22jan26

Så uppfattas Sverige utomlands

2023 06 24

Sverige får människor att tänka på flera olika saker.

Det senaste året har varit hektiskt för svensk del.

Ett ökande gängvåld, hög inflation, och räntehöjningar är exempel på saker som oroat många.

I en ny enkät har Dagens Nyheter undersökt vad människor från andra länder egentligen tänker på när ordet “Sverige” kommer upp.

Från finskt håll tycks åtminstone ett av svaren vara ganska enkelt.

– Grannlandet! Och billig alkohol och snus, säger Mikael Levander. 

“Lyckliga människor”

En annan som fått uttrycka sina tankar är Pooya Naseri från Iran.

Han menar att Sverige är ett av de bästa länderna i världen att leva i.

– Jag tänker på lyckliga människor, med gott om pengar. En del av mina vänner har utbildat sig i Sverige.

Abba och broar

Två brittiska personer som tillfrågats menar att de generellt bara hört bra saker om Sverige.

Såväl Abba som bron mellan Sverige och Danmark kommer fram som svar.

En kvinna från Indien svarar att Sverige är ett vackert land med progressiv lagstiftning, och två herrar från Malawi kan bara komma att tänka på Zlatan Ibrahimovic.

En person från Essen i Tyskland lyfter fram Sveriges utbildningssystem som en positiv sak.

“Totalt förfall”

En grupp som tycks ha en mer negativ uppfattning av Sverige är kriminologer från Norden.

Där handlar Sverigebilden om den problematiska utvecklingen gällande skjutvåldet.

– Det är totalt förfall. I Norge ser man Sverige som skräckexempel, ett land med en situation man absolut inte vill ha, säger Paul Larsson som är professor i kriminologi vid polishögskolan i Oslo, till SvD.

“Det svenska tillståndet”

I vårt grannland till väst benämns gängkriminaliteten och skjutningarna “det svenska tillståndet”.

Än så länge har ingen person dött i gängrelaterat våld i Norge.

– Helt galet. Situationen har eskalerat och Sverige tycks nu ha tappat kontrollen – om man någonsin haft kontroll. Uppgörelserna mellan gängen kan liknas vid vendettor och blodshämnd, fortsätter Paul.

Foto: M. König

Text: Redaktionen


17 april 2026

Superprognos för Sverige – värmebölja på gång

2026 04 17

I princip hela Sverige har på fredagen kunnat njuta av klart och soligt vårväder.

På flera håll landade temperaturen på runt 15 grader.

En liten försmak på vad som komma skall.

Sommaren 2026 väntas nämligen bli “varmare än vanligt”, förutspår meteorologen Mika Rantanen enligt Aftonbladet.

– Vi ser temperaturer som ligger ungefär en till två grader över det normala i Sverige. Framöver bör man vara beredd på mer intensiva värmeböljor, det är den nya verkligheten, säger han till tidningen.

Förbered för värmebölja

Mika Rantanen är verksam vid Meteorologiska Institutet i Finland. Han har studerat den prognos som ECMWF, Europacentret för medellånga väderprognoser, har gjort inför maj, juni och juli i år.

Trenden är tydlig.

Värmeböljor blir både vanligare och mer intensiva på grund av klimatförändringarna, konstaterar meteorologen. Det innebär dock inte att varje sommar kommer bli varmare än föregångaren, men i år ser det åtminstone ut som att såväl maj som juni och juli kommer att klå snittet.

Juli är nästan alltid varmast, men ökningen jämfört med det normala är något mindre, säger Mika Rantanen.

En blandning

SMHI gör inga långtidsprognoser, utan ser enbart till de kommande tio dagarna. Därför har väderinstitutet inte gjort någon uppskattning för årets sommar.

Förra året kunde dock en rejäl mix konstateras. I Norrland slogs värmerekord medan det på vissa platser i södra Sverige till och med var kallare än vanligt.

– Sommaren 2025 var verkligen full av kontraster! Vi har haft nya värmerekord i norr, ovanligt kraftiga regn och frost i söder, säger Misha Lundgren som är meteorolog på SMHI.

LÄS MER: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

"Vädermonstret" vaknar i år

Vad som är säkert är emellertid att mars 2026 blev den varmaste marsmånaden som hittills uppmätts i Sverige, enligt SMHI.

I år finns det också skäl att bevaka det för året ovanligt starka väderfenomenet El Niño, som kan resultera i höga globala temperaturer.

Marianne Tronstand Lund, forskare på klimatforskningsinstitutet CICERO, förväntar sig nya värmerekord även till sommaren. Framför allt i länderna kring Medelhavet.

Vi kommer att fortsätta se extrema väderhändelser som är ännu mer extrema än tidigare – och som kan inträffa vid tidigare tidpunkter, säger hon till Dagbladet.

LÄS MER: Oljepriset störtdyker plötsligt – hela börsen lyfter

Foto: J. Ferlič resp T. Sergej

Text: Redaktionen


Spanien skärper regler – svenskar kan få höga böter

2026 04 18

Svenskar med boende i Spanien behöver se upp.

Nya hårdare spanska regler gör att svenska bostadsägare riskerar kraftiga böter.

I vissa fall kan notan gå upp till flera miljoner kronor.

Högt intresse för köp

Intresset för spanska bostäder fortsätter att växa kraftigt bland svenska köpare.

En kombination av sol, klimat och livsstil gör landet till ett av de mest attraktiva alternativen utanför Sverige.

Enligt inskrivningsmyndigheten Registradores rapport från februari 2026 såldes 178 270 bostäder i Spanien under fjärde kvartalet, vilket är en ökning med 2,2 % jämfört med tredje kvartalet, uppger Fastighetsbyrån.

Den senaste statistiken från spanska notarier visar att utländska medborgare stod för drygt 18 procent av alla bostadsaffärer under andra halvåret 2025.

Men bakom den växande efterfrågan växer också en ny riskbild fram – där regelverk och kontroll blivit en allt viktigare del av bostadsaffären.

LÄS MER: ”Notan skickas till resenärerna” – kalldusch inför hösten

Böter i miljonklassen

Spanska myndigheter har intensifierat arbetet mot olovlig uthyrning och felaktig användning av bostäder, särskilt kopplat till korttidsuthyrning och turistboenden.

Tusentals bostäder har identifierats som saknar nödvändiga tillstånd, vilket lett till hårdare kontroller och ökade sanktioner.

I vissa fall kan konsekvenserna bli mycket kostsamma.

Böter kan uppgå till så mycket som 600 000 euro – motsvarande över sju miljoner kronor.

Det innebär en tydlig omställning för många svenska ägare, där uthyrning ofta är en vanlig metod för att täcka kostnaderna för bostadsköpet.

Svenskar särskilt utsatta

Svenska köpare tillhör de mest betalningsstarka grupperna på den spanska bostadsmarknaden, med genomsnittliga kvadratmeterpriser på omkring 3 654 euro, uppger Sydkusten, med hänvisning till Alicante Plaza.

Det gör att många svenskar investerar i attraktiva områden där efterfrågan och reglering samtidigt är som hårdast.

Utbudet av bostäder på populära orter har varit begränsat under en längre tid.

För några år sedan låg antalet bostäder till salu i Nerja vanligtvis runt 1 200, medan det idag endast uppgår till cirka 540.

– Det låga utbudet har drivit upp priserna och nu ser vi att nyproduktionen kommer igång med flera spännande projekt. Det blir intressant att se hur marknaden utvecklas under 2026, säger Alejandro Fernandez på Fastighetsbyrån i Nerja.

Antalet bostadsköp gjorda av svenskar uppgick till 617 under fjärde kvartalet under 2025, vilket är en ökning från 578 köp under föregående kvartal.

Sverige behåller därmed sin tolfteplats bland de största köpnationerna på den spanska marknaden, strax efter Kina.

– En starkare svensk krona ger förutsättningar för fortsatt ökat intresse under våren, säger Martin Posch, affärsområdeschef för Fastighetsbyrån Utland.

LÄS MER: Oljepriset störtdyker plötsligt – hela börsen lyfter

Foto: A Masi

Text: Redaktionen