Så vill Storbritanniens nye ledare styra landet

2022 10 24

Tidigare finansministern Rishi Sunak blir Storbritanniens nye premiärminister och ny partiledare för konservativa Tories.

I morgon, tisdag, väntas han väljas formellt, rapporterar BBC.

Rishi Sunak tar över efter en kaosartad period i brittisk politik.

Hans företrädare Liz Truss fick lämna ämbetet efter endast sex veckor. Hon lämnar efter sig ett splittrat konservativt parti och en ekonomisk röra.

Stramare ekonomisk politik

En sak är säker.

Jämfört med Truss kommer Sunak att stå för en mer återhållsam ekonomisk politik.

Den 8 juli annonserade Sunak att han avsåg att bli Storbritanniens nästa premiärminister. Tillsammans med Liz Truss kandiderade han till posten efter Boris Johnsons avgångsbesked.

Under sitt kampanjande varnade Sunak upprepade gånger för Liz Truss planer på omedelbara skattesänkningar.

Han kallade Truss vision för ”en sagoekonomi” som endast skulle driva upp inflationen. Den tidigare finansministern varnade även för att omfattande skattesänkningar riskerade att öka den brittiska regeringens lånekostnader.

Han fick rätt.

Drygt tre veckor efter att Truss presenterade sin ”minibudget”, där bland annat nya skattelättnader och nya lån ingick, steg den brittiska regeringens lånekostnader till de högsta på 20 år.

Efter att Truss lanserade sitt budgetförslag störtdök även pundet till rekordlåga nivåer.

Till skillnad från sin företrädare väntas Sunak stå för en mer återhållsam ekonomisk politik.

– Även om han sagt att han ville se skattesänkningar på längre sikt, betonar han att högsta prioritet för regeringen måste vara att få kontroll över inflationen, rapporterar BBC.

Vissa höjda skatter

Under sin tid som finansminister höjde Sunak National Insurance, socialförsäkringssystemet i Storbritannien. Han höjde även  bolagsskatten från 19 till 25 procent.

Rishi Sunak har dock, i likhet med Liz Truss, vidhållit att inkomstskatten bör sänkas.

Skrota momsen på elräkningar

Under sin korta tid som premiärminister införde Liz Truss ett nytt energistödpaket för att begränsa elkostnaderna för både hushåll och företag. Stödpaketet beräknas kosta 10 miljarder pund i månaden, uppger BBC.

Stödpaketet skulle ursprungligen implementeras under två år, men efter Truss hastiga avsked ska stödpaket ses över redan i april nästa år.

– Huruvida stödpaketet ska skalas ner eller helt och hållet slopas blir ett av de största besluten som Sunak konfronteras med i sin nya roll, skriver BBC.

Sunak har inte kommenterat huruvida han avser att justera eller nedmontera Truss reformpaket.

Han har dock lovat att han kommer att genomföra åtgärder för att underlätta för hushåll och företag. 

Storbritanniens nye ledare har till exempel sagt att han vill skrota momsen på inhemska energiräkningar under ett år.

Stram migrationspolitisk

Som många andra konservativa politiker i Storbritannien avser Rishi Sunak att driva en stram migrationspolitik.

Han har lovat att sätta ett årligt tak för antalet flyktingar som Storbritannien tar emot, skärpa kriterierna för asylreglerna och begränsa stödet till länder som inte tar emot återvändande migranter.

Foto: Rishi Sunak 

Text: Redaktionen


Glatt besked för alla som handlar på Coop

2026 09 04

Majoriteten av Sveriges livsmedelskedjor sänkte matpriserna i augusti.

Det visar en färsk kartläggning från jämförelsesajten Matpriskollen.

De största prisnedgångarna noteras hos Coop och Hemköp, där matpriserna sjönk med 0,2 procent i augusti jämfört med föregående månad.

Hos Ica minskade priserna med i genomsnitt 0,1 procent, medan priserna i City Gross butiker förblev oförändrade.

Willys var den enda kedjan som höjde priserna. Det rör sig dock om en mindre uppgång – matpriserna steg med 0,1 procent.

Coop i täten                            

Coop sticker ut i statistiken.

På årsbasis har livsmedelspriserna hos kedjan sjunkit med 1,4 procent exklusive moms. Det är hela 0,6 procentenheter mer än hos Ica, som är tvåa på listan.

Samtidigt har det blivit dyrare hos Willys.

– Efter en juli där Willys sänkte kraftigare än marknaden är kedjan tillbaka i linje med sitt tolvmånadersmönster – sett över ett år är det Coop som sänkt mest och Willys minst, rapporterar Matpriskollen

Orosmoln på himlen

Det har blivit billigare att handla mat i Sverige sedan halveringen av matmomsen.

Prissänkningarna riskeras dock att ätas upp av ökade energikostnader till följd av krisen i Mellanöstern.

Regeringens krisstöd på 1,6 miljarder kronor till lantbruket har mildrat konsekvenserna, men på sikt kan energikrisen i Mellanöstern leda till omfattande prisökningar.

– Livsmedelsföretagen har pekat på att en betydande del av världens råmaterial till konstgödsel passerar Hormuzsundet, och varnar för att effekten av momssänkningen kan klinga av tidigare än väntat om energipriserna håller i sig, rapporterar Matpriskollen.

LÄS MER: 870 kronor extra i månaden – svenska hushåll uppmanas

”Ersätter inte behovet”

Lantbrukarnas riksförbunds ordförande Palle Borgström delar prognosen.

– Krisstödet är viktigt här och nu, men det ersätter inte behovet av långsiktiga åtgärder för lönsamhet och konkurrenskraft. Alla politiska beslut behöver väga in hur de påverkar svensk matproduktion och Sveriges försörjningsförmåga, säger han i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Två nya skattesatsningar från regeringen

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen


Putins fartyg sprängs i bitar

2026 09 04

Flera kraftiga bränder rasar i ryska Sotji.

Ukraina har under natten mot fredagen genomfört en storskalig drönarattack mot staden vid Svarta havet.

Bland annat har ett ryskt krigsfartyg attackerats. Det visar en video som publicerats av den ukrainska marinen.

– Den ukrainska flottan har bombat det ryska fartyget NEFRIT i hamnen i Sotji. En kraftig explosion och rökspridningen rapporteras från fartygets plats, uppger den ukrainska flottan.

Marinen beskriver fartyget som en central del av Ryssland olje- och gasverksamhet.

– Fartygets verksamhet har utgjort ett direkt stöd till fiendens krigsekonomi och bidragit till finansiering av det kriminella kriget mot Ukraina. Att eliminera NEFRIT är ett slag mot fiendens logistik, specialförmågor och militärekonomiska infrastruktur.

Flera attacker

Ukraina har även attackerat andra mål i staden. Bilder och filmklipp från sociala medier visar flera kraftiga bränder och rökutveckling.

En oljedepå uppges ha fattat eld.

– Flera ryska Telegramkanaler visar bilder på en brand vid en oljedepå i hamnen efter en flygattack, rapporterar Kyiv Independent.  

Vidare uppger tidningen att preliminära rapporterar tyder på att ett luftförsvarssystem av modellen Pantsir har träffats.

Putins semesterparadis

Sotji är en stad i södra Ryssland med cirka 410 000 invånare.

Närheten till Svarta havet, ett varmt klimat och stora investeringar har förvandlat staden till en av landets populäraste semesterorter.

Rysslands diktator Vladimir Putin har investerat stora summor för att rusta upp staden, som arrangerade OS 2014 och VM i fotboll 2018.

Inför mästerskapen byggdes Sotji ut och enorma summor satsades på nya lyxresorter, idrottsanläggningar och vägar.

LÄS OCKSÅ: Sverige gör jätteaffär med USA

Lyxpalats vid havet

Den avlidne ryske oppositionspolitikern Aleksej Navalnyj och hans medarbetare har avslöjat att Putin i hemlighet låtit bygga ett jättepalats i närheten av Sotji.

Enligt granskningen har lyxpalatset betalats med de ryska skattebetalarnas pengar. Notan landade på 11 miljarder kronor. Jättepalatset uppges till ytan utgöra den största privatägda fastigheten i Ryssland.

ANDRA LÄSER: Ryskt MiG-29-jaktflygplan attackerat

Foto:  President of Russia Office resp Ukrainska marinen

Text: Redaktionen