Så kan du spara pengar på streamingtjänster

2023 09 10

Kostnaderna för underhållningstjänster har stigit under året.

Det är många som främst känner av de ökade kostnaderna när det kommer till räntor och matvaror, men även underhållningstjänster har gått upp i pris.

Siffror från i juli pekar på att priserna för tjänster relaterade till tv, film och musik har ökat med 7 procent jämfört med året innan.

Det rapporterar Svenska Dagbladet.

Se över tjänsterna

Nu rekommenderar konsumentrådgivaren Maria Wiezell att svenska folket bör se över vilka streamingtjänster man verkligen använder.

På så sätt kan man kapa onödiga kostnader och lätta trycket på plånboken.

– Vi brukar alltid tipsa om det, och att där det är möjligt, dela med andra familjemedlemmar. Det finns också många kostnadsfria tjänster såsom SVT Play som inte kostar något extra, säger hon till SvD.

Många som glömmer

Hon tipsar även om att inte ha för långa bindningstider, så att man kan avbryta en tjänst när det behövs.

Många glömmer att man betalar för en tjänst som man inte ens använder, och därför kan det vara bra att ha koll på vad det är man betalar för.

Spotify och Netflix

Bland tjänsterna som har höjt priserna under året finns såväl Spotify som Netflix.

– Våra abonnemang och priser kan ändras i takt med att vi lägger till fler filmer och serier och introducerar nya produktfunktioner. Vi kan även justera abonnemang och priser baserat på lokala marknadsförändringar, som förändringar av lokala skatter eller inflation, förklarar Netflix.

Tufft år

Det har varit ett tufft ekonomiskt år för många och då kan det vara bra att tänka på vilka utgifter man kan spara in på.

Inflationen fortsätter vara mycket problematisk i Sverige.

– Tjänster och varor inom rekreation och kultur som paketresor, hemelektronik och motionsutövning bidrar alltmer till inflationen. Totalt har priserna inom området ökat med 14 procent på ett år, säger John Eliasson vid SCB.

Foto: A. Jasso

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Rysk officer erkänner – sköt ner flygplan

2025 07 02

En läckt ljudinspelning påstås avslöja att en rysk officer fått order att skjuta ner ett passagerarflygplan.

Ett trafikflygplan av modellen Embraer 190AR, tillhörande Azarbaijan Airlines, störtade i Kazakstan i december 2024.

Planet kraschade efter att det blivit beskjutet i luftrummet över Tjetjenien.

Trettioåtta människor dog.

Nu framkommer uppgifter om att beskjutningen kom från en rysk officer som fått order om att öppna eld mot det azerbajdzjanska trafikflygplanet, skriver Kyiv Independent.

Läckta uppgifter

Uppgifterna om att en rysk officer beordrats att skjuta ner trafikflyget kommer från en läcka till den azerbajdzjanska nyhetsbyrån Minval.

Det påstås handla om tre ljudinspelningar, ett anonymt brev och en förklarande anteckning av en man undertecknad som kapten Dmitry Paladichuk, en rysk luftvärnsbesättningskapten som påstår sig ha vidarebefordrat ordern att skjuta ner planet.

– Vi kan inte bekräfta äktheten av det skriftliga uttalandet, men för de tre läckta röstmeddelandena, som också bekräftade kommandot att skjuta ner planet och den efterföljande skadan kan äktheten bekräftas, uppger nyhetsbyrån.

Första missilen missade

Efter att flygplanet noterats på radar ska Paladichuk enligt uppgift beordrats att förstöra flygplanet.

– Kaptenen hävdade att efter att den första projektilen missat målet har han gett order om att skjuta igen.

Beskyllde Ryssland

Azerbajdzjanska myndigheter beskyllde Ryssland för beskjutningen.

Vladimir Putin framförde över telefon sina kondoleanser för händelsen som ägde rum i ryskt luftrum, men erkände inget ansvar i attacken.

– I ett sällsynt drag ringde Putin sin azerbajdzjanska motsvarighet, Ilham Aliyev, för att be om ursäkt för det faktum att den tragiska incidenten inträffade i ryskt luftrum utan att kommentera om planet träffades av ryskt luftförsvar, skrev Kyiv Independent då.

Varken ryska eller azerbajdzjanska myndigheter har i nuläget uttalat sig om den påstådda läckan.

Arkivfoto: Aeroprints.com

Text: Redaktionen


JUST NU: Nya bilder avslöjar Iran

2025 07 02

En iransk kärnkraftsanläggning återupptar nu arbetet efter USA:s bombningar.

USA bombade den 22 juni Iran med förhoppningen att slå ut regimens försök att utveckla kärnvapen.

Attacken riktades mot de tre kärnanläggningarna Fordow, Natanz och Isfahan.

President Donald Trump beskrev attackerna som framgångsrika.

Ett påstående som den senaste tiden ifrågasatts från flera håll, bland annat enligt amerikanska underrättelseuppgifter som CNN tagit del av.

Nu visar nya satellitbilder att Iran återupptagit arbetet på en av anläggningarna, rapporterar danska TV2.

Byggmaskiner

Bilderna från den iranska kärnkraftsanläggningen Fordow visar byggmaskiner som arbetar på platsen.

Fordow attackerades med tolv stora bomber i det amerikanska angreppet, men nu syns maskiner som arbetar på de två platser som träffades.

Bilderna togs den 1 juli och visar minst en bulldozer, en kran och två andra byggmaskiner.

– De nya satellitbilderna från Fordow visar att iranierna är sysselsatta med någon form av grävarbete, skriver tv-kanalen.

– Vi ser byggmaskiner på plats och färgen på ytan har förändrats, vilket är ett tecken på att det pågår arbete med jorden.

Oklar skada

Anläggningen ligger under ett berg och med tanke på det beskyddet har det diskuterats hur stor skada de amerikanska bomberna åsamkade anläggningen.

På bilderna syns en kran som ligger relativt nära den plats där det enligt israelisk underrättelse har placerats ett ventilationsschakt som amerikanerna försökte träffa.

– Vi kan inte se vad kranen gör, men den antyder att något tungt antingen måste flyttas eller att något måste hämtas upp ur djupet. Så det är nog lite för tidigt att dra slutsatsen att växten är utplånad.

Trump övertygad

Trump har sedan attacken hävdat att USA framgångsriks stoppat Irans försök till att utveckla kärnvapen.

– Donald Trump hävdade att anläggningen var helt utplånad, men enligt flera amerikanska medier är hans egen underrättelsetjänstemän inte lika säkra.

– Iran har använt anläggningen för att producera anrikat uran som kan användas i kärnvapen, och aktiviteten vid anläggningen kan tyda på att iranierna inte helt har övergett Fordow-anläggningen, skriver tv-kanalen.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen