28 juni 2026

Ryssland varnar ryssar: ”Åk inte dit – ni blir förnedrade”

2026 06 28

Ryssland varnar sina medborgare för att de riskerar att bli ”mobbade”.

Ryska resenärer utsätts för trakasserier och diskriminering.

Det hävdar det ryska utrikesministeriet, som nu varnar sina egna medborgare för att resa till ett land i Europa.

”Direkt mobbing”

Kreml varnar sina medborgare för att resa till Moldavien.

Det ryska utrikesministeriet hävdar att ryska medborgare trakasseras och diskrimineras när de anländer till den moldaviska huvudstaden Chisinaus flygplats, rapporterar Kyiv Post.

– Det handlar om direkt mobbning av ryska passinnehavare som anländer till Chisinaus flygplats, enligt ministeriets uttalande.

– De utsätts för förnedrande genomsökningar, förhör och kontroller, menar de.

Enligt Kreml är den påstådda ”mobbingen” en del av en ”anti-rysk kurs som stöds av västerländska uppdragsgivare”.

Det ryska utrikesministeriet hävdar bland annat att ryska medborgare tvingas vänta i timmar i transitzoner, utan mat och vatten, när de kommer till Chisinau.

De hävdar också att moldaviska tulltjänstemän kräver att ryska medborgare ska lämna ifrån sig mobilen som sedan kontrolleras, vilket ofta leder till att de nekas inresa.

– Praxis att artificiellt fördröja inspektionsprocedurer tillämpas, vilket gör att passagerare missar sina flyg, påstår ministeriet.

De avråder därför för resor till Moldavien.

– I detta avseende rekommenderar Rysslands utrikesministerium återigen starkt att ryska medborgare avstår från att resa till Republiken Moldavien, heter det i ministeriets uttalande.

LÄS MER: Ryskt besked till Rumänien – kommer stängas ner

Nya spänningar efter Putins dekret

Utspelet sker inom ramen för nya spänningar som blossat upp mellan Ryssland och Moldavien den senaste tiden.

Vladimir Putin har undertecknat ett dekret som gör det lättare för människor i utbrytarrepubliken Transnistrien, som är belägen i Moldavien och stöds av Ryssland, att söka ryskt pass.

Detta har kritiserats hårt av Moldaviens president Maia Sandu.

– Förmodligen behöver de fler personer att skicka till kriget i Ukraina, säger Sandu.

Moldavien har vänt sig allt mer åt väst och har som mål att underteckna ett EU-medlemskapsavtal senast 2028, enligt tidningen.

LÄS MER: Rubio går emot ryssarna – ”Stämmer inte”

Foto: F. Halim

Text: Redaktionen


Nya körkortsregler – börjar gälla om två veckor

2026 07 17

Från och med den första augusti ska det bli lättare att övningsköra.

Ändringar i körkortslagen är på gång.

Om bara ett par veckor kommer nya regler att gälla för den som vill ta körkort.

Draget syftar till att göra det lättare att övningsköra – men möter kritik från de som anser att det kan leda till mer osäkerhet ute på vägarna.

Nya körkortsregler på gång

Regeländringen innebär att kravet på introduktionsutbildning för den som övningskör privat och för handledare tas bort. 

– Kravet på introduktionsutbildning för övningskörning ska slopas, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD).

– Detta är en förenkling som kan leda till mer mängdträning eftersom förslaget bedöms underlätta för blivande förare att övningsköra med flera handledare. 

Från första augusti

De nya reglerna träder i kraft den första augusti och gäller för B-körkort.

Regeringen menar att introduktionsutbildningen inte fyller något större syfte.

– Eftersom introduktionsutbildningen inte bidragit till att öka kvaliteten på den privata övningskörningen för behörighet B, anser regeringen att det inte finns skäl att behålla den nuvarande ordningen, menas det.

Läs mer: Stort orderlyft för Saab

“Helidiotiskt”

Men alla är inte positivt inställda till de nya reglerna.

Den rutinerade körskolläraren Tommy Samuelson befarar att det kan leda till fler dödsolyckor.

– Det är helidiotiskt, säger han till GP.

– När jag är ute och kör med elever så ser jag många som beter sig dumt i trafiken, och de personerna är potentiella handledare. 

“En tröskel”

Regeringen anser dock att kravet på introduktionsutbildning är ett onödigt hinder.

– Kravet på introduktionsutbildning utgör dessutom en tröskel vid privat övnings­körning och kan inskränka möjligheten att smidigt kunna övningsköra privat med flera handledare, exempelvis föräldrar eller andra släktingar. 

Läs mer: Ryssar flyttar akut pengar ut ur landet

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


29 april 2026

Ny lågpriskedja gör entré – ska nå 100 butiker i Sverige

2026 07 17

Den finska lågpriskedjan Puuilo expanderar i Sverige.

Puuilo är en av de största detaljhandelskedjorna i Sveriges grannland i öst med närmare 60 varuhus.

Lågpriskedjan erbjuder bland annat produkter för byggprojekt, trädgård, bilvård, VVS och el, husdjur, verktyg och livsmedel.

Kedjan storsatsar nu i Sverige – i början av juli kom besked om att den första butiken i Sverige kommer att öppna dörrarna i Örebro mot slutet av året.

Nu meddelar Puuilo att de har tecknat avtal för butik nummer två.

Butik nummer två

I slutet av 2026 öppnar Puuilo sin första svenska butik i handelsområdet Marieberg i Örebro.

Av ett pressmeddelande från förmedlaren New Property framgår att butik nummer två kommer att hamna i Sundsvall.

– Vi går fram stegvis i Sverige och väljer våra lägen med omsorg, säger vd Juha Saarela. 

– Birsta i Sundsvall är ett etablerat och attraktivt handelsområde som ger en god kommersiell utgångspunkt för vår verksamhet. Den här typen av lägen stödjer Puuilos koncept väl och vår långsiktiga tillväxt i Sverige.

5 000 kvadratmeter

Den nya butiken omfattar cirka 5 000 kvadratmeter och öppnar i den tidigare K-Rauta-lokalen som har stått tom under en längre tid. 

Puuilo tillträder lokalen i januari 2027. 

Därefter påbörjas anpassningen av lokalerna inför butikens öppning. 

Läs mer: Höjning vid pump – här är nya prislappen

Första i Örebro

Det var i början av juli som lågpriskedjan gav besked om att det första svenska varuhuset hamnar i Örebro.

Butiken kommer att omfatta cirka 3 200 kvadratmeter och sysselsätta omkring 13 personer. 

Varuhuset öppnar mot slutet av året – inget datum har ännu satts för öppning.

Ska nå 100 butiker

Vad Puuilo har för målsättningar i Sverige råder det enligt förmedlaren New Property ingen tvekan om.

– Puuilo är en av Finlands största detaljhandelskedjor och omsatte omkring fem miljarder kronor under 2025. Bolaget har närmare 60 varuhus i Finland, en växande e-handel och har tidigare kommunicerat en ambition att etablera över 100 butiker i Sverige.  

Läs mer: Kreml tystar ner – rädda för folkets reaktion

Foto: G. Ribeiro

Text: Redaktionen