24 januari 2026

Rysslands expresident rasande: ”Döda alla”

2024 03 25

Elva personer har gripits efter fredagens terrordåd i ett konserthus i Moskva.

Flera av dem har torterats efter att ha omhändertagits av rysk polis.

De misstänkta terroristerna har dykt upp blåslagna i rättegångssalen och en av männen ska ha tvingats äta upp sitt öra i samband med att han greps. Under häktningsförhandlingarna har flera medier uppmärksammat att mannen haft ett stort bandage runt sitt högra öra.

Nu vill Rysslands före detta president, Dmitrij Medvedev, gå ännu längre i behandlingen av de utpekade terroristerna och deras samarbetspartners.

Han kräver att samtliga personer som var inblandade i terrordådet ska dödas.

– Måste de dödas? Ja, det måste bli så. Och det kommer att bli så, skriver expresidenten i ett inlägg på Telegram.

– Det är mycket viktigt att döda alla inblandade. Alla. De som betalade, de som deltog och de som hjälpte till. Döda dem alla, fortsätter Medvedev som numera är vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd.

Måste ändra lagen

Om Medvedevs vision ska bli verklighet måste den ryska diktatorn Vladimir Putin ändra lagen.

Dödsstraff är sedan 1996 förbjudet i Ryssland.

Efter fredagens terrorattack har dock röster höjts för att återinföra dödsstraffet, bland annat har Vladimir Vasilyev, chef för det regerande partiet Enade Ryssland, uppgett att ”diskussioner pågår”.

Kreml förnekar i sin tur att man medverkar i sådana diskussioner.  

– Vi deltar inte i några sådana diskussioner och det vore olämpligt att kommentera den pågående utredningen, sa Putins talesperson Dmitrij Peskov under måndagen när han fick frågan av reportrar.

Tagit på sig dådet

Över 140 personer dödades i fredagens terrordåd i Moskva.

Terrorgruppen Islamiska statens afghanska gren, IS Koharasan, har tagit på sig attacken.

Erkännandet passar inte den ryska regimens narrativ.

Enligt den oberoende ryska tidningen Meduza gör Kreml allt för att skylla attacken på Ukraina.

– Ryska statsfinansierade och regeringsvänliga medier har instruerats av Putin-administrationen att understryka möjliga ”spår” av ukrainsk inblandning, i rapporteringen om fredagens terrorattack mot Krokus City Hall, uppgav tidningen i helgen med hänvisning till en källa från rysk media.

Ukraina förnekar all inbladning.

Fördömer attacken

Omvärlden har fördömt terrordådet.

– Vi fördömer alla attacker mot civila. Våra tankar är med de drabbade, framhöll svenska UD i helgen.

Även Vita huset, EU och FN har fördömt terrorattacken och utryckt kondoleanser.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Ryska lager står fulla – ingen vill köpa

2026 02 18

Ryska lager har snart ingen mer plats.

Ryssland riskerar ett oljelagerkaos.

Detta när exporten bromsar och lagringskapaciteten nästan är fylld, rapporterar Kyiv Post.

Ökad oljesvacka

Rysslands lagringskapacitet för olja börjar nå sin gräns samtidigt som exporten till utlandet, särskilt till Indien, minskat kraftigt.

Enligt data från Kpler och Rystad Energy har exporten av råolja från ryska hamnar minskat kraftigt, och ungefär 150 miljoner fat står nu fast på havet.

– Ryska oljeproducenter kan tvingas skära ned produktionen kraftigt under de kommande månaderna eftersom ökande press från Donald Trump och europeiska makter begränsar landets export samtidigt som lagren fylls upp, uppger Reuters.

LÄS MER: Kalldusch för ryska armén – “Inte hänt på 2,5 år”

Produktion kan minska

Med lagringsutrymmet nästan slut kan oljeproducenter bli tvungna att stänga ner brunnar.

Rystad Energy uppskattar att Ryssland kan tvingas minska produktionen med cirka 300 000 fat per dag under mars eller april.

Även Transnefts omfattande pipelinesystem, som kan lagra upp till 100 miljoner fat, erbjuder bara begränsad lindring och motsvarar cirka elva dagars produktion.

– Den ryska oljeproduktionen sjönk med 100 000 fat per dag i december och ytterligare 26 000 i januari, baserat på hemligstämplad regeringsdata, säger en källa till Bloomberg.

Fallande priser

Exportproblemen slår hårt mot Kremls budget.

Gazprombank uppskattar att oljebolagen förlorat omkring 33 miljarder dollar i exportintäkter på grund av logistiska problem och djupa rabatter – ibland nästan 30 dollar per fat.

Som följd har olje- och gasintäkterna rasat.

I januari föll statsinkomsterna från sektorn till 393 miljarder rubel – ungefär hälften av nivån ett år tidigare och den lägsta sedan COVID-19-pandemin.

Rapporten om att Rysslands oljelager snart är fullt och att exporten stagnerar kommer samtidigt som tecken på att Kina ökar sitt stöd för den ryska oljeindustrin och blir en allt viktigare kund för Moskva.

Kinas sjöburna leveranser kan komma att hjälpa Ryssland att mildra effekterna av de minskade exporterna till andra marknader och den ekonomiska press som Ryssland står inför.

LÄS MER: Flera ryska regioner under attack

Foto: President of Russia office

Text: Redaktionen


7 november 2025

Pensionärer kan få pensionen spärrad i tre år

2026 02 18

Ett slarvfel kan äventyra svenskars pensioner.

Regeringen har utfärdat ett förslag om en bidragsspärr i socialförsäkringen.

Detta väcker nu kritik från flera experter då det kan få allvarliga konsekvenser för pensionärer som av misstag lämnat fel uppgifter, rapporterar Senioren.

Förslag om bidragsspärr

Regeringen har föreslagit att en bidragsspärr och sanktionsavgifter ska införas inom socialförsäkringen för att motverka felaktiga utbetalningar och bidragsbrott. 

Det innebär att Försäkringskassan eller Pensionsmyndigheten kan besluta att en person inte får ut sin pension under en viss tid – från några månader upp till tre år – om personen medvetet eller av grov vårdslöshet lämnat oriktiga uppgifter. 

Syftet med lagförslaget är enligt regeringen att förhindra medvetet fusk, men de tar inte upp hur pensionärer som oavsiktligt lämnar fel uppgifter ska skyddas.

– Genom en bidragsspärr och sanktionsavgift i socialförsäkringen skickar vi en tydlig signal att det aldrig är acceptabelt att missbruka våra välfärdssystem, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje om förslaget.

LÄS MER: SEB: Det händer med svenska kronan nu

Risk för dubbelbestraffning

Men förslaget har fått kritik från Lagrådet, regeringens egen juridiska rådgivande instans, som menar att delar av bidragsspärren kan strida mot grundläggande rättigheter. 

Lagrådet varnar för att förfarandet kan krocka med egendomsskyddet i regeringsformen, som garanterar att privat egendom inte får tas i beslag eller begränsas utan lag och rimlig kompensation.

Om någon redan fått en påföljd för ett brott kan denne också få förmåner spärrade, vilket i praktiken kan innebära att en person tvingas avstå från sin inkomst som pensionär. 

Pensionärer särskilt utsatta

Kritiker menar att det är särskilt problematiskt när reglerna kan drabba pensionärer som gjort ett misstag – utan att det handlar om brottslig avsikt. 

Enligt Lagrådet skulle en pensionär som lämnat fel uppgift kunna få sin redan intjänade pension spärrad under en längre period, utan möjlighet att retroaktivt få ut pengarna. 

– Enligt Lagrådet går det under förslaget inte att få ut de spärrade pensionspengarna i efterhand, även om pensionen egentligen är rätt intjänad, uppger Senioren.

Förslaget har skickats vidare till beredning och ska granskas mer noggrant innan det eventuellt blir verklighet.

LÄS MER: Magdalena Andersson anklagas – ”S fifflade”

Foto: N Andersson Regeringskansliet resp M Timberlake

Text: Redaktionen