Så enorma är de ryska förlusterna – Därför tror Ukraina på seger

2022 07 17

Ukraina har chans att besegra Ryssland och återta hela sitt land.

Den bedömningen gör chefen för Storbritanniens försvarsstab.

Kan återta hela Ukraina

En talesperson för den brittiska försvarsmakten, amiral Sir Tony Radakin, ger positiva besked för Ukrainas Väpnade Styrkor och landets möjligheter i kriget mot Rysslands diktator och hans brutala regim.

– De är absolut på det klara med att de planerar att återta hela sitt territorium när det gäller Ukraina, säger amiral Tony Radakin till BBC Ones Sunday Show på söndagen.

Förlorat 30 procent

Orsaken till de positiva uppskattningarna av Ukrainas möjligheter att slå tillbaka och till och med driva ut ryska armén ur landet helt och hållet beror på uppgifter om hur stora förluster ryssarna lidit i sina försök att inta Ukraina.

– Ryssland har förlorat mer än 30 procent av sina markstyrkors effektivitet, bedömer den brittiska försvarschefen.

50 000 ryska soldater

30 procent motsvarar enorma förluster för ryssarna.

– Det betyder att 50 000 ryska soldater antingen har dödats eller skadats i den här konflikten, säger försvarschef Radakin.

Det motsvarar även kraftiga materiella förluster för den ryska diktaturen.

– Nästan 1 700 ryska stridsvagnar har förstörts och nästa 4 000 bepansrade stridsfordon som hör till Ryssland har förstörts, säger försvarschefen.

Ger Ukraina ny energi

– Och de ser ett Ryssland som får kämpa hårt, konstaterar försvarschefen som menar att det ger Ukrainas Väpnade Styrkor förnyad energi och kämpaglöd.

Sammantaget bidrar de stora ryska förlusterna till att Ukraina har goda förhoppningar om att till slut kunna vinna kriget.

Ryssland var till en början mycket självsäkra och trodde att de skulle kunna knäcka Ukraina på bara några timmar. Det skulle bara ta ett dygn innan man näsintill hade krossat underlägsna Ukrainas armé och intagit Kyiv.

Misslyckats på alla punkter

Men den ryska diktatorn hade väldigt fel.

Det konstaterar den brittiska försvarschefen.

– Ryssland startade den här invasionen med ambitionen att ta hela Ukraina.

– Ryssland hade ambitionen att ta städerna inom 30 dagar. Ryssland hade ambitionen att skapa splittring och sätta tryck på Nato – Ryssland skulle utmana världsordningen.

Men Ryssland har misslyckats på alla punkter.

– Ryssland är svagare som land än det var i början av februari, [det vill säga innan kriget inleddes].

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Klassisk dryck plockas bort – butikskedjor säger nej

2025 05 09

Sveriges kanske mest klassiska läsk är numera en utmaning att hitta i butikerna.

Detta trots ett kraftigt uppsving för intresset de senaste månaderna.

"Valt att plocka bort"

Drycken det handlar om är Cuba Cola, klassikern från 1953 som även var Sveriges första cola på läskmarknaden. Först efter lanseringen kom den amerikanska bjässen Coca-Cola till svenska butiker.

Men idag är det få som erbjuder Cuba Cola i sortimentet.

Flera butiker har plockat bort kultläsken, rapporterar Dagligvarunytt.

– Vi gör allt vi kan för att hjälpa konsumenter att hitta Cuba Cola i butik. Dock har flera dagligvarukedjor valt att plocka bort Cuba Cola ur sortimentet på grund av tidigare låg rotation för Cuba Cola, säger Annika Svensson, chef för externa relationer på Spendrups som tog över läsken 2020, till tidningen.

Hon tillägger att man på grund av ovanstående behövt skära ned på sortimentsbredden.

– Cuba Cola finns i dag inte alltid i handeln i de förpackningar som konsumenter önskar – vilket såklart är beklagligt. Får vi förbättrade listningar hos kedjorna så har vi kapaciteten att lösa det. 

Vanlig missuppfattning

Trots sitt namn har Cuba Cola ingenting med landet Kuba att göra.

Syftet när läsken kom fram på 50-talet var att ge varumärket “en exotisk och internationell känsla”.

Det kändes trist med svensk cola, trots att den alltså är svensk. Borås Cola låter till exempel lite mindre spännande än Cuba Cola, framhåller företaget om namnet.

En annan vanlig missuppfattning är att drycken skulle ha kopplingar till vänsterpolitik.

– Nej, varumärket har inga kopplingar till politik oavsett läger. Däremot sägs det att många trodde att varumärket hade vänstersympatier under 70-talet med tanke på landet Kuba och dess politik, förklarar Cuba Cola.

Hade höga ambitioner

För fem år sedan köptes Cuba Cola upp av Spendrups. Ambitionen var då att “skaka om den svenska läskmarknaden och pigga upp svenska konsumenter”.

Cuba Cola är ett varumärke med stor potential, många känner till varumärket men få kanske vet att det var Sveriges första cola. I och med köpet av Cuba Cola vill vi varsamt förädla och utveckla denna nationalklenod till en modern klassiker, sade Anna-Stina Hallberg, då marknadschef och numera marknadsdirektör på Spendrups, i ett uttalande i samband med uppköpet 2020.

I samband med att bojkotter mot amerikanska varor fått uppmärksamhet under våren har ett nyfunnet intresse visat sig för drycken.

Läs mer här: “Explosionsartat intresse" för Cuba Cola – istället för Coca-Cola och Pepsi

Foto V. Caricatte resp S. Hamal

Text: Redaktionen


Danmark har läxat upp USA

2025 05 09

Enligt uppgifter till The Wall Street Journal avser USA att öka spionaget mot Grönland, som tillhör det danska kungariket.

Uppgifterna har väckt starka reaktioner i Danmark. Den danska underrättelsetjänsten, PET, har konstaterat att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

Nu har Danmark kontaktat USA.

Det bekräftar statsminister Mette Frederiksen.

– Det här är rykten i en internationell tidning, och som ni vet har vår utrikesminister redan haft ett samtal med USA. Självklart kan man inte spionera på en allierad, säger hon enligt nyhetsbyrån Ritzau.  

Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen betonar att den danska regeringen har varit mycket tydlig i sin kommunikation.

– Det avgörande är att vi signalerat mycket tydligt till amerikanerna att kungarikets interna angelägenheter är kungarikets interna angelägenheter. Vi betraktar oss inte bara som en nära allierad till USA, vi är en nära allierad. Och därför kan vi naturligtvis inte tolerera om folk börjar spionera på varandra, säger han enligt TV2.

Utrikesministern betonar att det danska budskapet förmedlats till  den tillförordnade amerikanska ambassadören i Danmark, Jennifer Hall Godfrey, och att detta budskap nu sprids vidare i Washington.

Hotbild kvarstår

USA:s president Donald Trump har vid flera tillfällen framhållit att han vill se Grönland som en del av USA. Presidenten har dessutom vägrat att utesluta användning av militärt våld för att ta kontroll över världens största ö.

– För den nationella säkerhetens skull och för friheten i hela världen anser USA att ägande och kontroll av Grönland är av största vikt, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social.

USA har i dag en stor militär närvaro på Grönland. År 1951 ingicks ett försvarsavtal med Danmark som gav USA en betydande roll i försvaret av territoriet, inklusive rätten att bygga och upprätthålla militärbaser.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen