Så slipper du vattna blommorna under semestern

2023 06 08

Ett knep kan underlätta rejält när det kommer till blomvattning.

Det kan vara svårt att hitta blomvakt under semestern och många lägger förhoppningarna på att det ska komma regn som vattnar blommor och växter.

Experten Cecilia Hermansson förklarar för Sveriges Radio hur man kan slippa vattna blommorna under semestern.

Det handlar om att använda sig av en kolbit.

– Det här är biokol. Det fungerar som en tvättsvamp som drar åt sig vatten och näring så man kan “ladda” det. Sen så när jag stoppar ner det i torr och näringsfattig jord så går näringen och vattnet ut till mina växter under en ganska lång tid, säger hon.

Näringslösning och vatten

Hermansson förklarar vidare hur hon brukar använda kolbiten för att ta hand om sina växter.

– Jag brukar ta det här torra biokolet och lägga det i en spann, och så har jag näringslösning och lite vatten, låter det stå 2-3 dygn och blandar sedan ner det i jorden, säger hon.

Så fungerar det

Organisationen Villaägarna förklarar att biokolet bör krossas till småbitar som är en till två centimeter stora och därefter blandas med exempelvis kogödsel.

Det fungerar som en tvättsvamp, drar till sig vatten och mättas med näringsämnen från gödseln.

– Under lång tid kommer kolen därför att släppa ifrån sig näring till plantorna. Andra positiva effekter är att den ger en jämnare fuktighet i jorden och ökar syresättningen av jorden genom hålrummen den skapar, förklarar Villaägarna.

Köp eller gör själv

Det går att ladda biokol med näring på egen hand, men det är även möjligt att köpa “färdigladdat” biokol.

Kolblandningen bör sedan grävas ner i jorden på friland eller i odlingslådor.

– Det är extra bra i odlingslådor där man sätter flera grödor efter varandra, eftersom biokolen fortsätter att ge ifrån sig näring, fortsätter organisationen.

Varm sommar

Det väntas bli en varm sommar i Sverige.

Enligt SVT handlar det om en “påtaglig antydan” till en mer högtrycksbetonad sommar än normalt i norra Europa.

Foto: Paco S

Text: Redaktionen


04 jun 26

Ryssland erkänner för första gången

2026 06 05

För första gången under Ukrainakriget erkänner Ryssland ett stort misslyckande för landets ekonomi.

Tillkännagivandet handlar om landets oljeproduktion – som ofta beskrivs som hjärtat i den ryska ekonomin.

Intäkterna från oljeexporten är avgörande för Kremls förmåga att finansiera kriget i Ukraina.

Nu erkänner den ryska regimen ett stort fiasko.

För första gången under kriget medger Kreml att oljeproduktionen minskar.

Rysslands vice premiärminister Alexander Novak går ut med den bekymmersamma informationen under ett ekonomiskt forum i Sankt Petersburg, rapporterar den ukrainska nyhetsbyrån UNN.

– Nuvarande produktionsnivåer är faktiskt något lägre än de var i början av året, säger Novak till reportrar.

Hävdar: Inte Ukrainas fel

Ministern är noga med att betona att minskningen inte beror på ukrainska bombningar av oljeraffinaderier i Ryssland.

– Detta beror på att ett antal av våra oljeraffinaderier för närvarande genomgår oplanerat underhåll, hävdar Novak

– Vår exportinfrastruktur går på full kapacitet. När raffinaderierna återgår till full drift kommer produktionen att öka och återgå till tidigare nivåer, fortsätter han.

Sällsynt erkännande

UNN noterar att det rör sig om ett mycket sällsynt erkännande från den ryska ledningen.

– Novaks kommentar markerar första gången en rysk tjänsteman erkänner att produktionen har minskat, rapporterar nyhetsbyrån.

Vägrar publicera nya siffror

Ryssland slutade att publicera officiell statistik över landets oljeproduktion i april 2023, drygt ett år efter invasionen av Ukraina.

Det Internationella energiorganet (IMA) följer dock utvecklingen. Nyligen meddelade IMA att den ryska oljeproduktionen minskade med 460 000 fat per dag i april jämfört med samma månad förra året. ¨

Totalt uppgick Rysslands oljeproduktion till cirka 8,8 miljoner fat per dag i april.

LÄS OCKSÅ:

Ransonering i Moskva – mardröm för Putin

Sankt Petersburg kan stänga ned 

Rysk spion varnar Kreml – ”Kan pågå i årtionden”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


05 jun 26

UPPGIFTER: Skattechock för bensin- och dieselbilar

2026 06 05

I dag måste köpare av nya bensin- och dieselbilar betala en förhöjd fordonskatt under tre års tid. 

– Malus – en förhöjd fordonsskatt under de tre första åren – gäller för bensin- och dieseldrivna personbilar klass I och II, lätta bussar och lätta lastbilar med fordonsår 2018 eller senare, skriver Transportstyrelsen om skatten.

Nu kan det bli ännu dyrare.

Regeringens egen utredare Svante Mandell föreslår att straffskatten ska höjas och tas ut under längre tid, rapporterar Vi Bilägare.

Enligt förslaget ska köpare av nya bensin- och dieselbilar betala den förhöjda fordonskatten under fem år i stället för dagens tre år.

Dessutom föreslår Mandell att det så kallade grundbeloppet höjs från 360 till 420 kronor samt att gränsen för när den förhöjda fordonsskatten börjar tas ut sänks.  

– För att påskynda utfasningen av konventionella fordon föreslår utredningen att gränsen för när malus inträder sänks från 75 till 50 gram koldioxid per kilometer vilket motsvarar gränsen för ett lågutsläppsfordon enligt EU:s koldioxidkrav, skriver han i utredningen.

”Skattechock”

Bilsajten Carup beskriver förslagen som en ”skattechock på både nya och äldre bensinbilar”.

– En SUV kan få 2 700 kronor ytterligare skatt per år. Allra hårdast slår det mot små hybrider som kan gå från 1 500 till 4 200 kronor i skatt, skriver sajten.

ANDRA LÄSER: Tre skatter kan sänkas vid valvinst

FAKTA: Förhöjd fordonskatt i dag

- I vissa fall tas ett förhöjt koldioxidbelopp (malus) ut under de första tre åren från att ett fordon blir skattepliktigt för första gången. Detta gäller personbilar klass I, lätta bussar och lätta lastbilar med fordonsår 2018 eller senare som blivit skattepliktiga för första gången 1 juli 2018 eller senare.

- Efter dessa tre år är beloppet samma som för fordon som blivit skattepliktiga för första gången före den 1 juli 2018.

Källa: Skatteverket

LÄS OCKSÅ: Börsbolag i konkurs

Foto: Kathy

Text: Redaktionen