S vill se tvångsförsäljning – två storkedjor pekas ut
2026 06 03
Två storkedjor i Sverige kan tvingas sälja delar av sina företag.
Så väntas bli fallet om Socialdemokraterna vinner valet i september.
Magdalena Andersson, partiledare för S, lovar nämligen en ny lag som ska bryta dominansen på marknaden.
Företagen som pekas ut är veterinärjättarna Evidensia och Anicura, storkedjor som drivs av globala riskkapitalister och som dominerar veterinärmarknaden.
– Två stora riskkapitalbolag har köpt upp stora delar av veterinärmarknaden. Det är ingen fungerande marknad, det måste vi göra någonting åt, säger Magdalena Andersson till Aftonbladet.
"Det är orimligt"
Partiledaren menar att veterinärpriserna rusat med 70 procent det senaste decenniet. Tittar man på de senaste fem åren handlar det om prisökningar på 55 procent, enligt S-ledaren.
Andersson kallar situationen “orimlig för djurägare” och lovar att “gå långt” för att pressa ned priserna.
Hon tittar bland annat på länder som Tyskland och Frankrike. I det sistnämnda finns krav på att veterinärer ska vara majoritetsägare i kliniker, något som inspirerar Socialdemokraterna.
Om marknaden inte regleras riskeras monopol och oligopol, säger Andersson.
– Vi är ju för marknadsekonomi, men en marknadsekonomi är bara en marknadsekonomi om det finns konkurrens. Där har lagstiftaren ett ansvar.
LÄS MER: Tre skatter kan sänkas vid valvinst
Regeringen tillsatt utredning
Även Tidöpartierna har reagerat, och agerat, på att veterinärkostnader skjutit i höjden. I våras tillsattes en utredning om transparensen kring prissättningar inom djursjukvården.
– Priserna för djursjukvård har ökat orimligt mycket de senaste åren. Därför ger regeringen nu uppdrag till Konsumentverket som ska leda till bättre pristransparens och konkurrens, sade landsbygdsminister Peter Kullgren (KD) i april.
– Många djurägare upplever att de saknar kontroll över vad veterinärvård kostar. Det vill vi ändra på. Bättre prisinformation stärker konsumenternas ställning och bidrar till en mer välfungerande marknad, säger John Widegren, gruppledare för Moderaterna i miljö- och jordbruksutskottet.
Konsumentverket hade strax dessförinnan konstaterat att pristransparens är mycket låg, i praktiken ibland obefintlig, vilket leder till svag konkurrens och högre priser för djurägare.
LÄS MER: Börsbolag i konkurs
Foto: Socialdemokraterna
Text: Redaktionen


