Så lurar Putin det ryska folket – Indoktrineringen allt sjukare

2022 05 18

Rysslands diktator har den senaste tiden tagit till allt grövre lögner och påhitt för att övertyga landets befolkning om hans falska världsbild.

Vladimir Putins grepp om rysk media har blivit ännu hårdare när diktatorn nu lagt in högsta växeln för kontrollera media fullt i sin kampanj att förvägra folket sanningsenlig nyhetsrapportering.

Enda stor propagandamaskin

Den välansedda tidskriften The Economist har gjort en kartläggning över hur Putin förvandlat ryska tidningar och TV-kanaler till en enda stor propagandamaskin för sina egna falska syften.

Det handlar framförallt om kriget i Ukraina.

Synd om Ryssland

Två teman är genomgående i den information som Putin tutat i det ryska folket.

-Kriget mot Ukraina är inget krig utan bara en särskild militär operation; en så kallad Special Military Operation.

-Det är inte Ryssland som är angriparen utan tvärtom – det är synd om Ryssland för Ryssland är det land som har drabbats.

Propagandan har förändrats

Economist har tittat extra noga på vilket budskap som vanliga ryssar tar del av när det gäller kriget mot Ukraina.

– När Putinregimen svänger om från en ganska öppen auktoritär ledarstil till en mer stängd diktatur så har propagandan också förändrats, rapporterar The Guardian.

Allt grövre lögner

Informationen till tidningsläsarna och TV-tittarna har helt enkelt övergått till allt fler och allt grövre lögner.

-- Tidigare: Ryska statsmedier har tidigare under en längre tid framhållit att Väst har varit ute efter att underminera Ryssland och Putins arbete för att skydda moderlandet Ryssland.

--Tidigare: Propagandan gick ut på att sprida passivitet, ifrågasätta sanningen och motverka politiskt deltagande.

--I dag: Ryska statsmedier har mer gått över till att mobilisera allmänhetens stöd för Putins krig genom att lura i ryska folket att Ryssland är under attack.

--I dag: Programledare och gäster i TV-programmen framhåller att den ”speciella militäroperationen” är en del av en större konflikt och det gäller att försvara Ryssland.

Aktivt deltagande

– De äldre reglerna för auktoritärt liv bryts ned och nu krävs [istället] ett aktivt deltagande, säger socionomen Greg Yudin till The Economist.

ANALYS

Ryssland har varit en tragisk diktatur under många år. Men nu har det förvärrats och situationen har definitivt spårat u ännu mer än tidigare.

Det är närmast ofattbart att en befolkning på 145 miljoner som lever så nära Sverige tutas i lögner och uppdiktade påståenden dag efter dag, vecka efter vecka i dagstidningar och TV:s kvällsnyheter med mera.

Tokig envåldshärskare

I stället för att rapportera verkligheten så sitter det en tokig envåldshärskare och tyrann och mer eller mindre dikterar för media vad de ska lura dag efter dag.

Det handlar om ett desperat och sjukt sätt att klamra sig kvar vid makten.

Nästan så man kan skatta

Det är nästan så att man kan skratta åt alltihopa som vore det en påhittade saga – om det inte vore för att det faktiskt händer på riktigt på vår planet år 2022.

Foto: N. Vorobyev

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 12

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen