Så slipper du vattna blommorna under semestern

2023 06 08

Ett knep kan underlätta rejält när det kommer till blomvattning.

Det kan vara svårt att hitta blomvakt under semestern och många lägger förhoppningarna på att det ska komma regn som vattnar blommor och växter.

Experten Cecilia Hermansson förklarar för Sveriges Radio hur man kan slippa vattna blommorna under semestern.

Det handlar om att använda sig av en kolbit.

– Det här är biokol. Det fungerar som en tvättsvamp som drar åt sig vatten och näring så man kan “ladda” det. Sen så när jag stoppar ner det i torr och näringsfattig jord så går näringen och vattnet ut till mina växter under en ganska lång tid, säger hon.

Näringslösning och vatten

Hermansson förklarar vidare hur hon brukar använda kolbiten för att ta hand om sina växter.

– Jag brukar ta det här torra biokolet och lägga det i en spann, och så har jag näringslösning och lite vatten, låter det stå 2-3 dygn och blandar sedan ner det i jorden, säger hon.

Så fungerar det

Organisationen Villaägarna förklarar att biokolet bör krossas till småbitar som är en till två centimeter stora och därefter blandas med exempelvis kogödsel.

Det fungerar som en tvättsvamp, drar till sig vatten och mättas med näringsämnen från gödseln.

– Under lång tid kommer kolen därför att släppa ifrån sig näring till plantorna. Andra positiva effekter är att den ger en jämnare fuktighet i jorden och ökar syresättningen av jorden genom hålrummen den skapar, förklarar Villaägarna.

Köp eller gör själv

Det går att ladda biokol med näring på egen hand, men det är även möjligt att köpa “färdigladdat” biokol.

Kolblandningen bör sedan grävas ner i jorden på friland eller i odlingslådor.

– Det är extra bra i odlingslådor där man sätter flera grödor efter varandra, eftersom biokolen fortsätter att ge ifrån sig näring, fortsätter organisationen.

Varm sommar

Det väntas bli en varm sommar i Sverige.

Enligt SVT handlar det om en “påtaglig antydan” till en mer högtrycksbetonad sommar än normalt i norra Europa.

Foto: Paco S

Text: Redaktionen


Nordkoreansk missil har avfyrats mot Ukraina

2026 07 31

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att en ny gräns har passerats i kriget.

Ryssland har avfyrat en nordkoreansk robot mot Ukraina, uppger Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

– Naturligtvis kommer det att genomföras flera undersökningar, allt kommer att kontrolleras noggrant. Men utifrån den information vi har handlar det om en nordkoreansk robot, skriver presidenten.

Zelenskyj uppger att roboten avfyrades i samband med nattens storskaliga ryska luftattack mot Ukraina. Minst åtta personer har bekräftats döda och 50 personer har skadats.

”Avskummen i Moskvaregimen”

Den nordkoreanska roboten uppges ha avfyrats mot Radushne i Dnipropetrovskregionen i södra Ukraina.

Zelenskyj reagerar kraftfullt på händelsen.

– Alliansen mellan avskummen i Moskvaregimens och den galna regimen i Nordkorea används för att få tillgång till robotar, för att använda nordkoreanska soldater i Europa och för att döda ukrainska barn.

Den ukrainske presidenten välkomnar att stora delar av världen har fördömt den storskaliga ryska luftattacken. Samtidigt betonar han att det krävs mer än fina ord för att stoppa Putins anfallskrig.

– Det viktigaste är inte kondoleanser och fördömanden, utan luftvärnsrobotar och att sätta ett sådant tryck på Ryssland som kan sätta stopp för deras korkade krig, deras attacker och deras terror.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Finlands kupp mot Ryssland – blir avskärmat

Nedslag i Polen

Under nattens attack kraschade en rysk kryssningsrobot i östra Polen. Enligt den polske premiärministern Donald Tusk finns det ”ingen anledning” att tro att Ryssland avsiktligt attackerade Polen.

Samtidigt fördöms incidenten i hårda ordalag.

– Attacken i Polen visar på Rysslands vårdslöshet och vilja att trappa upp konflikten. Vi står otvetydigt på vår allierade sida, framhåller Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: M. Ruminkiewicz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


30 jul 2026

Kunder rasar mot Biltema – går sönder direkt

2026 07 31

En produkt från Biltema misstänks vara defekt.

Kunder slår larm om en Biltema-del.

Enligt köpare gick varan sönder efter bara fem kilometers körning och misstänker ett produktionsfel.

”Gav upp efter 5 kilometer”

Biltema lockar varje år miljontals kunder till sina butiker med ett brett sortiment av verktyg, bildelar och andra lågprisprodukter.

Nu riktas kritik mot en av företagets produkter efter att en kund uppger att den gick sönder nästan direkt efter montering.

Det handlar om Biltemas böjbara kylarslang av gummi, med artikelnummer 61-378.

Produkten kostar 139 kronor och ska enligt Biltema ge maximal genomströmning även vid kraftiga böjar.

En kund som köpte slangen monterade den på sin bil, men uppger att den inte höll länge.

– Höll att köra 5 kilometer innan den gav upp, skriver kunden på Facebook.

LÄS MER: LAVROV: Historisk vändning med Putin

Fler exemplar med sprickor

Efter att slangen gått sönder lämnade kunden tillbaka produkten för att få en ny.

Då upptäcktes ytterligare exemplar med liknande problem.

– När jag lämnade tillbaka den och skulle ta en ny så var där 3st dåligt tillverkade med sprickbildningar. Var även i en annan butik där det va 3st till med sprickbildningar.

Kunden misstänker nu att det kan handla om ett tillfälligt produktionsfel och varnar andra kunder för slangen.

Delade meningar

Efter inlägget har flera andra användare kommenterat och uttryckt missnöje med Biltemas kylarslangar.

– De slangarna har alltid varit dåliga, aldrig hållit längre än några dagar för mig, skriver en användare.

Samtidigt finns det kunder som försvarar produkten och berättar att de haft sina slangar under längre tid utan problem.

– Exakt den slangen jag kört med i 2 år och inte haft något problem med tills nu. Då den börjat läcka i en skarv på mitten, skriver en användare.

Kunden som köpt slangen uppmanar andra kunder att vara försiktiga.

– Det ska ändå hålla längre än 5km och inte finnas täcken på sprickor redan när dom ligger på hyllan. Uppmanar bara folk att kolla lite noggrannare på slangarna innan köp, skriver han.

Biltema har ännu inte lämnat någon kommentar kring uppgifterna.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Foto: Biltema

Text: Redaktionen