22sep2025

Så många svenskar oroar sig över sin privatekonomi

2022 11 18

En ny undersökning visar att en mycket stor andel av svenskarna är oroliga för sina ekonomiska förutsättningar.

Novus har genomfört en undersökning på uppdrag av SPP som visar att över 60 procent av svenskarna är bekymrade för sin ekonomi, rapporterar DN.

80 procent menar att det är matpriserna som har störst påverkan på hushållsekonomin.

Den upplevda oron har sin grund i att de faktiska kostnaderna har ökat, säger Shoka Åhrman, sparekonom på SPP.

Volatilitet och osäkerhet

Undersökningen visar även att ungefär 65 procent tror att de kommer konsumera mindre under det kommande året än vad de gjorde det senaste.

Nästan 60 procent av de tillfrågade oroar sig över hur deras kommande pension kommer se ut.

Det beror också på en volatil energimarknad och osäkerheten kring vilka ekonomiska stöd som kommer att komma närmaste tolv månaderna, fortsätter Åhrman. 

Tufft ekonomiskt år

Hög inflation, pandemi och krig har präglat världsekonomin under de senaste åren.

Detta har lett till att allt fler oroar sig över den ekonomiska tillvaron.

Sveriges nya finansminister Elisabeth Svantesson (M) har varnat för en kommande lågkonjunktur i Sverige.

Vi går inte bara bokstavligt talat mot vinter, utan svensk ekonomi går mot en rätt bister vinter. Hur kallt och bistert det kommer att bli det vet vi inte exakt ännu, sade hon enligt Sveriges Radio.

Oro för framtiden

Till följd av energikriser och krig ser svenskarna negativt på framtiden.

Allt fler känner en stark oro i takt med de globala utmaningar världen står inför såväl som de inhemska problemen.

Detta syns bland annat i konjunkturinstitutets barometer som visar att hushållens förväntningar på den svenska ekonomin är rekordpessimistiska, rapporterar SVT.

Kriget i Ukraina påverkar

Den första veckan i oktober svarade mer än hälften att de ser mörkt eller mycket mörkt på framtiden, uppger SVT.

– Vi tror att det beror på ett antal olika orsaker, både ekonomiska och säkerhetspolitiska. Man är inte orolig för att Sverige ska dras in i ett direkt krig, men det finns en oro för cyberattacker och den typen av hemliga angrepp som kan påverka samhället negativt, säger Sifo Kantar Publics opinionschef Toivo Sjörén.

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


USA med ny fredsplan – har fått Ryssland att vända

2025 11 19

USA och Ryssland har i hemlighet inlett nya samtal med Ryssland för att avsluta kriget i Ukraina.

Planen ska bestå av 28 punkter och har inspirerats av president Donald Trumps framgångar från avtalet om vapenvila i Gaza, uppger Axios natten till onsdagen.

Det är Trumps särskilda sändebud Steve Witkoff som leder arbetet. Den senaste tiden har utförliga diskussioner förts med det ryska sändebudet Krill Dmitriev, uppger en amerikansk tjänsteman för tidningen.

Den senare av dem bekräftar att samtalen pågår. 

Och enligt Krill Dmitriev råder rysk optimism. Så pass mycket att Ryssland har svängt i sin inställning, menar sändebudet.

– Dmitriev uttryckte optimism om avtalets chanser att lyckas eftersom vi, till skillnad från tidigare försök, "känner att den ryska ståndpunkten verkligen hörs", rapporterar Axios.

Ställt maximala krav

Ryssland har återkommande ställt maximala krav på Ukraina i tidigare fredsförhandlingar, skriver Kyiv Independent.

Bland annat har kraven handlat om att Ukraina aldrig får gå med i Nato, att landet ska demilitariseras och att olagligt ryskockuperat territorium ska erkännas internationellt som delar av Ryssland.

Det är oklart om några av dessa ultimatum ingår i den nya plan som nu håller på att utformas.

Kreml: utgår från "överenskommelse

Utöver fred i Ukraina uppges samtalen behandla säkerhetsgarantier, Europas säkerhet och den amerikansk-ryska relationen i framtiden.

Vita huset har hittills inte kommenterat uppgifterna.

Enligt Dmitriev utgår planen dock från de principer som Ryssland menar att Trump och Vladimir Putin enades om i Alaska i augusti. Kreml har tidigare hävdat att det finns ett avtal mellan de två länderna, som ingen oberoende källa eller Vita huset dock har bekräftat.

– Det är faktiskt ett mycket bredare ramverk som i grund och botten säger: “Hur kan vi äntligen skapa varaktig säkerhet i Europa, inte bara i Ukraina”, säger Krill Dmitriev till Axios.

LÄS MER: ATACMS-missiler har slagit ner i Ryssland

Europa informerat

Amerikanska tjänstemän har uppgett för Axios att Vita huset har börjat informera Europa om den nya planen. Även Ukraina ska ha blivit underrättat.

– Vi vet att amerikanerna arbetar på något, säger en ukrainsk tjänsteman till tidningen.

Steve Witkoff skulle ha träffat Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i Turkiet idag. Det mötet ska ha blivit inställt, enligt uppgifter.

LÄS MER: Brutal anklagelse mot ryska folket – värre än Nazityskland

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“Fem minuter från diktatur” – dörren vidöppen för Ryssland

2025 11 18

Georgien har gjort en helomvändning från västvärlden.

Det regerande partiet, Georgian Dream, avser att förbjuda de tre största oppositionsgrupperna i landet. Flera av de senares representanter sitter redan i fängelse.

Förskjutningen mot ett enpartistyre har “chockat” Georgien och dess 3,7 miljoner invånare, uppger Reuters.

Efter att Sovjetunionen föll har landet aspirerat på att gå med i såväl EU som Nato.

Det är nu längre bort än någonsin.

Flera experter ifrågasätter om demokratin överhuvudtaget kommer att återhämta sig.

– Vi är nu fem minuter från att bli en enpartidiktatur, säger Sergi Kapanadze, tidigare biträdande utrikesminister och biträdande talman i det georgiska parlamentet, till Reuters.

"Dörren öppen för Ryssland"

Enligt Georgian Dream skyddar partiet landet från en opposition som kan leda landet in i ett nytt krig med Ryssland.

Det finns idag inga diplomatiska förbindelser mellan de två länderna. Däremot importerar Georgien omkring 45 procent av sin olja från Ryssland, en ökning från blott 8 procent 2012.

Enligt Ian Kelly, tidigare amerikansk ambassadör i Georgien, har väst “misslyckats” med att bygga upp en relation med Tbilisi.

Och det banar väg för Vladimir Putin.

– Georgien har öppnat dörrarna för Ryssland och Kina, säger Ian Kelly till Reuters.

EU-medlemskapet nästan kört

Georgien ansökte om medlemskap i EU i mars 2022 efter att Ryssland invaderat Ukraina.

I december samma år beviljades landet status som kandidatland.

Under fjolåret avbröts landets anslutningsprocess efter “den georgiska regeringens handlande, som strider mot de värden och principer som EU bygger på”, framhåller unionen i ett uttalande.

Tidigare i november förklarade EU att Georgien nu enbart är en kandidat på pappret. EU-ambassadören i Tbilisi har sagt att landet inte är på väg in i EU överhuvudtaget, rapporterar Reuters.

LÄS MER: ATACMS-missiler har slagit ner i Ryssland

"Håller på att förlora vårt land"

Förra året införde Georgien den uppmärksammade ”foreign agents”-lagen, som kräver att medier och organisationer som får över 20 procent av sin finansiering från utlandet registrerar sig som aktörer under ”utländskt inflytande”. 

Kritiker menar att lagen liknar rysk lagstiftning och används för att begränsa civilsamhället och tysta regimkritiker.

– Georgien har bara försvunnit, inte bara från det europeiska bordet, utan från den globala scenen. Vi håller på att förlora vårt land, säger Grigol Gegelia från oppositionspartiet Lelo som nu kan förbjudas.

LÄS MER: 500 000 flygbiljetter avbokas direkt – till samma land

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen