Ryssland: Vi har dödat fem svenskar

2022 07 14

36 svenska soldater skall ha anlänt till Ukraina varav ryska sidan skall ha dödat 5 av dem.

Det hävdar Rysslands regering i form av försvarsdepartementet rapporterar TV2 Norge.

Kriget mot Ukraina

Uppgifterna har publicerats av ryska försvarsdepartementet på informationsplattformen Telegram.

Siffermaterialet har delgivits i form av en tabell där Ryssland går ut med sin bild av samtliga utländska soldater som har tagit värvning i Ukraina för att hjälpa landet i kriget mot Ryssland ända sedan anfallskrigets start den 24 februari.

Många från Baltikum

Ryssland påstår även att soldater från flera andra nordiska länder har dödats.

Land:              Antal påstått dödade:

Sverige           5 personer

Norge             6 personer

Finland         20 personer

Danmark        2 personer

Storbrit.     124 personer

Tyskland      37 personer

Estland        56 personer

Litauen        60 personer

Lettland        8 personer

Polen        544 personer

De ryska myndigheternas listor innehåller siffror från nästan alla europeiska länder samt även många länder i övriga världen.

Rysslands diktator

TV2 Norge rapporterar att faktagranskningstjänsten Faktisk.no har försökt att verifiera uppgifterna utan att lyckas.

Det är känt att ett stort antal utländska medborgare och soldater har tagit värvning i Ukraina för att bistå landet i det brutala angreppet från Rysslands diktator och hans armé.

Svenska medborgare som tidigare deltagit i konflikter runt om i världen har bekräftat att de funnits på plats nere i Ukraina för att bekämpa ryssarna.

En svensk kvar

Enligt Rysslands regering har 36 svenskar anlänt till krigsområdet sedan Ryssland inledde kriget och 5 av dem skall alltså ha dödats.

Ryska försvarsdepartementet hävdar också att 30 av svenskarna skall ha lämnat Ukraina igen.

Totalt ska en svensk soldat fortfarande finnas kvar i området.

Samtidigt pågår det ett informationskrig och Ryssland har för vana att sprida lögner kopplat till kriget.

Inte bekräftat

– Informationen har heller inte kunnat bekräftas av oberoende håll, rapporterar TV2 Norge.

Tabellerna över antalet påstått dödade utländska soldater publicerades i går och Aftonbladet har varit i kontakt med Utrikesdepartementet.

– UD har inga bekräftade uppgifter om avlidna svenskar i Ukraina, meddelar departementet.

Norska UD är mer omfångsrika i sitt svar till TV2 Norge.

Avråds att resa

– Vi vet att norska medborgare har tagit värvning hos Ukrainas militär och några av dem har varit i kontakt med UD.

– De som kontaktar oss om en möjlig resa till Ukraina uppmanas att inte göra det. Och de informeras om reserådet att alla resor till landet avråds, uppger norska UD till TV2 Norge.

Foto: N. Vorobyev

Text: Redaktionen


04 jul 26

Finsk flygtrafik stoppas – jaktplan har skickats upp

2026 07 04

Den finska försvarsmakten har varit aktiv under morgonen.

Flygtrafiken har tillfälligt stoppats i Finland.

Observationer av jaktplan har gjorts under hela morgonen, rapporterar Yle.

Restriktioner i Finska viken

Den finska försvarsmakten meddelar under lördagsmorgonen att flyg- och sjötrafiken begränsas.

Restriktionsområdet för luftfart infördes tidigt på lördagsmorgonen strax efter klockan fem, och begränsningar av havsområdena infördes direkt efteråt.

– Försvarsmakten har tagit i bruk tillfälliga restriktionsområden för luftfart och sjötrafik i den östra Finska viken under lördagsmorgonen. Kontrollera alltid aktuella restriktionsområden innan du ger dig ut på resa, skriver försvarsmakten i ett inlägg på X.

Enligt myndigheten gäller restriktionerna havsområdet utanför Kotka och Fredrikshamn i sydöstra Finland.

Jaktplan har skickats upp

– I Kotka har man gjort observationer av jaktplan under hela lördagsmorgonen. Försvarsmakten uppger att förstärkt flygövervakning pågår i området, skriver Yle.

Maija Tuunila, som rapporterar på plats för Yle, säger att man i Kotkaområdet har hört omkring tio överflygningar på bara en halvtimme.

Molnen gör att flygplanen inte går att se, men ljudet av dem hörs tydligt.

I ett uttalande uppges det att åtgärden är förebyggande.

– Från Försvarsmaktens kommunikation uppges att begränsningen är kopplad till Ukrainas försvarskamp mot Ryssland, men mer detaljer har inte offentliggjorts. Orsaken till begränsningen är Ukrainas drönarattacker, uppger Yle.

Samtidigt betonas att inga drönare har observerats på finskt territorium vid tidpunkten för beslutet.

Kopplas till drönarattacker

Åtgärden kopplas till den ökade aktiviteten i regionen där Ukraina genomför attacker mot mål i Ryssland.

Enligt rapporter från bland annat The Kyiv Independent ska en oljeterminal i Sankt Petersburg ha träffats i en ukrainsk attack under morgonen, vilket också uppges ha orsakat kraftig rökutveckling i området.

Guvernören i Leningradregionen Aleksandr Drozdenko uppger i meddelandetjänsten Telegram att Ryssland har skjutit ner 67 drönare, och att delar av dem har fallit ned i området kring hamnen Vysotsk, det vill säga Uuraas hamn.

Även Moskva och Belgorod-regionen har attackerats under morgonen.

Det är inte första gången som flyg- och sjötrafiken påverkas i området kring östra Finska viken.

Redan tidigare i veckan infördes liknande restriktioner, då som en förebyggande åtgärd ifall drönare skulle avvika in över finskt territorium.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


4 jul 26

Dubbelattack mot Ryssland – Moskva brinner

2026 07 04

Ryssland är under attack.

Storskaliga attacker har utförts i två ryska regioner.

Moskva uppges ha varit måltavla för en drönarattack i flera vågor, rapporterar Kyiv Post.

Storskalig drönarattack

Ryssland har under natten utsatts för attacker på flera håll, där både huvudstaden Moskva och staden Belgorod rapporteras ha träffats i separata angrepp.

Händelserna beskrivs av lokala myndigheter som omfattande.

Moskva uppges ha varit måltavla för en större drönarattack under de tidiga morgontimmarna.

Enligt Moskvas borgmästare Sergej Sobjanin ska ryska luftförsvar ha skjutit ned drönare som var på väg mot staden.

– Det ryska luftförsvaret har stoppat 16 drönare som flög mot huvudstaden, skriver Sobjanin i ett inlägg på Telegram.

Samtidigt ges inga detaljer om eventuella skador eller skadade personer.

Myndigheterna bekräftade endast att räddningstjänst arbetade vid platser där vrakdelar fallit ned.

Attacken beskrivs som en del av återkommande drönarincidenter djupt inne i ryskt territorium, där Ukraina enligt tidigare uppgifter riktat in sig på bland annat energi- och industrimål.

LÄS MER: Stor attack på gång i Europa – USA slår larm

El och vatten slås ut

Belgorodregionen rapporteras samtidigt ha träffats av en separat attack under natten, enligt rapporter från Kyiv Independent.

Enligt lokala myndigheter och regionens tillförordnade guvernör Alexander Shuvaev genomfördes “massiva angrepp” mot staden och dess omgivningar.

Shuvaev uppger att infrastrukturen har skadats allvarligt.

– I Belgorod har infrastruktur skadats, vilket har lett till störningar i el- och vattenförsörjningen, uppger han.

Flera anläggningar ska ha även fattat eld efter attacken.

Vittnesuppgifter pekar mot att en värmekraftsanläggning kan ha träffats.

Enligt de första uppgifterna finns inga rapporterade dödsfall.

Två fronter samtidigt

De två attackerna inträffar inom samma tidsfönster och pekar på en samtidig belastning mot olika delar av Ryssland.

Samtidigt fortsätter Ukraina att enligt tidigare uppgifter rikta attacker mot ryska energi- och logistikmål, något som enligt flera bedömare syftar till att föra kriget djupare in på ryskt territorium.

Hur omfattande skadorna faktiskt är i båda fallen är ännu oklart, och uppgifterna har inte kunnat verifieras oberoende.

LÄS MER: Ryska armén verkställer krisplan

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen