Så sover du bättre i värmen

2023 07 11

Sommarvärmen försvårar sömnen för många.

Under den senaste tiden har vädret varit skakigt, men inledningen på sommaren var mycket varm.

Många har svårt att sova i den väldiga värmen, och med tanke på hur viktig sömnen är kan det ställa till det ordentligt i längden.

Arne Lowden är sömnforskare på Stockholms universitet, och han har flera tips på hur man sover bättre i värmen.

– Det gäller att avskärma sovrummet från värme under dagtid. Man får ju täcka fönster och så där, säger han till SR.

– Man kan också tänka sig att man hänger blöta handdukar i fönstret för att då ökar luftfuktigheten.

Fuktig handduk

Lowden förklarar även att om det blir väldigt varmt kan man ta till ytterligare åtgärder för att kyla ner sig.

– Man kan ju tänka sig också att man kan använda fuktade lakan eller en fuktig handduk som man täcker kroppen med i de svåra situationerna.

Inte byggda för det

Lowden menar att vi inte är byggda och framför allt inte vana vid att sova i varma temperaturer.

Som bekant är sömnen mycket viktig för hälsan.

När man sover bättre under natten så klarar man bättre av stress och påfrestningar under dagen, och god sömnhälsa minskar även risken för sjukdomar.

När vi sover så vilar hjärnan och kroppen reparerar sig, vilket leder till flera positiva hälsoeffekter.

– När du har fått tillräckligt med sömn har du lättare att koncentrera dig. När du sovit för lite blir det svårare, förklarar Vårdguiden 1177.

– Då minskar din motivation att lära dig nya saker, få nya intryck och umgås med andra människor eftersom din kropp och hjärna är inställda på att försöka få mer sömn.

Ytterligare tips

Även sängjätten Jysk har flera tips på hur man sover bättre i värmen.

Ett av tipsen handlar om att sova med ett så kallat sommartäcke, som är svalare och lättare än varma täcken.

– Ett sommartäcke transporterar bort värme och fukt från din kropp. På så sätt får du en sval och tillfredsställande sömn, framhåller Jysk.

Släpp in frisk luft

Andra tips är att bland annat sova på en bra bäddmadrass som absorberar svett och att dra för gardinerna redan på morgonen, och inte öppna dem förrän du går och lägger dig.

God ventilation i rummet är också en bra idé, vilket kan göras genom att hålla ett fönster öppet under natten.

Foto: K. Howard

Text: Redaktionen


2 okt 2026

Nya däckregler införs i Sverige – börjar gälla i vinter

2026 10 03

Den meteorologiska hösten har på flera håll dröjt längre än vanligt och det kan kännas långt till vintern.

Men sedan igår, den 1 oktober, är det tillåtet att köra med vinterdäck och dubbdäck på bilen. De flesta väljer den senare varianten, enligt statistik från Trafikverket kör 54 procent av Sveriges bilister med dubbdäck.

Den som vill fortsätta med det bör göra sig medveten om att det i år införs nya regler för dubbdäck. Nu måste däcken kunna kombinera hög greppnivå med att påverka väg och miljö i mindre utsträckning.

– Dubbdäcken står inför sitt största teknikskifte på många år, säger Nils Svärd, däckexpert på bilmagasinet Vi Bilägare, till samma tidning.

Ytterligare regler 2027

De nya reglerna kallas för A+ och gäller även i Sveriges grannländer. Sedan januari 2026 måste tillverkare därför beviljas ett tillstånd för att få släppa nya dubbdäck.

Från och med januari 2027 införs dessutom ytterligare en dos av reglerna. Då måste samtliga nytillverkade däck uppfylla de nya hårda kraven.

Konkret handlar det om att tillverkarna måste anpassa konstruktion, materialval och dubbteknik. Annars kommer man inte att nå nivåerna som krävs.

– Den nya A+-regleringen markerar ett viktigt skifte för dubbdäck i Norden. För oss handlar det om att hitta rätt balans mellan trafiksäkerhet och hänsynen till vägslitage och miljö, säger Continentals däckexpert Per Linder till Däckavisen.

Andra läser: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Blir dyrare, men säkrare

Det stora syftet är att få säkrare och bättre däck på bilarna. Sannolikt kommer det dock ske till ett högre pris för kunderna.

– Så är det alltid när det kommer nya regler och krav på tillverkarna, det kommer att slå tillbaka mot kunderna som får högre priser. Men samtidigt får vi bättre däck och ibland kanske det kan vara värt en liten livförsäkring när det är halt ute, säger en däcktekniker som nättidningen Carup talat med.

Det kommer vara tillåtet att sälja äldre däck som redan producerats fram till 2029.

Andra läser: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Damir K resp E. Efre

Text: Redaktionen


3 oktober 2026

UPPGIFTER: De bildar troligt regering

2026 10 03

Regeringsbildningen kan dra ut på tiden.

I veckan kom beskedet. Talman Anderas Norlén tilldelar på nytt Magdalena Andersson (S) uppdraget att försöka bilda regering.

– Jag har gett Magdalena Andersson i uppdrag att från och med den 5 oktober återuppta sonderingen för att bilda en regering som kan tolereras av riksdagen, säger Andreas Norlén, i ett uttalande.

– Magdalena Andersson kommer att rapportera till mig senast den 12 oktober. När sonderingsuppdraget har avslutats kommer en statsministeromröstning att äga rum i riksdagen.

Kan ta tid

Efter valet 2018 tog det 131 dagar för Socialdemokraternas Stefan Löfven att få ihop januariavtalet, en överenskommelse med Miljöpartiet, Centerpartiet och Liberalerna. Det är inte omöjligt att det även denna gång drar ut på tiden, menar Johan Hellström som är statsvetare vid Umeå Universitet, rapporterar TV4.

– Det tar tid att bygga upp förtroenden och familjaritet. Enda sättet att göra det är att sitta ned i möten, och försöka förhandla, säger han till kanalen.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

De är mest troliga

Att regeringsbildningen kan ta lång tid är inte unikt i Sverige. Det är en trend som syns i allt fler europeiska länder med flerpartisystem. Det är troligt att det tar några månader innan en ny regering är på plats, menar Johan Hellström. Men när det sker är det troligt att den består av två partier, enligt statsvetaren.

– Om jag ska gissa är det troligaste en S-MP-regering, som V och C släpper fram i utbyte mot att få igenom mycket politik. Både V och C måste visa sina medlemmar och väljare att de inte gett sig för lätt, säger han till kanalen.

C har bjudit in

Under fredagen gick C ut och bjöd in samtliga rödgröna partier för diskussion. Inbjudan är ett steg i rätt riktningen, enligt V:s partisekreterare Maria Forsberg.

– Den viktigaste frågan som ställts till oss är ju vem som ska vara statsminister och vilka som ska sitta i regeringen och det måste vi diskutera nu, säger hon till SVT.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Text: Redaktionen