Så fungerar marknadshyror – och detta är fördelarna och nackdelarna

2021 06 04

Mycket talar för att så kallade marknadshyror är på väg att bli verklighet i Sverige kanske redan till nyåret – trots Vänsterpartiets kraftfulla motstånd.

Att Stefan Löfven överhuvudtaget blev statsminister hängde på att inte bara S och MP fick igenom sin beskärda del av krav i Januariavtalet utan även på att Centern och Liberalerna fick igenom sina krav. Och ett av de två borgerliga partiernas främsta krav var punkt 44 av 73 i avtalet, det vill säga fri hyressättning för nyproducerade lägenheter – det som Vänsterpartiet kallar för marknadshyror.

DN uppger i dag att den statliga utredningen i frågan väntas i slutet av maj och tanken är att reformen fri hyressättning vid nybyggnation kan bli verklighet redan inom 7-12 månader, det vill säga från 1 jan 2022 eller 1 juli 2022. Enligt DN kan förslaget komma att se ut ungefär så här:

◾Hyresvärdarna får bestämma hyran, det vill säga det blir marknadshyra

◾Hyran måste dock vara rimlig i förhållande till liknande lägenheter i området

◾Hyran kan höjas varje år i linje med inflationen

◾Hyran kan höjas ännu mer om området blir attraktivare

◾Hyran kan även stå helt stilla om efterfrågan tvärtom är låg

◾Endast nybyggda lägenheter omfattas

◾Redan befintliga lägenheters hyra ska precis som idag även fortsättningsvis sättas genom förhandlingar mellan fastighetsägarna och hyresgästföreningarna.

ANALYS

✅Vänsterpartiet är emot förslaget och menar att det skulle leda till höjda hyror vilket skulle försvåra för de som redan idag har det kämpigt med att få ekonomin att gå ihop. V anser även att det skulle leda till större skillnader mellan bra och dåliga hyresbostäder och till ökad makt för hyresvärdarna och mindre påverkansmöjlighet för hyresgästerna.

✅Centern och Liberalerna är positiva och menar att det kommer att leda till ökat byggande och större utbud vilket skulle gynna hyresgästerna. Bostadsköerna skulle minska och bostadsbristen förbättras. De menar även att friare hyresavtal skulle utveckla hyresrätten som boendeform och därmed även kunna anpassas bättre efter hyresgästers behov.

✅Sannolikt har båda parter rätt. Friare hyressättning skulle leda till högre hyror samtidigt som det skulle göra det intressantare för fastighetsägare att skapa fler lägenheter vilket skulle öka utbudet. 

Då både Moderaterna och KD är positiva till friare hyressättning så är det inte troligt att de skulle göra gemensam sak med Vänsterpartiet och fälla regeringen. Det är visserligen lockande för M och KD att fälla S-MP-regeringen men det skulle även framstå som tokigt att rösta nej till ett förslag som M och KD själva är klart positiva till – särskilt när de själva vill genomföra liknande förslag om de får makten. Därför är det troligt att Sverige kommer att införa marknadshyror framöver.

[yop_poll id="86"]

JUST NU: Elon Musk ökar trycket – mot Donald Trump

2025 06 04

Elon Musk fortsätter att svinga mot Trumps nya lagförslag.

Republikanerna med Donald Trump i spetsen försöker få igenom den nya lagstiftningen “The big beautiful bill”.

Lagförslaget handlar bland annat om breda skattesänkningar – men kritiker menar att det kommer att få den amerikanska statsskulden att skjuta i taket.

En av de mest kritiska rösterna kommer från Trumps tidigare radarpartner Elon Musk – som nu på nytt svingar mot lagförslaget.

“Inte okej”

Musk uppmanar amerikanerna att ringa till de folkvalda för att protestera mot förslaget.

– Ring din senator, ring din kongressledamot. Att sätta USA i konkurs är INTE okej! DÖDA LAGFÖRSLAGET.

Tidigare idag lät det även så här från Musk:

– Ett nytt utgiftsförslag bör utarbetas som inte massivt ökar underskottet och höjer skuldtaket med 5 BILJONER DOLLAR. Enorma utgiftsförslag gör USA bankrutt! DET RÄCKER NU.

Även Rand Paul

En annan som är emot lagförslaget är topprepublikanen Rand Paul.

Paul sade på söndagen att ”matematiken inte riktigt går ihop” när det gäller kostnaden för president Trumps ”Big beautiful bill”, samtidigt som han redogjorde för sitt motstånd när lagstiftningen går vidare till senaten den här veckan. 

– Jag tycker att de ber om för mycket pengar, sade Paul enligt CBS News.

Trump svarar

Donald Trump menar själv att kritiken är obefogad.

Han menar att “så många falska påståenden görs om ”THE ONE, BIG, BEAUTIFUL BILL””

– Men vad ingen förstår är att det är den enskilt största utgiftsminskningen i historien, överlägset, skriver han på Truth Social.

Läs mer: TRUMP: “Jag har pratat med Putin – han kommer att slå till”

“Historisk möjlighet”

Trump understryker vidare att han anser att “att anta The one big beautiful bill är en historisk möjlighet att vända vårt land efter fyra katastrofala år under Joe Biden”.

– Vi kommer att ta ett stort steg mot att balansera vår budget genom att anta den största obligatoriska utgiftsminskningen någonsin, och amerikanerna kommer att få behålla mer av sina pengar med den största skattesänkningen någonsin och inte längre beskatta tips, övertid eller social trygghet för seniorer.

Foto: White House Archived flickr resp TED Conference flickr 

Text: Redaktionen


Prishöjningar vid nöjesparkerna – men en har blivit billigare

2025 06 04

De flesta svenska nöjesparker har blivit dyrare.

Säsongen för nöjesparkbesök är här och ledande aktörer som Gröna Lund och Liseberg satsar stort på att locka folk till parkerna.

Som mycket annat har besöken till nöjesparker i Sverige blivit dyrare.

I en ny sammanställning framgår att sju av nio har blivit dyrare – och att en faktiskt har blivit billigare.

Det rapporterar TV4.

Hela listan

Här är listan över prisförändringarna för vuxna (jämfört med förra året):

- Furuviksparken (Gävle): 50 kronor dyrare

- Skara Sommarland (Skara): 40 kronor dyrare

- Skansen (Stockholm): 20 kronor dyrare

- Universeum (Göteborg): 10 kronor dyrare

- Astrid Lindgrens värld (Vimmerby): 20 kronor dyrare

- Tosselilla Sommarland (Tomelilla): 15 kronor dyrare

- Liseberg (Göteborg): 30 kronor dyrare

- Gröna Lund (Stockholm): Ingen prisförändring

- Kolmården (Norrköping): 20 kronor billigare

Samtliga nöjesparker som har höjt priset har även gjort det för barnbesök.

Gröna Lund dyrast

Gröna Lund har inte genomfört någon prishöjning jämfört med förra året, men är trots det Sveriges dyraste nöjespark.

Därefter följer Skara Sommarland, Kolmården och sedan Liseberg.

Den billigaste nöjesparken på listan är Skansen.

Läs mer: Norge överväger förändring för matbutikerna – på grund av Sverige

Inflationstakten lägre

Under de senaste åren är det mycket som har blivit dyrare – men inflationstakten har sedermera sjunkit.

Enligt Statistiska centralbyråns senaste rapport från mitten av maj var inflationstakten enligt KPI 0,3 procent i april.

Månadsförändringen från mars till april var 0,1 procent enligt KPI.

Inflationstakten enligt KPIF (Konsumentprisindex med fast ränta) var 2,3 procent i april.

Kaffe dyrare

Drivmedelspriserna sjönk 3,0 procent från mars till april och var 16,7 procent lägre än april 2024.

– Kaffepriserna steg ovanligt mycket i april, sedan föregående månad steg priserna med nästan 15 procent och jämfört med april i fjol var de drygt 42 procent högre, uppger SCB.

– I april var priserna på livsmedel och alkoholfria drycker 5,5 procent högre än motsvarande månad föregående år.

Foto: Stefan Karlberg

Text: Redaktionen