SÄLLSYNT BESKED: Zelenskyj och Putin överens

2023 05 16

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har nått en sällsynt överenskommelse med den ryska diktatorn Vladimir Putin.

Parterna är överens om att diskutera ett potentiellt fredsförslag från flera afrikanska ledare, rapporterar Sky News med hänvisning till ett uttalande från Sydafrikas president Cyril Ramaphosa.

Presidenten uppger att han hållit separata möten med Putin och Zelenskyj.

Enligt Ramaphosa har båda parterna välkomnat vidare diskussioner.

– Mina samtal med de två ledarna visade att båda är redo att lyssna på de afrikanska ledarna och att diskutera hur denna konflikt kan nå ett slut, säger han på en pressträff.

Lovar ingenting

Sydafrikas president är hoppfull.

Samtidigt betonar han att inget är hugget i sten.

– Om det lyckas eller inte kommer att bero på de samtal som kommer att hållas, konstaterar Ramaphosa.

Tagit ställning för Ryssland

Ramaphosa har tidigare uppmärksammats för sina starka band till den Ryska federationen.

Sydafrika har officiellt intagit en neutral hållning till Rysslands anfallskrig i Ukraina. 

Förra året avstod Sydafrika från att rösta för en FN-resolution som fördömde invasionen.

Det styrande partiet African National Congress (ANC) har historiskt haft täta band till Moskva, eftersom Sovjetunionen stöttade partiet i dess kamp mot Sydafrikas tidigare rasistiska apartheidregim

Anklagades av USA

Förra veckan anklagades Sydafrika för att ha skickat vapen till Ryssland.

Den amerikanska ambassadören i Sydafrika, Reuben Brigety, hävdade att ett ryskt lastfartyg fyllts med vapen och ammunition vid en militär flottbas nära Kapstaden.

– Vi är övertygade om att de lastat vapen och ammunition på fartyget. Jag skulle sätta mitt liv på det. Det är extremt allvarligt, sa ambassadören.

Anklagelsen utlöste en diplomatisk kris mellan Sydafrika och USA.

Den sydafrikanska regeringen dementerade uppgifterna och uppgav senare att Reuben Brigety tagit tillbaka sin anklagelse och bett om ursäkt.

Foto: President of Russia Office resp Preisdent of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Sverigedemokrater kräver: Frivilligt för kvinnor – tvång för män

2025 11 21

Sverigedemokrater vill ställa högre krav på män än på kvinnor.

Sverigedemokraterna har samlats i Örebro, där partiets landsdagar äger rum under fredagen och helgen.

Nu föreslår sverigedemokrater en förändring i kraven på män och kvinnor.

Kräver skillnad mellan kvinnor och män

Det är Sverigedemokraternas ungdomsförbund Ungsvenskarna som har lagt en omdiskuterad motion till landsdagarna – om mäns och kvinnors plikter.

Ungdomsförbundet kräver att värnplikten ska göras frivillig för kvinnor, rapporterar SVT.

Samtidigt vill de att den ska vara fortsatt obligatorisk för män.

Det är en fråga om ”sunt förnuft”, menar Ungsvenskarna.

– Det är kvinnor som blir gravida och de vill i högre grad vara hemma med barnen. Så det är väldigt mycket rimligare att det ska vara frivilligt för kvinnor och obligatoriskt för män, säger Denice Westerberg, förbundsordförande för Ungsvenskarna, till kanalen.

Hon menar att män borde ”ta det ansvaret”.

Enligt SD:s ungdomsförbund har män också ett större ansvar än kvinnor för det rent fysiska försvaret av Sveriges gränser.

LÄS OCKSÅ: "Aktiverar beredskapsplan" - tung konkurs i Sverige

”Män har i större grad ett ansvar”

Det är i första hand män som ska försvara Sveriges gränser, menar Denice Westerberg och Ungsvenskarna.

Kvinnor ska ta ansvar på andra sätt.

– Jag tycker att män i större grad har ett ansvar att försvara gränsen fysiskt, och kvinnor har såklart ett större ansvar att återuppbygga landet, hålla i gång landet under ett krig och föda vidare nästa generation, säger hon till kanalen.

Redan inör SD:s landsdagar har Ungsvenskarna gått ut hårt med sitt krav om att kvinnor ”inte ska tvingas in i värnplikten”.

”Vem tar hand om barnen?”

Den 16 november skrev SD:s ungdomsförbund en debattartikel i Aftonbladet där kravet framfördes.

– I dag krigsplacerar vi unga män och kvinnor i det militära försvaret. Men vem tar hand om barnen om Sverige eller alliansen angrips och båda föräldrarna är krigsplacerade? frågar sig Denice Westerberg och Ungsvenskarnas generalsekreterare Kally Fröjd i debattartikeln.

– Enligt den så kallade ansvarsprincipen ska varje samhällsaktör fortsätta sin verksamhet även i krig. Förskolan ska alltså fortsätta ta hand om barn även i händelse av krig. Hur realistiskt är det? skriver de i debattartikeln.

– Är det verkligen så vi vill att Sveriges barn ska växa upp, institutionaliserade dag och natt under krigstid utan sin mamma eller pappa? undrar de två debattörerna från Ungsvenskarna.

LÄS OCKSÅ: Har tiotusentals ägare - bolag kan försvinna från börsen

Foto: Logotype

Text: Redaktionen


JUST NU: Zelenskyj ringer JD Vance

2025 11 21

Zelenskyj har ringt USA:s vicepresident JD Vance.

Det förslag till fredsavtal som USA och Ryssland har tagit fram i hemlighet har väckt starka reaktioner, inte minst i Ukraina. I avtalet föreslås stora ukrainska eftergifter.

President Volodymyr Zelenskyj har sagt att Ukraina kan tvingas välja mellan sin viktigaste partner (USA) och sin värdighet.

Samtidigt försöker Zelenskyj hitta en utväg – och har bland annat ringt JD Vance.

Har ringt JD Vance

Donald Trump har bekräftat att USA vill ha svar från Ukraina om fredsplanen innan Thanksgiving den 27 november.

På fredagen har Zelenskyj pratat i telefon med USA:s vicepresident JD Vance, bekräftar den ukrainska presidenten på X. Även chefen för USA:s armédepartement, Dan Driscoll, deltog i det timmeslånga samtalet.

– Vi lyckades gå igenom många detaljer om den amerikanska sidans förslag för att avsluta kriget, och vi arbetar för att göra vägen framåt värdig och verkligt effektiv för att uppnå en varaktig fred, skriver Zelenskyj på X.

Ukraina arbetar nu frenetiskt för att lösa vad Zelenskyj har beskrivit som ”ett av de svåraste ögonblicken” i landets historia.

Trump har gett Ukraina mindre än en vecka på sig att ta ställning till en fredsplan som innebär att landet tvingas ge upp stora territorier, reducera sin armé avsevärt samt avstå från Natomedlemskap.

Zelenskyj skriver emellertid att man de kommande dagarna ska ”arbeta tillsammans med USA och Europa”, vilket man kommit överens om med Vance.

– Vi kom överens om att arbeta tillsammans med USA och Europa på nivån av nationella säkerhetsrådgivare för att göra vägen till fred verkligt genomförbar, skriver Zelenskyj.

LÄS OCKSÅ: Krym under attack - rysk militärhelikopter utslagen

”Få slut på blodsutgjutelsen”

Den ukrainska presidenten har alltså varnat för att Ukraina kan tvingas välja bort sin största partner USA, för att fortsätta försvara sitt land.

Samtidigt uttrycker Zelenskyj sin respekt för president Trump.

– Ukraina har alltid respekterat och fortsätter att respektera USA:s president Donald Trumps önskan att få ett slut på blodsutgjutelsen, och vi ser positivt på varje realistiskt förslag, skriver Ukrainas president på X.

Från och med nu kommer en ständig kontakt upprätthållas mellan Ukraina och USA för att fortsätta diskutera fredsplanen, tillägger han efter samtalet med JD Vance.

–  Vi kom överens om att upprätthålla ständig kontakt, och våra team är redo att arbeta dygnet runt, meddelar Volodymyr Zelenskyj.

Samtidigt har Ukraina en intensiv kontakt med sina europeiska allierade.

LÄS OCKSÅ: Rykten exploderar - USA:s sändebud raderar inlägg omedelbart

Foto: President of Ukraine

Text: Redkationen