Så lurar Putin det ryska folket – Indoktrineringen allt sjukare

2022 05 18

Rysslands diktator har den senaste tiden tagit till allt grövre lögner och påhitt för att övertyga landets befolkning om hans falska världsbild.

Vladimir Putins grepp om rysk media har blivit ännu hårdare när diktatorn nu lagt in högsta växeln för kontrollera media fullt i sin kampanj att förvägra folket sanningsenlig nyhetsrapportering.

Enda stor propagandamaskin

Den välansedda tidskriften The Economist har gjort en kartläggning över hur Putin förvandlat ryska tidningar och TV-kanaler till en enda stor propagandamaskin för sina egna falska syften.

Det handlar framförallt om kriget i Ukraina.

Synd om Ryssland

Två teman är genomgående i den information som Putin tutat i det ryska folket.

-Kriget mot Ukraina är inget krig utan bara en särskild militär operation; en så kallad Special Military Operation.

-Det är inte Ryssland som är angriparen utan tvärtom – det är synd om Ryssland för Ryssland är det land som har drabbats.

Propagandan har förändrats

Economist har tittat extra noga på vilket budskap som vanliga ryssar tar del av när det gäller kriget mot Ukraina.

– När Putinregimen svänger om från en ganska öppen auktoritär ledarstil till en mer stängd diktatur så har propagandan också förändrats, rapporterar The Guardian.

Allt grövre lögner

Informationen till tidningsläsarna och TV-tittarna har helt enkelt övergått till allt fler och allt grövre lögner.

-- Tidigare: Ryska statsmedier har tidigare under en längre tid framhållit att Väst har varit ute efter att underminera Ryssland och Putins arbete för att skydda moderlandet Ryssland.

--Tidigare: Propagandan gick ut på att sprida passivitet, ifrågasätta sanningen och motverka politiskt deltagande.

--I dag: Ryska statsmedier har mer gått över till att mobilisera allmänhetens stöd för Putins krig genom att lura i ryska folket att Ryssland är under attack.

--I dag: Programledare och gäster i TV-programmen framhåller att den ”speciella militäroperationen” är en del av en större konflikt och det gäller att försvara Ryssland.

Aktivt deltagande

– De äldre reglerna för auktoritärt liv bryts ned och nu krävs [istället] ett aktivt deltagande, säger socionomen Greg Yudin till The Economist.

ANALYS

Ryssland har varit en tragisk diktatur under många år. Men nu har det förvärrats och situationen har definitivt spårat u ännu mer än tidigare.

Det är närmast ofattbart att en befolkning på 145 miljoner som lever så nära Sverige tutas i lögner och uppdiktade påståenden dag efter dag, vecka efter vecka i dagstidningar och TV:s kvällsnyheter med mera.

Tokig envåldshärskare

I stället för att rapportera verkligheten så sitter det en tokig envåldshärskare och tyrann och mer eller mindre dikterar för media vad de ska lura dag efter dag.

Det handlar om ett desperat och sjukt sätt att klamra sig kvar vid makten.

Nästan så man kan skatta

Det är nästan så att man kan skratta åt alltihopa som vore det en påhittade saga – om det inte vore för att det faktiskt händer på riktigt på vår planet år 2022.

Foto: N. Vorobyev

Text: Redaktionen


1 sep 26 länka till https://www.flickr.com/photos/miljopartiet/55151179579/in/album-72177720323042236

MP ger besked: Omstridd skatt ska återinföras

2026 09 02

En skatt som avskaffades 2025 kan återinföras.

Det meddelar Miljöpartiet på tisdagskvällen.

Skatten som MP vill återinföra är den omdebatterade flygskatten.

Regeringen och SD avskaffade flygskatten i juli 2025.

– Vi gör det för att främja flygtrafiken i hela landet och därmed förbättra tillgängligheten i hela landet. Det blir helt enkelt sänkta biljettpriser, sade Sverigedemokraternas gruppledare Linda Lindberg på en pressträff när beslutet presenterades.

Nu vill Miljöpartiet återinföra skatten, rapporterar Di.

Dessutom föreslår partiet en höjning av bränsleskatten och ett återinförande av reduktionsplikten.

– Vi behöver ha så pass höga priser på fossila bränslen att omställningen fortsätter i den takt som är nödvändig, säger Janine Alm Ericson, partiets ekonomiskpolitiska talesperson, till tidningen.

100 miljarder kronor per år

Ett återinförande av flygskatten är en del av Miljöpartiets satsningar för att minska utsläppen och påskynda den gröna omställningen i Sverige.

Utöver skattehöjningar vill MP även låna pengar för att finansiera satsningarna.

– Vi vill satsa 100 miljarder kronor per år i tio år så att industrin kan ställa om, så att vi kan bygga ut järnvägen och skapa ett förnybart elsystem. Vi vill också göra stora investeringar i välfärden, säger Janine Alm Ericson till tidningen.

LÄS MER: Jättesänkning på Ikea

1 008 kronor

När regeringen avskaffade flygskatten uppgick skattesatsen till 76, 315 eller 504 kronor per passagerare, beroende på flygresans slutdestination.

Avskaffandet innebar att en tur- och returresa som mest kunde bli 1 008 kronor billigare. För resor inom Sverige bedömdes biljettpriset sjunka med 82 kronor per passagerare för en enkelresa och 164 kronor för en tur- och returresa.

LÄS OCKSÅ: Attack vid Östersjön

Foto:

Text: Redaktionen


Jätteras i ny mätning

2026 09 02

Det sker dramatiska förändringar i en helt ny opinionsmätning som presenteras nu på onsdagsmorgonen.

Det handlar om TV4 Novus nya mätning  som lär leda till stort jubel hos Liberalerna.

Partiet har haft en mycket lång uppförsbacke och Simona Mohamsson har kämpat i stark motvind. Liberalerna fick 1,8 i Novus julimätning vilket är den lägsta nivån i mätbolagets historia, det vill säga sedan 2006. Förra veckans mätning var inte mycket bättre och landade på 1,9. 

Chansen ökar rejält

Men nu har det hänt något och Liberalerna ökar till 3,3 i dagens nya mätning. Det är det näst största lyftet bland samtliga partier och nu är Simona Mohamssons parti bara 0,7 procentenheter från riksdagsspärren.

Om Liberalerna klarar spärren så ökar chansen rejält för högersidan med M-SD-KD-L att vinna valet. Att Liberalerna lyfter till 3,3 innebär även att sannolikheten att få stödröster ökar kraftigt för partiet.

Dramatik för S

Den nya mätningen bjuder samtidigt på stor dramatik för Socialdemokraterna. Magdalena Anderssons parti rasar avsevärt i mätningen och sjunker ned så lågt som till 25,8 procent. Det innebär ett ras på hela 4,3 procentenheter och är den lägsta nivån för S under hela mandatperioden hos Novus.

På rödgröna sidan går det bättre för Vänsterpartiet och Centern som ökar med 1,0 respektive 1,2 procentenheter jämfört med förra veckan. V landar på 8,4 och Centern på 8,3.

Miljöpartiet står nästan stilla och får 7,8.

Sverigedemokraterna

På högersidan går det bäst för Jimmie Åkesson och Sverigedemokraterna som ökar med 1,6 till 20,7. Turerna med Ebba Busch har i nuläget inte skadat partiet. SD ligger därmed klart före Moderaterna som är det parti som tappar mest på högersidan. Ett tapp på -1,1 ger Moderaterna 17,2. Mycket talar för att en del M-väljare har gått över till L.

Kristdemokraterna ökar med 0,2 till 65. Ebba Busch genomför i dagarna en välbesökt bussturné genom landet.

Regeringsalternativen

Sammantaget knappar Team Kristersson in hela 4,3 procentenheter på Team Andersson.

Det blå laget ökar med 2,1 till 47,7 och det röda laget backar med -2,2 till 50,3.

Totalt sett leder vänstersidan med 2,6 när alla decimaler vägs in. Det kan jämföras med ledningen på hela 9,6 som det röda laget hade i Novusmätningen i juni. En väldigt stor del av de rödgrönas ledning är därmed utraderad.

ANDRA LÄSER: Magdalena Andersson varnar hela Sverige 

Hela mätningen 

Här är TV4 Novus nya mätning som presenterats på onsdagsmorgonen 2 september jämfört med Novus mätning från förra veckan.

🔴Vänsterpartiet                    8,4         +1,0
🔴Socialdemokraterna     25,8         -4,3
🟢Miljöpartiet                          7,8         -0,1
🟢Centern                                  8,3         +1,2
🔵Liberalerna                           3,3          +1,4
🔵Moderaterna                     17,2         -1,1
🔵Kristdemokraterna           6,5         +0,2
🔵Sverigedemokraterna   20,7        +1,6
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  50,3      -2,2
🔵🔵 M+KD+SD+L              47,7*     +2,1
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

LÄS OCKSÅ: "Det är omöjligt" - Tidöparti går rakt emot Ulf Kristersson 

Foto: Felix Berglund/Socialdemokraterna, Stubner/V, Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen