Så digitala är EU:s 27 länder – Se rankinglistan och Sveriges placering här

2022 07 30

Nu är EU:s nya rankinglista klar över hur långt medlemsländerna har kommit i sin digitalisering.

Övergången till ett digitalt samhälle skapar både jobb och tillväxt men det är betydande skillnader inom Europeiska Unionen när det gäller hur långt de olika länderna har kommit.

Norden i topp

De nordiska länderna rankar mycket högt på listan samtidigt som de östeuropeiska länderna går betydligt sämre.

EU-kommissionen har presenterat rankingen sedan 2014 och Sverige har alltid hamnat på plats 1, 2 eller tre rapporterar Europaportalen.

Men den nya rankingen för 2022 visar att Sverige får sin sämsta placering någonsin.

Fyra underkategorier

Nederländerna har nu tagit sig upp och förbi Sverige som därmed puttas bort från prispallen.

Den så kallade Desi-rankingen består av fyra underkategorier:

- Uppkoppling

- Digitala offentliga tjänster

- Integrering av digital teknik

- Humankapital

Svenska företag

Undersökningen visar att Sverige är extra bra avseende att svenska företag ligger i framkant när det gäller införande av ny teknik.

Men å andra sidan tappar Sverige i indexet på grund av att företagen har svårt att tillsätta lediga tjänster inom IT-sektorn.

Vinnare är Finland och sämst till ligger Rumänien.

Här är hela listan.

Hela listan

EU:s ranking för digital ekonomi och digitala samhälle

1, Finland

2, Danmark

3, Nederländerna

4, Sverige

5, Irland

6, Malta

7, Spanien

8, Luxemburg

9, Estland

10, Österrike

11, Slovenien

12, Frankrike

13, Tyskland

14, Litauen

-- EU-snittet

15, Portugal

16, Belgien

17, Lettland

18, Italien

19, Tjeckien

20, Cypern

21, Kroatien

22, Ungern

23, Slovakien

24, Polen

25, Grekland

26, Bulgarien

27, Rumänien

Uppkopplade länder

Här är underkategorin Uppkoppling som även är poängsatt.

19,3  Danmark

17,5  Nederländerna

17,4  Spanien

16,8  Tyskland

16,0  Frankrike

15,4  Irland

15,3  Italien

15,1  Sverige

15,1  Finland

15,0  Slovenien

15,0  EU-snittet

14,8  Luxemburg

14,7  Cypern

14,4  Ungern

14,1  Österrike

13,8  Rumänien

13,3  Malta

13,2  Tjeckien

12,9  Portugal

12,7  Bulgarien

12,5  Lettland

12,5  Slovakien

12,4  Grekland

12,3  Litauen

12,0  Kroatien

11,6  Polen

11,1  Estland

10,0  Belgien

Läs mer om undersökningen och rankingen här.

Foto: Firmbee

Text: Redaktionen


JUST NU: Man spårlöst försvunnen – Försvarsmakten kopplas in

2025 07 02

En äldre man har varit saknad sedan i förmiddags.

Det är i Kungsbacka som en stor insats just nu pågår.

Detta efter att en man i 80-årsåldern försvunnit från sitt hem och inte kommit tillbaka.

Polisen vädjar till allmänheten om hjälp och har kopplat in Försvarsmakten.

Man försvunnen

Polisen söker just nu med en större resurs efter en försvunnen man i 80-årsåldern.

Mannen sågs senast under tisdag förmiddag, omkring klockan 10, i sitt hem i Åsa. 

Han anmäldes försvunnen strax efter klockan 15:30 samma dag.

– Polisen sökte initialt i närområdet kring bostaden, bland annat med hundpatrull, men utan att mannen påträffades, meddelar polisen.

Försvarsmakten inkopplad

Strax efter klockan 10 i dag onsdag fattade polisen beslut om att inleda en särskild händelse. 

Det innebär att sökinsatsen hanteras utanför den ordinarie polisverksamheten, med en anpassad organisation och ledning.

Senare på kvällen beslutade polisen att intensifiera sökarbetet.

– Sökinsatsen efter den försvunne mannen trappas upp under kvällen. Utöver en stor polisiär resurs är även Försvarsmakten och Missing people involverade i insatsen, meddelar nu polisen.

– Polis arbetar intensivt med att värdera och undersöka uppgifter från allmänheten och vi är fortsatt intresserade av ytterligare tips och möjliga observationer.

Söder om Åsa

Sökinsatsen är för närvarande koncentrerad till området kring mannens hemadress i Vassbäck, strax söder om Åsa samhälle. 

Polisen kontrollerar även sjukhus och platser där mannen, efter samtal med bland annat anhöriga, skulle kunna befinna sig. 

Ett stort antal resurser, bland annat hundpatruller, drönare och helikopter, deltar i insatsen.

Polisen vädjar

Polisen vädjar till allmänheten att ta kontakt direkt om man får syn på personen – och det finns en bild på mannen på polisens webbplats som man kan se för att identifiera personen.

– Den som tror sig ha sett den försvunne mannen, ombeds skyndsamt ta kontakt med polisen.

Foto: 

Text: Redaktionen


Brutalt område växer fram i Ukraina – större än hela Grekland

2025 07 02

Rysslands fullskaliga invasion kan ha förvandlat Ukraina till världens största minfält.

Nu sträcker sig den minerade landytan i Ukraina över uppskattningsvis 139 000 kvadratkilometer.

Det motsvarar 23 procent av landets territorium och är en större yta än hela Grekland.

Minorna utgör ett enormt hot mot civila liv och landets framtida återhämtning och utveckling, uppger Kyiv Independent.

Civila liv på spel

De stora områdena med minfält som är tänkta att bromsa framryckande trupper riskerar också att i hög grad drabba civila offer.

Årligen dödas eller skadas över 7 000 människor globalt av minor.

– Majoriteten av de som dödas eller skadas av minor är civila, uppger svenska FN-förbundet.

– Många minor placeras på åkrar, fält, längs vägar och vid skolor vilket drabbar mest civila då minor som ligger gömda i marken skadar och dödar även när kriget lämnat.

– Hälften av alla civila som drabbas av minor är barn. Barn rör sig och leker överallt - utanför bostadsområden och vägar.

Hindrar återuppbyggnad

Minor utgör också ett hinder för krigsdrabbade samhällen att återuppbyggas.

Stora områden måste spärras av och minröjas innan de kan brukas för livsmedelsförsörjning och infrastruktur.

Även biståndspersonal hindras och begränsas i sitt arbete.

Skalar upp

Minröjning i Ukraina utförs i första hand av den statliga räddningstjänsten och Försvarsmakten, men både internationella och inhemska ickestatliga organisationer bidrar till insatsen.

Världens största ickestatliga organisation för minröjning, HALO Trust, har varit verksam i Ukraina sedan 2015.

Sedan Rysslands fullskaliga invasion har man utökat sin verksamhet och är idag en arbetsstyrka på 1 500 personer som jobbar i åtta olika regioner i Ukraina.

– Detta är den största utmaningen med landminor sedan andra världskriget, säger organisationens vd James Cowan till Kyiv Independent.

– När det gäller territorium under ukrainsk kontroll är det fortfarande oklart om alla landminor kan röjas på 10 år – men jag tror att det är möjligt.

Foto: J. Gios

Text: Redaktionen