela världen, förklarar Ticket.

Topp 10: Hela listan

  1. Italien
  2. Grekland
  3. Japan
  4. Sverige
  5. Frankrike
  6. Thailand
  7. Turkiet
  8. Spanien
  9. USA
  10. Mexiko

Källa: Ticket/Yougov

LÄS OCKSÅ: Hemköp slår larm – tvingas till drastisk åtgärd

Foto: A. Haney

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Vaccinskandal i Sverige – ”fullständig katastrof”

2025 09 01

Stora mängder vaccin, som getts till personer i Dalarna, kan ha varit verkningslöst.

Anledningen är att vårdföretaget Doktor.se uppges ha förvarat vacciner i sopsäckar och kylskåp utan temperaturkontroll. Under våren ska vaccinerna ha förvarats i vårdföretagets vaccinbus, rapporterar P4 Dalarna.

Det handlar främst om vaccin mot fästingsjukdomen TBE. Uppemot hundra personer kan ha fått vaccin som varit verkningslöst, erfar radiokanalen.

Sjuksköterskan Lars Dotzsky, som jobbade i vaccinbussen, ser allvarligt på uppgifterna.

– Det är en fullständig och total katastrof. Så här får det bara inte gå till, säger han till P4 Dalarna.

Det här gäller

Vårdföretagets påstådda hantering av vaccinen bryter mot Läkemedelsverkets riktlinjer.

Enligt myndigheten ska vaccin förvaras i kylskåp vid 2­–8 plusgrader i högst 30 dagar. De ska dessutom skyddas mot ljus.

– Inom denna period kan upp till 12 timmar användas för transport vid 2 °C till 8 °C, framhåller Läkemedelsverket.

Om inte riktlinjerna följs kan vaccinen bli verkningslösa.

Svarar på anklagelserna

Martin Lindman, vd på Doktor.se, har kommenterat uppgifterna i en skriftlig kommentar till radion. Han framhåller att företaget ser allvarligt på uppgifterna, men att de inte kan granska händelsen ytterligare, eftersom ett annat företag ansvarade för driften av vaccinbussen.

 I dagsläget kan företaget inte avgöra om patienter har påverkats. Efter larmet slängdes cirka 900 vaccindoser.

FAKTA: Doktor.se

- Doktor.se grundades 2016 och är en av Sveriges största vårdgivare som idag driver både digital och fysisk vård.

- Totalt arbetar cirka 1150 medarbetare inom Doktor.se gruppen. 

- Koncernen är per den 31 december 2024 verksamt i Sverige och Tyskland samt håller på att starta upp verksamhet i Finland.

Källa: Doktor.se

Foto: M. Majnun

Text: Redaktionen


JUST NU: Sänker skatten – besked i dag

2025 09 01

Regeringen kallar till pressträff för att presentera förslag om skattesänkningar i kommuner och regioner.

Civilminister Erik Slottner (KD), finansminister Elisabeth Svantesson (M) och arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) kommer att leda pressträffen.

Tillsammans kommer ministrarna att presentera en ny utredning om incitament för skattesänkningar i kommuner och regioner. 

Pressträffen inleds klockan 13.00.

Har höjts

Kommunalskatten har i genomsnitt stigit under 2025. I dag uppgår den i genomsnitt till 32,41 procent.

– Invånarna i 35 kommuner får en högre total skattesats år 2025, antingen genom en höjning av skattesatsen i regionen eller kommunen, framhåller Statistikmyndigheten, SCB.

Kritiken: ”Belönar de rikaste”

Regeringens planerade skattesänkningar kritiseras av Socialdemokraterna.

Niklas Karlsson (S), ordförande i Skatteutskottet, anser att regeringen prioriterar att sänka skatten för de allra rikaste i samhället.

–  Vi socialdemokrater står på vanligt folks sida. För det är när vi stärker hushållens ekonomi som tillväxten tar fart och samhället blir starkare, skriver Karlsson i Aftonbladet.

– Regeringen och Sverigedemokraterna gör tvärtom: de belönar de redan rikaste, medan vanligt folk får betala priset.

LÄS MER: SEB:s glädjebesked – stor vändning i höst

Regeringen: ”Fokus på familjers ekonomi”

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) har meddelat att reformutrymmet i den kommande höstbudgeten kommer att uppgå till 80 miljarder kronor.

– Vi behöver bryta lågkonjunkturen och få fart på svensk ekonomi. Då är stärkt inhemsk efterfrågan nyckeln. Människor behöver känna ekonomisk trygghet, lugn och framtidstro, säger hon.

– Därför kommer vi att presentera en budget med fokus på att stärka familjers ekonomi här och nu. Nu är det hårt arbetande människors tur.

Sänkt elskatt

Regeringen har tidigare meddelat att höstbudgeten kan innehålla flera skattesänkningar. Bland annat har Tidöpartierna föreslagit att energiskatten på el sänks till 41,1 öre per kilowattimme.

LÄS MER: USA riskerar jättesmäll – Trumps hot oroar

Foto:Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen