Så får du ditt vaccinpass – Rusning väntas när passen släpps idag

2021 07 01

– Vi är dimensionerade för en hög volym och vi har gjort allt vi kan för att förbereda.

Det säger Annemieke Ålenius, avdelningschef på E-hälsomyndigheten, till SVT med tanke på att vaccinpass nu erbjuds till alla som vaccinerat sig.

Kravet för att få vaccinpass är att man fått en eller två doser av covidvaccinen och det väntas vara ett krav för många utlandsresor.

– När du är ute och reser och passerar landsgränserna även för jobb, så kommer du kunna bevisa att du inte bär på sjukdomen. Inom EU har man kommit överens om att genom covidbeviset, kan man bevisa detta, säger Annemieke Ålenius till SVT.

Är gratis

Vaccinpasset är gratis och kan användas som bevis vid gränspassager och flygresor med mera för att visa att man fått vaccin mot covid-19. Man ska även kunna visa att man testat negativt eller tillfrisknat från sjukdomen

Kraven för att få vaccinpass är att man har svenskt personnummer och e-legitimation och loggar in på hemsidan www.covidbevis.se för att få det sänt till sin mobiltelefon eller dator. Man kan därefter även skriva ut passet så man får en pappersversion.

Fylla i blankett

Om man inte har e-legitimation så kan man istället fylla i en blankett på E-hälsomyndighetens hemsida och därefter skickas passet till din folkbokföringsadress. Passet ska vara giltigt i 90 dagar uppger SVT som dock förklarar att det inte fungerar som en garanti för att få komma in i andra EU-länder. Man måste kolla upp vad som gäller i respektive land inför resan.

När passen nu blir tillgängliga idag så väntas stor rusning.

– Vi hoppas att de personer som inte behöver ha det den 1 juli kan vänta lite, så att det inte blir så mycket väntetid. Men vi är dimensionerade för en hög volym, säger Annemieke Ålenius på E-hälsomyndigheten.

Man kan läsa mer om hur man gör för att få vaccinpasset här på e-hälsomyndigheten hemsida.

ANALYS

Vaccinpassen kommer dessutom att bli ytterligare ett incitament för att vaccinera sig för de som eventuellt tvekar. Vaccinpassen är gratis och mycket enklare än de krångliga och ofta mycket dyra intyg som kan användas för de som inte vaccinerat sig och vill ut och resa i världen.

Foto: E-hälsomyndigheten


3 juli 2026

Bakslag för Rusta

2026 07 04

När Rusta för en dryg månad sedan summerade fjolårets sista kvartal var det med stabila siffror.

Vd Cathrine Wigzell hade flera anledningar att vara nöjd. Kedjan gjorde en vinst på över 500 miljoner kronor.

– Lågpris växer stadigt och Rusta har tagit en ledande position genom att kombinera lågt pris med kvalitet och en bra shoppingupplevelse, framhöll Cathrine Wigzell i juni.

Men parallellt med glädjebeskedet finns det även mörkare siffror.

I ett avseende tycks kunderna svika Rusta och andra lågpriskedjor, nämligen när det gäller försäljning av dagligvaror. Konkurrensen har blivit större, bland annat från City Gross och Ica Maxi, rapporterar Market.

Min analys är att de helt enkelt har vässat sig. Det är en rimlig förklaring till att diverselågprishandeln kan ha gått miste om en del köpare, säger Fredrik Bendz, analytiker på Yougov, till sajten. 

"Betydande bakslag"

Det är just Yougov som tagit fram siffror på hur utmanare inom dagligvaror inte når fram till kunderna. Rusta har idag en räckvidd på 22,8 procent när det gäller dagligvaror. Det är ett tapp på hela åtta procent.

Bakslaget är betydande och har en starkt negativ effekt på dagligvarutrafiken till varuhusen. Glädjeämnet för Rusta är istället att kvarvarande dagligvarukunder är mer lojala, säger Fredrik Bendz.

LÄS MER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Sju miljoner medlemmar

De goda nyheterna för Rusta är alltså att de kunder de behåller tycks vara väldigt trogna butiskedjan. Det är något som Cathrine Wigzell också gärna framhåller.

Enligt Rusta själva har man över sju miljoner medlemmar.

– Medlemstillväxten har varit stark på samtliga marknader och vi ser genomgående att Club Rusta attraherar breda kundgrupper, skriver Wigzell i senaste bokslutskommunikén.

LÄS OCKSÅ:


3 juli 2026

Skyfall och åska drar in – tre landskap varnas

2026 07 03

SMHI går ut med en varning inför helgen.

Stora delar av landet hade jättehöga temperaturer i början av veckan.

I norr har solen dröjt sig kvar till idag, medan övriga landet har fått mer ostadigt väder med kallare temperaturer.

Från helgens 30-gradiga värme visar termometern istället ner mot 15 grader ända ner i söder.

– Ett lågtryck passerar över mellersta Sverige, klargör SMHI.

– Redan igår var skurarna rätt kraftiga här, vilket innebär att det totalt sett kan bli rätt stora mängder, då det fortsätter under dagen och natten. Dessutom blir det rätt blåsigt i södra Götaland.

Varnar tre landskap

Under lördagen väntas temperaturerna stiga på många håll igen.

Däremot slår vädret om och blir mer ostadigt i de norra delarna.

Nu går SMHI ut med en gul varning i landskapen Västerbotten, Norrbotten och Lappland.

Skyfall och åska väntar under morgondagen.

– Under lördagseftermiddagen kan kraftiga regn- eller åskskurar bildas längs en front över norra Sverige, uppger väderinstitutet.

– Dessa skurar kan lokalt ge stora regnmängder, 30 till 50 millimeter på kort tid.

LÄS MER: Ryska armén verkställer krisplan

Risk för översvämningar

Vid skyfallen finns risk för översvämningar i källare och dagvattensystem.

Även vägar och viadukter kan översvämmas, vilket kan orsaka problem i trafiken.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten, råder SMHI.

Nästa vecka

I början av nästa vecka fortsätter det ostadiga och regniga vädret över landets nordligaste delar.

Mer söderut väntas solsken, men en del regnskurar kan förekomma.

Mellan 15 och 20 grader väntas.

Sedan ser en vändning ut att vara på väg.

– Under mitten av veckan börjar en högtrycksrygg sträcka sig in över Sverige söderifrån. I söder blir det troligen soligt väder och högsommarvärme, uppger SMHI.

– I norr är det osäkert hur långt varmluften når, lågtryck pressar på västerifrån så eventuell varmluft i norr ser ut att bli tillfällig.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

Foto: E. Triguba

Text: Redaktionen