27 juli 2026

Så fort kan man köra – innan fartkameran tar bild

2024 07 19

Varje år hanterar polisen drygt 300 000 ärenden där bilister fångats på bild av fartkameror.

Det är dock enbart en relativt liten del som faktiskt bötfälls.

År 2021 var det 100 000 som fick en bot hemskickad och förra året var det ännu färre – blott 80 000 personer.

Resursbrist är den stora förklaringen, enligt polisen.

– Det behövs mer personal, säger Björn Thunblad, som är samordnare för trafik i region öst, till SVT Nyheter.

Här går gränsen

Nu under sommarsemestern är det högsäsong på vägarna och högt tryck i trafiken. Då ökar också risken för olyckor.

Parallellt har frågan om hur väl fartkameror egentligen fungerar aktualiserats, senast av onlinemagasinet Carup.

Och det finns en “magisk” gräns för när kamerorna faktiskt blixtrar till. Det sker sex kilometer i timmen över hastighetensgränsen och på 14 meters avstånd, uppger Sveriges största biltidning Vi Bilägare.

Men det förutsätter att de ens är påslagna, vilket inte alltid är fallet – och inte heller ändamålet.

Bara det faktum att kamerorna finns gör nämligen att folk saktar ned.

– Syftet är inte att bötfälla så mycket folk som möjligt utan att sänka medelhastigheten och det vet vi att de gör, säger Björn Thunblad.

LÄS MER: Trafikpolis reder ut – det här är förbjudet att göra i bilen

Kan få ny funktion

I vintras öppnade regeringen för att börja använda fartkameror för livebevakning i syfte att kunna följa misstänkta kriminella på vägarna.

Nyligen kom också bekräftelsen. I juni meddelade regeringen att kameraövervakning i trafiken sätts in från och med 1 januari 2025.

Kamerabevakning är ett viktigt verktyg i brottsbekämpningen. Både för att kunna förebygga och förhindra brott, men också för att hitta, gripa och lagföra skyldiga. För medborgarnas trygghet är det angeläget att polisen har tillgång till effektiva verktyg, sade justitieminister Gunnar Strömmer (M) vid tillfället.

Ökat rejält senaste 20 åren

Det finns drygt 2 500 fartkameror runtom i Sverige. Det är en rejäl ökning – år 2006 fanns det blott 644 stycken.

Enligt Trafikverket räddas 20 liv och 70 personer från att bli allvarligt skadade varje år tack vare att kamerorna placerats ut.

– Mätningar visar att det fungerar väl, trafikanterna väljer att sänka hastigheten när man kör på en väg med trafiksäkerhetskameror, framhåller myndigheten.

Foto: Trafikverket

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


25 aug 26

Ryska elitstyrkor slår till vid finska gränsen

2026 08 26

Ryssland har skickat specialstyrkor till ett område nära gränsen mot Finland.

Ett 100-tal personer har gripits i samband med insatsen.

Ryska elitstyrkor och poliser deltog i operationen som riktade sig mot en musikfestival i ett skogsområde i närheten av gränsen mot Finland.

– Specialstyrkor och agenter har spärrat av ett skogsområde utanför Viborg i Leningradregionen där en ”musikfestival” har anordnats, rapporterar den ryska nyhetsbyrån Tass med hänvisning till den lokala polismyndigheten.  

Strikt förbjudet

Deltagarna på musikfestivalen uppges ha framfört pro-ukrainska sånger och propagerat för ett maktskifte i Ryssland – något som är strikt förbjudet i den ryska diktaturen.

Festivalen uppges ha anordnats i hemlighet sedan 2023. Arrangörerna ska ha meddelat deltagarna plats och tid en dag före evenemangets.

De gripna personerna kallas för ”vänsterradikaler” i ryska medier. Det hävdas även att flera av dem var drogpåverkade.

Festivalen var tidigare känd som "NOŽ", vilket är en förkortning av ryska ord som betyder "ohälsosam livsstil" på svenska.

ANDRA LÄSER: Putin i nöd – oväntat grannland rycker in 

Brutal diktatur

Sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina 2022 har Ryssland skärpt en rad lagar som kraftigt begränsar möjligheten att kritisera kriget. Det är bland annat förbjudet att kritisera den ryska armén sprida ”falska uppgifter” om kriget. Den som bryter mot lagarna riskerar uppemot 10–15 år i fängelse.

Samtidigt har Putinregimen begränsat tillgången till flera sociala medieplattformar. Bland annat har Kreml inskränkt möjligheterna till röst- och videosamtal på plattformar som WhatsApp och Telegram

Regimens ambition är att så många ryssar som möjligt ska använda den statskontrollerade meddelandeappen Max, som sedan september 2025 är obligatorisk förinstallerad på alla nya mobiltelefoner i landet. Via appen kan den ryska regimen övervaka och kontrollera medborgares kommunikation.

LÄS OCKSÅ: Massiv explosion i Ryssland – över 100 skadade

Foto: Rysslands försvarsdepartement

Text: Redaktionen